U Bužimu je sinoć u organizaciji Udruženja pčelara “Propolis“ Bužim i suorganizaciji Općine Bužim i JU «Centar za kulturu, sport i informisanje, održano stručno predavanje za pčelare Općine Bužim i USK.
U ime domaćina skup je otvorio i pozdravio prisutne predsjednik udruženja Šefket Isaković. Gost predavač je bio Slobodan Jevtić pčelar praktičar iz Srbije koji je jedan od najpriznatijih i najomiljenijih predavača kada je u pitanju ova grana privrede. Mnogi ga vole jer primjerima iz vlastitog iskustva jednostavno i razumljivo prenosi stečeno znanje kako na pčelare početnike tako i one koji se pčelarstvom bave dugi niz godina.
Teme predavanja bile su “Priprema društava za bagrem s akcentom na rojenje, struktura pčela u košnici za maksimalno iskorištavanje kestenove paše”.
«Pčelari iz Bužima i okoline su izvrsni pčelari. Ovdje ima jako mnogo kvalitetnog meda naročito kestenovog, ali pčelari trebaju da imaju pomoć i podsticaj države, da se pčelinjaci obilježe, da se da prilika mladim pčelarima, jer ima mnogo neiskorištenih pašnjaka, a ono što je trenutno najaktualnije je zdrava hrana i voda. Svjesni smo da se u Bosni ne proizvodi dovoljno meda čak ni za sopstvene potrebe, znači treba ulagati u tu granu poljoprivrede. Mi ne možemo da proizvodimo automobile, tehniku i ostalo ali možemo iskoristiti prirodne resurse koji su nam dati» kazao je Jevtić.
Pored toga bilo je govora i o problematici pčelinjih bolesti, sistemskoj borbi protiv varoe i djelovanju preparata, pripremi pčela za zimu sa osvrtom na parametre za kvalitetno zimovanje.
Kako se dalo zaključiti Bosna i Hercegovina ne proizvodi dovoljne količine meda i pčelinjih proizvoda ni za svoje potrebe, te je potrebno ulaganje u ovu granu poljoprivrede jer su resursi ogromni.
«Šta kazati o predavanju koje je održao jedan od najvećih pčelarskih stručnjaka na Balkanu Slobodan Jevtić, a o tome govori i veliki broj pčelara koji su došli čak i iz drugih općina kantona pa i šire. Ljudi su prezadovoljni predavanjem i nadamo se da će im savjeti i iskustva pčelara Jevtića pomoći u nastavku pčelarenja» kazao je pčelar Rasim Porić.
Na žalost na nivou države BiH ne postoji zakon koji regulira samo ovu oblast, subvencije su male, a neuređenost ove oblasti ostavlja prostor kako za širenje bolesti putem nekontrolisanog selećeg pčelarstva, tako i za razne druge probleme.
Nakon predavanja dodijeljene su zahvalnice zaslužnima, a nakon toga je održana zakuska i druženje pčelara.
FOTO