SERVISNE INFORMACIJE ZA ČETVRTAK 13. 12. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 12.12.2018. godine od 08:00 sati do 13.12.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.  

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 23 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni  doktor bila je Vildana dr. Huskić

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 13. 12. 2018. u 07 : 50 sati

Na putevima u našoj zemlji ovoga jutra saobraća se po suhom i mjestimično vlažnom kolovozu, dok na dionicama u višim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima, upozoravamo na moguću poledicu. Na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove skrećemo pažnju na smanjenu vidljivost zbog magle. Izdvajamo puteve uz rijeke Savu i Spreču, dionice Orahovica-Stanić Rijeka i Karuše-Maglaj, kao i šire područje Žepča, Doboja, Zvornika i Foče. Savjetujemo oprezniju vožnju i napominjemo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.

Zbog radova na sanaciji tunela Vranduk II i dva mosta (Bosna IV i Bosna V), izmjenjen je režim saobraćaja na dionici magistralnog puta M-17 Zenica-Nemila. Vozila iz smjera Zenice koriste magistralni put M-17, dok se u suprotnom smjeru saobraćaj preusmjerava na regionalni put R-445 Nemila-Zenica.

Na magistralnom putu M-16.4 Novi Travnik-Bugojno, zbog radova na mostu na ulazu u Bugojno, obustavljen je saobraćaj za teretna vozila ukupne mase veće od 7 tona i preusmjeren na magistralni put preko Travnika i Donjeg Vakufa. Ostala vozila na ovom lokalitetu saobraćaju obilaznicom u neposrednoj blizini.

Od ostalih puteva sa atuelnim radovima i izmjenama u režimu saobraćaja izdvajamo: autoput A-1 Sarajevo zapad-Lepenica, autoput Bosanska Gradiška-Banja Luka, kao i magistralne puteve: M-17 Mostar-Čapljina, M-5 Mrkonjić Grad-Ključ, M-4 Teslić-Karuše, M-5 Donji Vakuf-Travnik, M-16 Banja Luka-Jajce i M-18 Olovo-Kladanj.

Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.

Zbog radova u Hrvatskoj i dalje je zatvoren GP Bosanski Novi-Dvor.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas je u Bosni i Hercegovini bilo umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Nešto manje oblačnosti i sunčanije bilo je u sjevernim područjima.

Temperature zraka u 07 sati: Sokolac -12 stupnjeva, Bjelašnica -11, Ivan Sedlo -7, Banja Luka, Bihać, Bugojno, Drvar, Jajce, Sanski Most i Sarajevo -6, Prijedor i Tuzla -5, Srebrenica -4, Livno -3, Široki Brijeg i Zenica -2, Gradačac -1, Brčko 1, Mostar 2, Trebinje 3, Neum 5 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 945 milibara, za 3 milibara je viši od normalnog i sporo raste.

Danas se u jutarnjim satima u Hercegovini, Krajini i zapadnim područjima Bosne očekuje pretežno oblačno vrijeme. U ostatku naše zemlje malo do umjereno oblačno, uz postepeno naoblačenje tokom dana. U večernim satima ili u noći sa četvrtka na petak u većem dijelu Bosne se očekuje snijeg, a u Hercegovini kiša. Vjetar u Bosni slab do umjeren istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini slaba bura. Najviša dnevna temperatura od 0 do 5, na jugu od 4 do 9 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Opšta slika postepeno će se pogoršavati tokom dana, što bi kod osjetljivih osoba moglo dovesti do jačanja tegoba, vezanih uz njihove bolesti. Uticaj promjene,u poslijepodnevnim satima, sa zapada će se proširiti na cijelu zemlju. Moguće su reakcije u vidu reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, glavobolje, u noći problemi sa snom.

NA DANAŠNJI DAN

1570. – Danska je priznala nezavisnost Švedske.

