SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 10. 12. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 07.12.2018.godine od 8:00 sati do 10.12.2018. godine do 8:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira i jedno krivično djelo
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.  

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Jedna saobraćajna nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 30 pacijenta, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni  doktor bila je Vildana dr. Huskić

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Zbog snijega koji je sinoć padao, otežano je saobraćanje na dionicama u višim planinskim predjelima. Ugaženog snijega ili leda ima na dionicama: Ključ-Bosanski Petrovac (Lanište), Prozor-Gornji Vakuf/Uskoplje (Makljen), Sarajevo-Tuzla (Nišići i Karaula), Kupres-Livno-Kamensko, Sarajevo-Rogatica (Romanija), kao i na putevima na području Tomislavgrada i Bosanskog Grahova.  I u nižim područjima kolovoz je mokar i mjestimično klizav. Dodatno, na prevoju Borova glava (Šuica-Livno) skrećemo pažnju na učestale izlaske divljih konja na kolovoz. Magla smanjuje vidljivost na putnim pravcima Kupres-Livno i Sarajevo-Konjic (na prevoju Ivan). Vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno, da drže odstojanje između vozila i da na put ne kreću bez zimske opreme.

U toku je sanacija tunela Vranduk II i dva mosta zbog čega je izmjenjen režim saobraćanja na dionici M-17 Zenica-Nemila. Vozila iz smjera Zenice koriste magistralni put M-17, dok se u suprotnom smjeru saobraća regionalnim putem R-445 Nemila-Zenica.

Sanacija mosta izvodi se na magistralnom putu M-16.4 Novi Travnik-Bugojno, zbog čega je saobraćaj teretnih vozila obustavljen i preusmjeren na alternativni pravac preko Donjeg Vakufa i Travnika, dok putnička vozila saobraćaju obilaznicom u neposrednoj blizini.

Izdvajamo i ostale dionice gdje je zbog sanacionih radova izmjenjen režim saobraćanja: dionica autoputa A-1 Sarajevo zapad-Lepenica, dionica autoputa Bosanska Gradiška-Banja Luka, kao i magistralne puteve: M-17 Mostar-Čapljina, M-6 Domanovići-Stolac, M-5 Mrkonjić Grad-Ključ, M-4 Teslić-Karuše, M-5 Donji Vakuf-Travnik, M-16 Banja Luka-Jajce i M-18 Olovo-Kladanj.

Na graničnim prelazima zadržavanja su kratkotrajna. Podsjećamo da je zbog radova u Hrvatskoj i dalje obustavljen saobraćaj na graničnom prelazu Bosanski Novi-Dvor.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Jutros je u Bosni bilo pretežno oblačno vrijeme, ponegdje i sa slabom kišom, a na planinama sa slabim snijegom. U Hercegovini pretežno vedro. 

Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica -5 stupnjeva, Livno -4, Sanski Most -2, Ivan Sedlo i Sokolac -1, Bihać i Bugojno 0, Banja Luka, Sarajevo i Stolac 1, Doboj, Jajce i Tuzla 2, Srebrenica i Zenica 3, Bijeljina i Mostar 4, Trebinje 5 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 938 milibara, za 4 milibara je niži od normalnog i sporo raste.

Danas se u Bosni u jutarnjim satima i tokom prijepodneva očekuje pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili rosuljom. Na planinama i u višim područjima centralne i istočne Bosne sa slabim snijegom. U ostaku dana uglavnom bez padavina i postepeno smanjenje oblačnosti. U Hercegovni pretežno sunčano. Vjetar u Bosni slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni, a u Hercegovini umjerena do pojačana bura. Najviša dnevna temperatura od 3 do 9, na jugu od 9 do 14 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 10.12.2018. godine Hladno vrijeme u cijeloj zemlji, uz padavine, uzrokovaće probleme većini populacije. Neophodno je posvetiti pažnju prikladnom odijevanju i zaštiti od niskih temperatura, te po mogućnosti reducirati boravak na otvorenom, naročito hronični bolesnici, starije osobe i djeca. Na jugu će opšta slika biti nešto ljepša, usljed manje padavina, pri tome će sjeverno strujanje i ovdje praviti probleme osjetljivim osobama.

NA DANAŠNJI DAN

1508. – Formirana je Kambrejska liga, savez protiv Venecije koji su sklopili papa Julije II, francuski kralj Luj XII, aragonski kralj Ferdinand II i rimsko-njemački car Maksimilijan I.

1520. – Njemački crkveni reformator Martin Luther u Vitenbergu javno je spalio bulu u kojoj mu je papa Lav X zaprijetio prokletstvom ako se u roku od 60 dana ne odrekne jeresi. U januaru 1521. Luter ekskomuniciran iz rimokatoličke crkve.

1810. – Napoleon Bonaparta Francuskoj je priključio njemačke gradove Hanover, Bremen, Hamburg, Lauenburg i Libek.

1815. – Rođena je britanska matematičarka i prva programerka, Ada King Lovelace.

1845. – Engleski građevinski inženjer Robert Thomson patentirao prve pneumatske gume.

