SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK, 09. 04. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 06.04.2018.godine od 8:00 sati do 09.04.2018. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići i nekategorisani put naselje Salkići u MZ Radoč
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 50 pacijenata,  od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Rifet dr. Šahinović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Uredno napajanje električnom energijom
  • Snabdjevanje vodom sa izvorišta Musići i Pivnice uredno.
  • Snabdijevanje telekomunikacijskim uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 09. 04. 2018. u 06 : 30 sati

Povoljni uvjeti za vožnju i pojačan promet vozila u blizini većih gradskih centara karakterišu saobraćajnu situaciju u BiH.

Zbog aktiviranih klizišta, jednom trakom naizmjenično saobraća se na magistralnim putevima M-5 Mrkonjić Grad-Ključ i M-16 Banja Luka-Crna Rijeka, kao i na regionalnim putevima R-414 Banja Luka-Turbe i R-458 Lopare-Čelić.

Učestali su odroni na brojnim dionicama, a izdvajamo puteve: Sarajevo-Foča, Bihać-Bosanska Krupa, Konjic-Mostar, Donji Vakuf-Jajce-Banja Luka, Bugojno-Novi Travnik, Rogatica-Višegrad i Turbe-Karanovac.

Zbog urušavanja potpornog zida jednom trakom saobraća se na magistralnom putu M-14.2 Drvar-Resanovci, a isti režim saobraćaja (jednom trakom) na snazi je i na regionalnom putu R-408 Drvar-Martin Brod, zbog većeg odrona.

Na regionalnom putu R-441 Zenica-Vjetrenice, zbog sanacionih radova na lokalitetu Mala Broda, od 07 do 17 sati vozila saobraćaju naizmjenično, jednom trakom, uz privremeno postavljenu signalizaciju.

Na autoputu A-1 dionici Sarajevo zapad-Lepenica zbog aktivnog klizišta, saobraćaj je u tunelu Igman, kao i na mjestu radova, preusmjeren iz vozne u preticajnu traku. Radovi na sanaciji klizišta izvode se i na lokalitetu Treševine, na dionici A-1 Sarajevo sjever – Sarajevo zapad, zbog čega je saobraćaj na ovom lokalitetu usporen.

Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.

Na GP Bosanski Novi-Dvor na Uni zbog radova na mostu danas (09.04.) i u srijedu (11.04.) vozila će saobraćati naizmjenično, jednom trakom od 08 do 16 sati. U utorak (10.04.) saobraćaj će biti potpuno obustavljen od 09 do 16 sati.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Damas se u našoj zemlji prije podne očekuje pretežno sunčano vrijeme. Tokom poslijepodneva postepeno naoblačenje. U drugom dijelu dana ili u večernjim satima u Hercegovini, na zapadu, jugozapadu Bosne i u Krajini je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren, poslije podne sa jakim udarima, južni i jugoistočni. Jutarnje temperature od 5 do 11, na jugu od 10 do 15, a dnevne od 19 do 25°C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 09.04.2018. godine Biometeorološka prognoza je relativno nepovoljna. Pogoršanje vremena, praćeno padavinama, loše će djelovati na hronične bolesnike i meteoropate. Moguće su reakcije na promjenu u vidu reumatskih bolova, nervoze, glavobolje. Nakon stabilnijeg i ugodnijeg prijepodneva, negativni uticaj promjene postepeno će se širiti sa zapada i do kraja dana zahvatiti cijelu zemlje.

NA DANAŠNJI DAN 

  1. – Mongolski konjanici pod komandom Batu Kana – unuka DŽingis Kana potukli njemačke tevtonske vitezove u bici kod Legnice u Šleziji.

  1. – Umro engleski kralj Edvard Četvrti, vođa dinastije Jork u građanskom «ratu dviju ruža» protiv pristalica dinastije Lankaster. Prijesto je osigurao pobjedama svojih snaga 1461. u ključnim bitkama kod Mortimer Krosa i Toutona. Krunu mu je 1470. preoteo prethodnik na prijestolu Henri Šesti, ali je pobjedom nad vojskom Lankastera u bici kod Tuksberija 1471. ponovo postao kralj.

