SERVISNE INFORMACIJE ZA PETAK 06. 07. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.07.2018.godine od 08:00 sati do 06.07.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija                               

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30. metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.  

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Dvije saobraćajne nezgode (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 20 pacijenata, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Indira dr. Bosnić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snadbjevanje s vodom s izvorišta Pivnice je uredno.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 06. 07. 2018. u 08 : 30 sati

U sjeverozapadnim krajevima naše zemlje saobraća se po mjestimično vlažnom ili mokrom kolovozu. Vozačima savjetujemo oprezniju vožnju, prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima.

Na autoputu A-1 dionici Lepenica-Tarčin, zbog radova na potpornom zidu saobraća se preticajnom trakom, uz ograničenje brzine od 60 km/h. Na dionici A-1 Lepenica-Sarajevo sjever zbog sanacije klizišta, saobraćaj je u tunelu Igman kao i na mjestu radova (Ban Brdo), preusmjeren iz vozne u preticajnu traku, dok je na lokalitetu Treševine usporeno saobraćanje. Apelujemo na vozače da prilagode vožnju ovim izmjenama i da poštuju privremeno postavljenu signalizaciju.

Zbog izvođenja neophodnih radova na dionici magistralnog puta M-16.1 Klašnice-Prnjavor (u mjestu Hrvaćani), na ukrštanju magistralnog puta sa autoputem u zoni vijadukta Crkvište, obustavljen je saobraćaj i preusmjeren na privremenu obilaznicu u neposrednoj blizini.

Radovi na deminiranju terena aktuelni su radnim danima od 08 do 16 sati na magistralnom putu M-14.2 Bosanski Šamac-Odžak (u mjestu Prud). U navedenom terminu dolazi do polusatnih obustava saobraćaja, uz 15 minutno propuštanje vozila.

Na graničnim prelazima ne čeka se duže od 30 minuta. Tokom dana, od 09 do 13 sati, zbog radova u Crnoj Gori, ne preporučuje se korištenje GP Deleuša.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Jutros je na zapadu i sjeverozapadu Bosne oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom. U ostatku naše zemlje pretežno sunčano.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 12; Ivan Sedlo 16; Livno 17; Bihać, Bugojno, Jajce, Sokolac 18; Sanski Most, Sarajevo 19; Prijedor, Tuzla, Zvornik 20; Banja Luka, Bijeljina, Doboj, Gradačac, Grude, Zenica 21; Brčko, Mostar, Trebinje 22; Stolac 24;

Danas će u našoj zemlji preovladavati nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom. U Hercegovini padavine ponegdje na sjeveru i sjeveroistoku. Vjetar slab do umjeren u Hercegovini i na zapadu Bosne jugozapadni, a u ostatlim područjima sjeverni i sjeverozapadni. Dnevne temperature od 26 do 32 °C. 

U Sarajevu umjereno oblačno i sunčano vrijeme. Tokom dana i u večernjim satima očekuju se pljuskovi i grmljavina. Dnevna temperatura oko 28 °C 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Petak 06.07.2018. godine Biometeorološka prognoza je povoljna. Duži sunčani intervali ugodno će djelovati na većinu populacije, a tegobe kod osjetljivih osoba će se umanjiti. U drugom dijelu dana poželjno je djelimično umanjiti aktivnosti, obzirom da će osjet sparine biti izraženiji.

NA DANAŠNJI DAN

1535. Engleski humanista i pisac Tomas Mor pogubljen je kao izdajnik, zbog neslaganja sa crkvenom politikom kralja Henrija VIII. Godine 1935. katolička crkva ga je proglasila za sveca. Autor je političko-filozofskog dela «Utopija» u kojem je iznio ideju o idealnoj ljudskoj zajednici.

1885. Francuski biolog i hemičar Luj Paster prvi put je uspješno primjenio vakcinu protiv bjesnila na ljudskom biću, devetogodišnjem Žozefu Majsteru iz Alzasa.

1893. Umro je francuski pisac Gi de Mopasan, jedan od najznačajnijih autora kratke forme u svjetskoj književnosti («Dunda», «Strasti», «Naličja», «Zamke»).

1908. U Turskoj je počela «mladoturska revolucija» pod vođstvom mlađih oficira i intelektualaca nezadovoljnih vladavinom sultana Abdula Hamida II.

1919. Prvi vazduhoplov koji je preletio Atlantik, britanski dirižabl «R-34» spustio se na Ruzveltovu poljanu u Njujorku.

1923. Zvanično je proglašeno osnivanje SSSR-a (Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika), na osnovu odluke Prvog svesaveznog kongresa sovjeta krajem 1922.

1928. U Njujorku je održana premijera filma «Svjetla Njujorka», prvog zvučnog filma u istoriji kinematografije.

1944. U požaru koji je u glavnom šatoru cirkusa «Ringling Brothers and Barnum & Bailey» izazvao gutač vatre, u američkom gradu Hartfordu u Konektikatu, poginulo je 167 ljudi.

1962. Umro je Vilijam Fokner, jedan od najznačajnijih modernih američkih pisaca. Njegov književni opus najvećim dijelom predstavlja sagu o sudbini američkog Juga. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1949. («Sartoris», «Buka i bes», «Svjetlost u augustu», «Konjički gambit», «Divlje palme»).

1964. Britanski protektorat u Africi Njasalend je, pod nazivom Malavi, postao nezavisna država u okviru Britanskog komonvelta.

1967. U Nigeriji je počeo građanski rat zbog proglašenja nezavisnosti Istočne Nigerije (Bijafra). U dvogodišnjem ratu poginulo je više od milion ljudi.

1988. U eksploziji naftne platforme «Pajper alfa» u britanskom dijelu Severnog mora, poginulo je 167 ljudi.

1990. Predsjednik Bugarske Petar Mladenov podnio je ostavku zbog optužbi da je naredio da se tenkovima rasture antivladini protesti.

1999. Pripadnici međunarodnih mirovnih snaga u Bosni uhapsili su u Banjaluci lidera Narodne stranke i poslanika u Skupštini Republike Srpske Radoslava Brđanina i izručili ga Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu.

2003. Predsjednik Liberije Čarls Tejlor prihvatio je ponudu za azil u Nigeriji. Njegov odlazak je bio uslov američkog predsjednika Džordža Buša za angažovanje SAD na uspostavljanju mira u toj zapadnoafričkoj zemlji koju već 14 godina potresaju sukobi.

2005. Iz Ulcinja ka Dubrovniku i Splitu krenula je prva redovna autobuska linija iz Crne Gore prema Hrvatskoj, poslije 14 godina prekida zbog rata u bivšoj Jugoslaviji.

By admin