1848. – Luj Napoleon nadmoćnom većinom od preko četiri miliona glasova dobio je izbore za predsjednika Francuske. Četiri godine kasnije izveo je državni udar i proglasio se carem Napoleonom III.

1868. – Prvi semafori za regulisanje saobraćaja u svijetu počeli da rade u Londonu, na trgu ispred zgrade parlamenta Velike Britanije.

1869. – Današnja savezna država Wyoming (SAD) donijela je zakon o pravu glasa žena, koji je ženama omogućio pravo glasa i obavljanje službenih dužnosti.

1896. – Umro je švedski hemičar, industrijalac, filantrop i pronalazač Alfred Bernhard Nobel, koji je pronalaskom dinamita 1867. stekao ogromno bogatstvo. Želeći da se dinamit koristi samo u mirnodopske svrhe, testamentom je ostavio fond od 9,2 miliona dolara za dodjelu nagrada za vanredna dostignuća u fizici, hemiji, medicini, književnosti i zalaganju za mir. Prvu Nobelovu nagradu Kraljevska švedska akademija nauka dodijelila je 1901. Od 1969. Akademija dodjeljuje i nagradu za ekonomiju. Nagradu za mir dodjeljuje Nobelov komitet u Oslu.

1898. – Potpisan je Pariski mirovni ugovor kojim je okončan američko-španski rat. Španija se odrekla Kube i Portorika, a za 20 miliona dolara ustupila Amerikancima Filipine i Guam.

1901. – U Stockholmu su po prvi puta dodijeljene Nobelove nagrade, i to za fiziku, kemiju, medicinu, književnost i mir.

1902. – Završena je izgradnja Asuanske brane u Egiptu, kojom je regulisan tok Nila.

1950. – Nobelovu nagradu za mir dobio je dr. Ralph Bunche, američki diplomat zaslužan za postizanje mira u arapsko-izraelskom ratu 1948. godine.

1941. – Japanski avioni u Drugom svjetskom ratu u Južnokineskom moru potopili su britanske ratne brodove «Ripals» i «Princ od Velsa», na kojima je poginulo oko 800 ljudi.

1946 – Rođen je bosanskohercegovački muzičar Fadil Redžić, basista legendarnih Indexa.

1948. – Generalna skupština UN-a u Parizu usvojila je Opću deklaraciju o ljudskim pravima. Prvi članak glasi: «Sva ljudska bića su rođena slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.» U svijetu se na današnji dan obilježava Međunarodni dan ljudskih prava.

1955. – Rođen je Goran bosanskohercegovački rock muzičar, bubnjar Ipe Ivandić.

1961. – Ivo Andrić je u Stokholmu primio Nobelovu nagradu za književnost, uz obrazloženje da mu se ona dodeljuje «za epsku snagu» kojom je «oblikovao motive i sudbine iz istorije svoje zemlje».

1964. – Nobelovu nagradu za mir dobio je Amerikanac Martin Luther King, borac za građanska prava Afroamerikanaca. Ubijen je u atentatu u Memfisu četiri godine kasnije.

1967. – Prva komercijalna termonuklearna eksplozija izvršena je u Novom Meksiku u SAD radi vađenja prirodnog gasa.

1982. – Dvojica sovjetskih kosmonauta vratila su se na Zemlju poslije rekordnih 211 dana provedenih u vasioni u brodu «Saljut 7».

1983. – Raul Alfonsin preuzeo je dužnost predsjednika Argentine kao prvi demokratski izabran šef države poslije osmogodišnje vladavine vojne hunte.

1989. – U Čehoslovačkoj je preuzela vlast prva nekomunistička vlada od 1948. i predsjednik Gustav Husak je podnio ostavku.

1991. – Armensko stanovništvo Nagorno-Karabaha na referendumu se, velikom većinom, izjašnjava za nezavisnost od Azerbejdžana. Azerbejdžanske manjine su bojkotirale referendum.

1996. – Predsjednik Južne Afrike Nelson Mandela potpisao je Ustav kojim su svi građani, bez obzira na rasu, izjednačeni pred zakonom, kao završni čin u demontiranju sistema aparthejda u toj zemlji.

1998. – Palestinska oslobodilačka organizacija poništila je odredbe svog ustava koje su pozivale na uništenje Izraela.

1999. – Umro je Franjo Tuđman, predsjednik Hrvatske.

2001. – U Prištini je konstituisana Skupština Kosova, prva od dolaska međunarodnih snaga, u julu 1999.

2001. – Generalni sekretar UN-a Kofi Anan dobio Nobelovu nagradu za mir.

2002. – Bivši američki predsjednik Jimmy Carter primio je Nobelovu nagradu za mir.

2003. – Tribunal u Hagu osudio je bivšeg oficira Republike Srpske, Dragana Obrenovića, na 17 godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad bošnjačkim civilima u Srebrenici. Obrenović je priznao krivicu.

2010. – Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, uhapšen je u austrijskom gradu Salzburgu zbog umiješanosti u korupcijske afere i zloupotrebe položaja.

By admin