  1. – Umro italijanski slikar Paolo Veroneze, jedan od najznačajnijih predstavnika venecijanskog slikarstva. Bio je majstor kolorita, dinamičnih kompozicija, svjetla, gesta, prostora, slikar gozbi, skupocjenih tkanina, veličanstvenih enterijera i eksterijera, renesansnog ambijenta u koji je prenosio biblijske i mitološke teme. Obrađivao je teme iz hrišćanstva i antičke mitologije, slavio bogatstvo i moć Venecijanske republike.

  1. – Umro engleski filozof i državnik Frensis Bekon, jedan od osnivača modernog materijalizma u filozofiji. Suprotstavljajući se neplodnosti skolastičkog mišljenja, izgradio je opšti plan za obnovu nauke. Uticao je na francuske enciklopediste 18. vijeka i njemu je posvećena velika «Francuska enciklopedija». NJegova klasifikacija i kritika idola (zabluda) smatra se prvom kritikom ideologije. Formulisao je dva principa značajna za shvatanje svrhe i zadatka modernih nauka: pravo znanje je znanje uzroka i unapređivanje znanja je jačanje čovjekove moći nad prirodom. Označio je eksperiment kao najviši princip naučnog mišljenja i razradio induktivnu metodu otkrivanja istine. Prema njegovim načelima, u Engleskoj je 1662. osnovano «Učeno društvo», čime je promovisana Bekonova zamisao da se ljudski napredak i blagostanje mogu ostvariti, ne samo reformom društva, već i napretkom nauke. U vrijeme vladavine kralja DŽejmsa Prvog Stjuarta bio je lord kancelar od 1618. do 1621. Djela: «Unapređenje nauke», «Novi organon», «Nova Atlantida», «Eseji ili saveti etički i politički».

  1. – Francuski istraživač Rober Kavelije Sjer de La Sal prostranu teritoriju u Americi proglasio posjedom Francuske, nazvavši je Luizijana u čast kralja Luja Četrnaestog.

  1. – Rođen francuski pisac Šarl Pjer Bodler, jedan od najvećih lirskih pjesnika 19. vijeka. Prevazišao je estetičke forme svog vremena, unio u poeziju orijentalne boje i egzotiku, zadržao elemente romantizma, klasičnog paganizma i nagovijestio simbolizam. NJegova poezija je izraz bijede, očajanja i korupcije civilizacije, govori o čovjeku neprekidno raspinjanom između dobra i zla. Uz kapitalnu zbirku pjesama «Cvijeće zla», koju mnogi kritičari smatraju najvećim lirskim događajem 19. vijeka, objavio je prozno djelo «Vještački raj».

  1. – Južnjački general Robert Li predao komandantu sjevernjačkih snaga generalu Julisizu Grantu i potpisao kapitulaciju otcijepljenih država Konfederacije, čime je završen četvorogodišnji američki građanski rat. U ratu industrijskog sjevera i agrarnog i robovlasničkog juga poginulo je više od 600.000 vojnika. Ratom je riješeno agrarno pitanje raspodjelom zemlje u zapadnom SAD, a crnci su oslobođeni ropstva.

  1. – Rođen francuski državnik Leon Blum, vođa Socijalističke stranke od osnivanja 1920, predsjednik vlade Narodnog fronta 1936. i 1937. i u martu i aprilu 1938, prvi socijalistički premijer Francuske od 1870. Jedan je od tvoraca «politike nemiješanja» u građanski rat u Španiji. U Drugom svjetskom ratu njemački nacisti su ga internirali u koncentracioni logor Dahau. Treći put je predvodio francusku vladu 1946. i 1947.

  1. – U Turskoj tokom reformi Mustafe Kemala Ataturka islam prestao da bude državna religija.

  1. – Rođen francuski filmski glumac Žan Pol Belmondo, nosilac glavnih uloga u gotovo svim važnijim filmovima francuskog «novog talasa» šezdesetih godina 20. vijeka. Kasnije je nastupao u velikom broju avanturističkih filmova, postavši ljubimac najšire publike. Filmovi: «Budi lijepa i ćuti», «Do posljednjeg daha», «LJubav», «Žena je žena», «Leon Moren, sveštenik», «Moderato kantabile», «Pare na sunce», «Čovjek iz Rija», «Ludi Pjero», «Gori li Pariz?», «Lopov», «Sirena sa Misisipija», «Borsalino», «Staviski», «Strah nad gradom», «Životinja», «Srećan Uskrs».

