Druga naučna konferencija o kestenu pod nazivom «Razvoj institucionalnih mehanizama u funkciji zaštite kestenovih šuma»održana je jučer u Bužimu. Konferencija je okupila veliki broj eminentnih stručnjaka iz regiona, predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti Unsko-sanskog kantona i ostalih stručnih radnika i predstavnika organizacija i udruženja iz oblasti poljoprivrede.
Kesten kao jedan od najvažnijih prirodnih resursa ovog kraja došao je u fokus interesovanja i naučnih krugova posebno u posljednjih nekoliko godina a sve zbog pojave insekta ose šiškarice i raka kore kestena koji uništavaju kesten i kestenove šume. Iako je njegova vrijednost prepoznata već odavno, nije učinjeno dovoljno kako bi se on zaštitio i iskoristile sve njegove blagodati kao prirodnog i ekonomskog potencijala. Domaćin i organizator konferencije bila je Općina Bužim, a svečano ju je otvorio Općinski načelnik Zikrija Duraković.
Osa šiškarica najveći štetnik pitomog kestena sistemski uništava kestenovu šumu na području Unsko-sanskog kantona. Njegova zaštita i oplemenjivanja bili su u žiži interesovanja relevantnih institucija ali i akademskih zajenica. Juče je to i prezentirano na drugoj naučno stručnoj konferenciji o kestenu sa temom “Razvoj institucionalnih mehanizama u funkciji zaštita kestenovih šuma” koja se održava u sklopu projekta Evropske unije INTERREG IPA prekograničnog programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020.
Osim konferencije projektom je između ostalog predviđeno i podizanje plantažnih zasada kestena. Stručnjaci koji su radili na polju zaštite kestena dali su juče svoj glas i ponudili rješenja koja bi se primijenula na terenu s ciljem zaštite kestenovih šuma. Od ukupne površine kestenovih šuma u Bosni i Hercegovini 90% se nalazi u Unsko-sanskom kantonu i osnovni je izvor prihoda za mnoga domaćinstva, ali postao je ugrožena vrsta.
Osa šiškarica napravila je ogromne štetete. Kestenove šume počele su se sušiti, a prinos je upola manji. Primijeniti pozitivne prakse iz Hrvatske koja je adekvatno odgovorila ovoj štetočini nastoji se i evropskim projektom prekogranične saradnje. Učesnici u projektu istakli su njegove brojne dobrobiti. S ciljem zaštite kestenovih šuma pored relevantnih institucija uključena je i akademska zajednica. Ovim projektom je predviđena biološka zaštita kestena na način da se uveze i ispusti prirodni neprijatelj ose šiškarice, parazitoid I to na dvije lokacije na području USK, a to je Velika Kladuša i Bužim. Uporedo su planirani zasadi plantaža kestena koji će biti i eksperimentalnog tipa, kako bi se iz njih došlo do saznanja i zaključaka.
FOTO
Više slika pogledajte na fb profilu JU “Centar za kulturu, sport i informisanje”