Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 25.12.2018.godine od 08:00 sati do 26.12.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim.
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
- Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU DOM ZDRAVLJA BUŽIM
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 29 pacijenata, od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
- Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Na većini puteva u našoj zemlji jutros se saobraća po mokrom kolovozu. Izuzetak su dionice u južnim krajevima gdje je kolovoz suh. Zbog niskih temperatura upozoravamo na moguću poledicu. Posebno izdvajamo puteve u višim predjelima, kao i mostove, vijadukte i prilaze tunelima.
Ugaženog snijega ima na putnom pravcu Kupres-Šujica, dok na dionici Dobro Polje-Brod na Drini upozoravamo na mogućnost obrušavanja sniježnih lavina.
Magla smanjuje vidljivost na magistralnom putu M-14 Bihać-Bosanska Otoka.
Na sitnije odrone zemlje ili kamenja skrećemo pažnju u usjecima i na planinskim prevojima.
Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu. Podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
Zbog sanacije tunela Vranduk II i dva mosta (Bosna IV i Bosna V) izmjenjen je režim saobraćanja na dionici M-17 Zenica-Nemila. Vozila iz smjera Zenice koriste magistralni put M-17, dok se u suprotnom smjeru saobraća regionalnim putem R-445 Nemila-Zenica.
Na ostalim putevima sa aktuelnim radovima saobraća se sporije, uz obavezno poštivanje postavljene signalizacije.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Zbog loših uslova za vožnju u Crnoj Gori zabranjen je saobraćaj za teretna vozila sa prikolicom i šlepere na graničnom prelazu Hum-Šćepan Polje. Na graničnom prelazu Bosanski Novi-Dvor obustavljen je saobraćaj zbog radova u Hrvatskoj.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
Jutros je u većem djelu Bosne bilo pretežno oblačno vrijeme. Ponegdje u planisnkim i centralnim djelovima registrovan je i slab snijeg. U Hercegovini i na jugozapadu malo do umjereno oblačno i sunčano.
Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica -10 stupnjeva, Bihać, Drvar i Sanski Most -4, Ivan Sedlo -3, Banja Luka -2, Jajce i Stolac -1, Bugojno, Doboj, Sarajevo i Livno 0, Trebinje, Tuzla i Zenica 1, Zvornik 3, Bijeljina, Brčko, Gradačac i Mostar 4, Neum 5 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 955 milibara, za 13 milibara je viši od normalnog i sporo raste.
Danas u jutarnjim satima, u većem djelu Bosne, pretežno oblačno vrijeme. U višim područjima istočne Bosne, moguće je i provijavanje slabog snijega. Po kotlinama i uz riječne tokove sa maglom i niskim oblacima. Prije podne postupno smanjenje oblačnosti u centralnim, istočnim i sjevernim područjima Bosne. U Krajini, zapadu Bosne i u Hercegovini mala do umjereno oblačno vrijeme. Vjetar u Bosni slab zapadnog i jugozapadnog smjera, a u Hercegovini sjeverni. Najviša dnevna temperatura zraka između 0 i 6, na jugu zemlje do 9 stupnjeva.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Nastavlja se razdoblje lošijih biometeoroloških prilika. Niske temperature i dalje će predstavljati najveći problem za osjetljive osobe, naročito hronične bolesnike sa kardiovaskularnim tegobama i astmatičare. Neophodno je povesti brigu o adekvatnom odijevanju i zaštiti od hladnoće, osobito tokom jutra i večeri, te se ne izlagati pretjeranim aktivnostima.
NA DANAŠNJI DAN
1805. – Francuska i Austrija potpisale su u Požunu (Bratislava) mirovni ugovor, poslije Napoleonove pobjede u bici kod Austerlica, kojim je Francuska dobila Veneciju, Istru bez Trsta, Dalmaciju i Boku Kotorsku i učvrstila svoju poziciju u Evropi. Odredbe sporazuma poništene su 1814. na Bečkom kongresu.
1825. – U Sankt Peterburgu, na dan polaganja zakletve novom caru Nikolaju I izbila je pobuna dekabrista, protivnika carizma u Rusiji.
1860. – Održan je prvi službeni nogometni susret dva različita kluba, Sheffielda i Hallama. Sheffield je najstariji nogometni klub na svijetu, ustanovljen tri godine prije meča, a Hallam je tek stao na noge, no ta dva kluba još uvijek svake godine igraju reprizu prvog meča.