Na današnji dan 9. aprila 1934. u Sarajevu je umro Safet-beg Bašagić, a sahranjen je u haremu Begove džamije.

Rođen je 06. maja 1870. godine u Nevesinju. Osnovnu školu pohađao je u Mostaru i Konjicu, u Sarajevo se doselio 1882. godine gdje završio ruždiju i a nakon toga gimnaziju 1895. godine. Od 1895. do 1899. studirao je na Bečkom univerzitetu orijentalne jezike, arapski i perzijski.

Jedno vrijeme radio je kao profesor u sarajevskoj Velikoj gimnaziji (Prva gimnazija), te 1903. je osnovao društva Gajret, El-Kamer, Muslimanski klub. 1907. godine pokreče list Ogledao, a godinu dana kasnije odlazi u Beč gdje priprema doktorat iz orijentalnih jezika i historije islama.

Doktorat je odbranio 1910. godine na temu «Die Bosniaken und Hercegovcen auf dem Gebiete der islamischen Literatur» i stiče zvanje doktora. Iste godine izabran je za zastupnika u Bosanskom saboru i odmah poslije smrti Ali-hodzabega Firdusa, imenovan je za predsjednika Sabora. Na tom položaju ga je zatekao i slom Monarhije. Nakon rata, od 1919. godine radi kao kustos u Zemaljskom muzeju u Sarajevu sve do 1927. godine kada je umirovljen.

Poeziju je počeo pisati još kao učenik sarajevske gimnazije, a na studiju u Beču priredio je za štampu prvu zbirku pjesama (Trofanda iz hercegovačke dubrave), a tada piše i prve naučne radove i prikuplja građu za historiju Bosne. 1. maja 1900. godine pokreće zajedno sa Edhemom Mulabdićem i Osmanom Nuri Hadžićem list Behar.

  1. – U Beogradu održan Prvi kongres studenata Jugoslavije, na kojem je 127 delegata Beogradskog, Zagrebačkog i LJubljanskog univerziteta deklaracijom odlučno osudilo imperijalistički rat i izrazilo spremnost studenata i omladine da, zajedno s narodom, nastavi borbu protiv uvlačenja zemlje u rat.

  1. – NJemačka u Drugom svjetskom ratu bez objave neprijateljstava napala Norvešku i Dansku. Rano ujutro njemački ambasadori su predali ultimatum vladama u Oslu i Kopenhagenu da se, trenutno i bez otpora, stave «pod zaštitu Rajha». Danska je pristala, a Norveška odlučno odbila predaju. Uprkos britanskoj i francuskoj pomoći, njemačke trupe su skršile otpor, zahvaljujući i izdaji norveškog naciste majora Vidkuna Kvislinga.

  1. – Umro američki arhitekta Frenk Lojd Rajt, jedan od tvoraca moderne funkcionalne arhitekture. Prvi u SAD upotrijebio armirani beton i industrijski građevinski materijal i snažno je uticao na savremenu arhitekturu. Konstruisao je niz građevina, uključujući Gugenhajmov muzej u NJujorku i hotel «Imperijal» u Tokiju.

  1. – Poslije 38-godišnje zabrane pod diktaturom Fransiska Franka legalizovana Komunistička partija Španije.

  1. – Li Peng imenovan za premijera Kine.

  1. – Parlament Gruzije jednoglasno usvojio Deklaraciju o nezavisnosti od SSSR, poslije referenduma na kojem se 97 odsto građana izjasnilo za nezavisnu Gruziju.

  1. – Generalna skupština UN u članstvo svjetske organizacije primila Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju.

  1. – Predsjednik Alberto Fudžimori dobio drugi petogodišnji mandat, na prvim mirnim predsjedničkim izborima u Peruu od 1980.

  1. – U paničnom stampedu islamskih hodočasnika u Saudijskoj Arabiji poginulo 119 islamskih vjernika iz više zemalja.

  1. – Pobunjeni vojnici na aerodromu u Nijameju ubili predsjednika Nigera Ibrahima Barea Mainasaru.

  1. – Slovenija i Hrvatska saglasile se da zatraže međunarodnu arbitražu zbog nesuglasica o granici.

By admin