Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 31.12.2018.godine od 08:00 sati do 03.01.2019. godine do 08:00 sati na području općine Bužim.
JAVNI RED I MIR
- 4 narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- 3 saobraćajne nezgode
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 53 pacijenta, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Rifet dr. Šahinović.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
- Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 03. 01. 2019. u 08 : 10 sati
Otežano je saobraćanje na većini puteva u Bosni, dok se u Hercegovini saobraća po mokrom ili vlažnom kolovozu. U višim planinskim predjelima kolovoz je zasnježen ili zaleđen. Posebno izdvajamo dionice: Sarajevo-Olovo-Kladanj, Sarajevo-Konjic, Sarajevo-Foča, Prozor-Gornji Vakuf/Uskoplje, Novi Travnik-Bugojno, Jajce-Donji Vakuf-Travnik, Bugojno-Kupres, te šire područje Mrkonjić Grada i Skender Vakufa gdje snijega na kolovozu ima od 2 do 5 cm. Preko prevoja Romanija (Sarajevo-Rogatica) i Mlinište (Glamoč-Mrkonjić Grad) na snazi je zabrana saobraćaja za teretna vozila sa prikolicom i šlepere. Dodatne poteškoće vozačima na putevima na području Kupresa, Šuice, Livna, Glamoča i Tomislavgrada pričinjava jak vjeta koji stvara snježne nanose. Magla u jutarnjim satima smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove, a izdvajamo putni pravac Prozor-Jablanica-Konjic.
Putne službe intervenišu na svim mjestima gdje je to neophodno, a mi apelujemo na vozače da vožnju prilagode uslovima na putu i podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme obavezno za sve kategorije vozila.
Zbog radova na sanaciji tunela Vranduk II i dva mosta (Bosna IV i Bosna V), na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemilavozila saobraćaju naizmjenično, jednom trakom. Na ostalim putevima sa aktuelnim radovima saobraća se sporije, uz obavezno poštivanje postavljene signalizacije.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Na graničnom prelazu Bosanski Novi-Dvor obustavljen je saobraćaj zbog radova u Hrvatskoj.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
Jutros je u Bosni bilo oblačno vrijeme sa snijegom. U Hercegovini malo do umjereno oblačno i sunčano.
Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica -16 stupnjeva, Ivan Sedlo -7, Sokolac -6, Sarajevo -5, Bugojno i Livno -4, Srebrenica -3, Gradačac, Tuzla i Zenica -2, Zvornik -1, Brčko, Doboj, Prijedor i Sanski Most 0, Banja Luka, Bihać, Bijeljina i Široki Brijeg 1, Trebinje 2, Mostar i Stolac 3, Neum 4 stupnja. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 946 milibara, za 4 milibara je viši od normalnog i sporo opada.
Danas se u Bosni očekuje oblačno vrijeme sa snijegom. Prije podne, u sjevernim područjima bez padavina. Tokom dana, padavine se očekuju i u ovim djelovima. Očekivana visina novog sniježnog pokrivača je od 2 do 10, u planinskim djelovima do 15 centimetara. U Hercegovini malo do umjereno oblačno i sunčano. Oblačno sa slabim snijegom na sjeveru Hercegovine. Vjetar umjerene jačine, sa jakim udarima, sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -6 i 0, na jugu zemlje od 3 do 6 stupnjeva.
U Sarajevu oblačno sa susnježicom ili snijegom. Najviša dvnevna temperatura oko -2 stupnja
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Osjetno niže temperature u cijeloj zemlji, uz padavine i preovladavajuće sjeverno strujanje, uzrokovaće probleme većini populacije. Neophodno je posvetiti pažnju prikladnom odijevanju i zaštiti od hladnoće tokom cijelog dana, te po mogućnosti maksimalno reducirati boravak na otvorenom, naročito hronični bolesnici, starije osobe i djeca.
NA DANAŠNJI DAN
1496. – Leonardo da Vinci bez uspjeha iskušava model letjelice.
1521. – Papa Lav X ekskomunicira Martina Luthera.
1815. – Austrija, Britanija i Francuska stvorile su vojni savez protiv Pruske i Rusije.
1868. – U Japanu je ukinut šogunat – na osnovu kojeg je od 1192. ograničena vlast cara, a moć koncentrisana u rukama šoguna, predstavnika krupnih feudalaca – i na vlast je došla dinastija Mejđi.
1919. – Na mirovnoj konferenciji u Parizu emir Fejsal I Irački potpisao sporazum sa cionističkim vođom Chaimom Weizmannom o razvoju jevrejske domovine u Palestini
1924. – Engleski egiptolog Howard Carter u Dolini kraljeva u blizini Luksora u Egiptu pronašao je sarkofag faraona Tutankamona.
1925. – Benito Mussolini objavio svoju diktaturu u Italiji.
1926. – Grčki general Teodoros Pangalos proglasio se zvanično diktatorom Grčke, pola godine pošto je pučem prigrabio vlast. S vlasti je zbačen u avgustu 1926.
1942. – U Norveškoj u Drugom svjetskom ratu nacistička Njemačka osnovala je 23 koncentraciona logora kroz koje je prošlo i više od 4.500 Jugoslovena.
1945. – U Ardenima je propao posljednji pokušaj njemačkog vođe Adolfa Hitlera da izmijeni ishod Drugog svjetskog rata, jer su savezničke armije generala Bernarda Montgomerija i Omara Bredlija u kontraofanzivi zahvatile u kliješta njemačke divizije, nanijevši im teške gubitke.
1959. – Aljaska postala 49. savezna država SAD-a.
1961. – SAD su prekinule diplomatske odnose s Kubom.
1962. – Papa Ivan XXIII ekskomunicirao Fidela Castra.
1970. – U Brazavilu je usvojen ustav kojim je Kongo-Brazavil proglašen Narodnom Republikom Kongo.
1980. – Predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito primljen u Klinički centar u Ljubljani. Pošto operacija na krvnim sudovima nije uspjela, 3. februara mu amputirana noga.
1990. – Bivši lider Paname Manuel Noriega predao se američkim snagama.
1993. – Predsjednici Rusije i SAD Boris Jeljcin i George Bush potpisali su sporazum o smanjenju nuklearnog oružja (START 2)za dvije trećine.
1996. – Prema podacima međunarodnih mirovnih snaga u Bosni i Hercegovini po završetku rata ostalo je četiri do pet miliona mina, a za njihovo potpuno čišćenje biće potrebno oko 30 godina.
1999. – Lansiran je “Mars Polar Lander”.