1642. – Holandski moreplovac Abel Tasman otkrio je zemlju kojoj je dao ime holandske provincije Novi Zeland, ali se zbog straha od domorodaca Maora nije iskrcao. Zasluge za otkriće Novog Zelanda pripadaju i engleskom moreplovcu Džejmsu Kuku, koji se 1769. iskrcao na jedno od novozelandskih ostrva.

1797. – U Düsseldorfu rođen Heinrich Heine (1797.- 1856.), njemački književnik, jedan od najvećih liričara njemačkog romantizma. Pisao je pjesme, pripovijetke i eseje. U njegova najpoznatija djela ubrajaju se: «Knjiga pjesama», «Florentinske noći», «Njemačka – jedna zimska priča».

1808. – Madrid je kapitulirao pred francuskim carem Napoleonom Prvim.

1816. – Rođen je njemački industrijalac i pronalazač Ernst Verner fon Simens, koji je s trojicom braće osnovao gigantsku kompaniju «Simens». Pronašao je 1846. telegraf sa kazaljkom, 1866. dinamo mašinu, a 1879. električni tramvaj.

1862. – U bici kod Frederiksburga u Američkom građanskom ratu južnjački general Robert Lee je sa 80.000 vojnika potukao sjevernjačkog generala Ambrouza Bernsajda, koji je imao pod komandom skoro dvostruko više vojnika – 150.000. Tokom teških borbi duž rijeke Masaponaks Bersajd je izgubio oko 14.000 ljudi.

1937. – Japanske trupe okupirale su kineski grad Nanking i u narednih šest sedmica zvjerski pobile oko 200.000 Kineza, mahom civila, a krvoproliće je ušlo u istoriju pod nazivom «silovanje Nankinga».

1943. – Sovjetska vlada u Drugom svjetskom ratu, povodom odluka Drugog zasjedanja Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije, saopštila da odluke AVNOJ-a «pomažu daljoj uspješnoj borbi naroda Jugoslavije protiv hitlerovske Njemačke».

1967. – Sedam mjeseci poslije uspostavljanja vojne diktature u Grčkoj vojna vlada je izršila kontraudar i kralj Konstantin primoran da s porodicom pobjegne u Rim. Kralj je prethodno u poruci naciji zatražio podršku u «obnavljanju demokratije i slobode», ali su njemu lojalne jedinice bile nepovezane i izolovane, a vojna hunta unaprijed obaviještena o kontraudaru.

1981. – Vlasti u Poljskoj uvode vanredno stanje kako bi ugušili radnički pokret Solidarnost, na čijem čelu je bio Lech Walensa. Slijedilo je nekoliko godina represije ali su vlasti na kraju morali ući u pregovore sa ovim sindikalnim pokretom.

1988. – U Kongu je potpisan protokol Angole, Kube i Južne Afrike, uz posredovanje SSSR i SAD, kojim je obezbijeđen put ka nezavisnosti Namibije i kraju građanskog rata u Angoli započetog 1975.

1991. – Lideri Kazahstana, Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana su se dogovorili o priključenju novoj zajednici neovisnih država.

2001. – Američki predsjednik Džordž Buš saopštio je da se SAD povlače iz sporazuma o antibalističkim projektilima /ABM/ iz 1972. godine da bi nastavile sa razvojem svoga antiraketnog programa.

2003. – Američke snage uhapsile su Sadama Huseina, bivšeg predsjednika Iraka,  nedaleko od iračkog grada Tikrita.

2004. – Predstavnici 13 podunavskih zemalja na ministarskom sastanku u Beču potpisali su «Dunavsku deklaraciju», kojom su se obavezali na bolju saradnju radi uspostavljanja održivog upravljanja vodnim resursima sliva Dunava.

2007. – Lideri zemalja članica EU potpisali su Lisabonski ugovor, s ciljem rješavanja pitanja daljnjeg institucionalnog funkcioniranja EU. Lisabonski ugovor dopunjuje postojeće ugovore o EU i Europskoj zajednici, ne zamjenjujući ih.2009. – Ponovo je uspostavljen željeznički saobraćaj, nakon prekida 1992. godine, na relaciji Beograd – Sarajevo.

By admin