1908. – Amerikanac Džek Džonson je pobjedom nad Kanađaninom Tomijem Barnsom postao prvi crni bokser prvak svijeta u teškoj kategoriji.
1922. – Vladimir Ilič Lenjin završio je prvi dio svog «Pisma kongresu», kasnije poznatog kao «Lenjinov testament», u kojem je pozvao komuniste da sačuvaju jedinstvo partije i predložio reforme. U drugom dijelu «testamenta», koji je napisao 4. januara 1923. Lenjin je sugerisao da Staljin bude smijenjen sa mjesta generalnog sekretara Komunističke partije.
1924. – Državnim udarom uz pomoć jugoslovenskih graničnih jedinica vlast u Albaniji preuzeo Ahmed Zogu, zbacivši vladu Fana Nolija. Zogu je do tada bio emigrant u Jugoslaviji, primao je pomoć jugoslovenske vlade i važio za eksponenta Beograda, ali je kao predsjednik republike 1926. s Italijom zaključio Tiranski pakt, kojim je priznao italijanski protektorat nad Albanijom. Za kralja Albanije Zogu Prvi proglasio se 1928, a kad je 1939. fašistička Italija napala njegovu zemlju, pobjegao je i 1961. umro u izgnanstvu.
1941. – Suočen s napredovanjem japanskih snaga u Drugom svjetskom ratu ka Manili, američki general Daglas Makartur proglasio je filipinsku prijestonicu «otvorenim gradom». Uprkos tome u Manili su 1941., 1942. i 1945. vođene teške borbe američkih i japanskih jedinica, tokom kojih su porušeni mnogi dijelovi grada.
1943. – Britanska mornarica je u Drugom svjetskom ratu potopila je «Šarnhorst», posljednji veliki njemački nacistički bojni brod.
1968. – U Saveznoj narodnoj skupštini usvojeni su amandmani na Ustav SFR Jugoslavije, kojima se širi autonomija pokrajina i one dobijaju status sličan republikama. Pokrajine su dobile pokrajinski Ustavni zakon, čime je otvoren put gotovo potpuno samostalnoj zakonskoj, izvršnoj i sudskoj vlasti.
1972. – Umro je Hari Truman, predsjednik SAD 1945.-’53. Za predsjednika je izabran nakon smrti Frenklina Rozevelta. Učesnik je Potsdamske konferencije, a avgusta 1945., po njegovom nalogu na Japan je bačena atomska bomba. Godine 1947. uveo je doktrinu o vojnoj i ekonomskoj pomoći zemljama ugroženim revolucionarnim pokretima, a njegova administracija je iste godine sačinila Maršalov plan o poslijeratnoj obnovi Evrope. Donio je zakon protiv radničkih sindikata i osnovao Komisiju za ispitivanje protivameričke djelatnosti čiji se rad pretvorio u «lov na vještice» (makartizam). Uveo je SAD u Korejski rat.
1989. – Rumunski Front nacionalnog spasa imenovao je novu vladu s Jonom Ilijeskuom na čelu, dan poslije pogubljenja Nikolae Čaušeskua.
1990. – Skupština Slovenije proglasila je samostalnost te republike, nakon plebiscita 23. decembra na kome se 86 odsto glasača izjasnilo za nezavisnu slovenačku državu.
1991. – U Alžiru su održani prvi višepartijski parlamentarni izbori od sticanja nezavisnosti od Francuske 1962.
1998. – Bivši lideri Crvenih Kmera Kije Sampan i Nuon Čea predali su se kambodžanskoj vladi. Za vrijeme režima Crvenih Kmera sredinom sedamdesetih godina 20. vijeka u Kambodži je ubijeno ili je umrlo od gladi i bolesti 1,7 miliona ljudi.
2002. – Iran je ukinuo kamenovanje kao oblik smrtne kazne.
2004. – U naletu plimnog talasa cunamija izazvanog zemljotresom jačine devet stepeni Rihterove skale, nedaleko od indonežanskog ostrva Sumatre, stradalo je najmanje 216.000 ljudi u zemljama regiona: Malezija, Indija, Bangladeš, Šri Lanka, Tajland, Indonezija, Maldivi, Somalija, Tanzanija, Sejšeli, Mjanmar, Kenija i Madagaskar.