SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 13.11.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 12.11.2019. godine od 8:00 sati do 13.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 18 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Indira dr. Bosnić

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
  • Snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 13. 11. 2019. u 08 : 40 sati

U jugozapadnim i južnim krajevima naše zemlje, vozače upozoravamo na učestale jake udare vjetra.

Na ovim dionicama kolovoz je mokar i klizav, a skrećemo pažnju i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja.

Obustava saobraćaja na snazi je u tunelu Karaula na magistralnom putu Kladanj-Olovo, gdje se izvode sanacioni radovi. Saobraćaj je na ovoj dionici preusmjeren preko starog prevoja Karaula.

Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.

Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza) i Ključ-Bosanski Petrovac (na prevoju Lanište).

Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu stanju i uslovima na putu.

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

13.11.2019.

Jutros u Bosni i Hercegovini preovladava oblačno vrijeme sa kišom u većini područja. Sunčanije i bez padavina je na istoku i sjeveroistoku Bosne.

Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 0; Banja Luka, Bihać, Prijedor, Sanski Most i Sokolac 8; Drvar i Ivan Sedlo 10; Bugojno i Livno 11; Grude i Jajce 12; Bijeljina, Brčko, Gradačac i Sarajevo 13; Mostar, Stolac, Trebinje i Zenica 14; Doboj, Neum i Srebrenica 15; Tuzla 16; Zvornik 17°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 925hPa, za 19hPa je ispod normale i opada.

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme sa kišom u većini područja. Sunčanije na istoku i sjeveroistoku Bosne. Jače padavine na području Hercegovine, Krajine i jugozapada Bosne. Vjetar umjeren i jak južnog i jugoistočnog smjera. Slabljenje vjetra od poslijepodnevnih sati. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 16°C, na istoku i sjeveroistoku Bosne do 20°C.

U Sarajevu pretežno oblačno. U drugoj polovini dana povremeno može padati kiša. Najviša dnevna temperatura zraka oko 15°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 13.11.2019. godine
Djelimična stabilizacija vremenskih prilika, izraženija u dijelu Bosne, ugodno će djelovati na većinu populacije, stoga bi se i tegobe kod osjetljivih osoba trebale umanjiti. Opšta slika i dalje će biti lošija u Hercegovini i na zapadu zemlje. Dodatne probleme mogao bi praviti i povremeno jači jugo. Od meteoropatskih reakcija moguće su glavobolja, promjene raspoloženja, reumatski bolovi, malaksalost. Preporučljivo je umanjiti aktivnosti.

1775. – Američki rat za nezavisnost: Američki napad na Montreal.
1841. – James Braid prvi put gleda demonstraciju životinjskog magnetizma, što će kasnije dovesti do njegovog istraživanja pojave koju je nazvao hipnoza.
1887. – Sukobi u centru Londona, kasnije nazvani krvava nedjelja.
1907. – Paul Cornu pokrenuo prvi helikopter.
1917. – Žorž Klemanso zamijenio Pola Penleva na mjestu premijera Francuske.
1917. – Osnovan Medicinski fakultet u Zagrebu.
1918. – Posljednji austrougarski vladar Karlo I. odrekao se hrvatsko-ugarskog prijestolja.
1921. – Premijera filma «Šeik», koji je Rudolfu Valentinu donio slavu.
1941. – Prvi britanski nosač aviona Ark rojal pogođen u Drugom svjetskom ratu njemačkim torpedom blizu Gibraltara. Narednog dana potonuo.
1942. – Počela odlučujuća vazdušno-pomorska bitka japanskih i američkih trupa kod Gvadalkanala, u Tihom okeanu. U trodnevnim borbama obe strane pretrpjele velike gubitke u brodovima, ali su strateški uspjeh postigli Amerikanci.
1944. – Drugi svjetski rat – partizanske jedinice Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije oslobodile Skoplje.
1945. – Charles de Gaulle izabran za predsjednika Francuske.
1970. – U istočnom Pakistanu ciklon brzine 190 km/h izazvao je plimni val koji je odnio 300.000 ljudskih života. Više od tri milijuna stanovnika izgubilo je imovinu.
1970. – Hafiz el Asad vojnim udarom pruzeo vlast u Siriji.
1975. – Svjetska zdravstvena organizacija objavila da su iskorijenjene Velike boginje u Aziji.
1980. – Američki svemirski brod Vojadžer i poslao prve snimke Saturna napravljene iz blizine.
1985. – Erupcija vulkana Nevado del Ruiz uzrokovala je smrt 25.000 ljudi u gradu Armero.
1990. – Započeta je World Wide Web, jedna od najvažnijih usluga interneta koja nam omogućava gledanje mnogih internetskih stranica.
1994. – Šveđani na referendumu odlučili da se priključe Evropskoj uniji.
1999. – U zemljotresu u Turskoj poginulo 450 ljudi, a više od 2.500 je povrijeđeno.
2000. – Predsjednik Filipina Džozef Estrada optužen za korupciju. Pod pritiskom protesta građana i vojske 20. januara 2002. povukao se sa vlasti, a 16. aprila predao Specijalnom sudu za borbu protiv korupcije.
2001. – Borci antitalibanske Sjeverne alijanse ušli u glavni grad Avganistana Kabul.
2015. – U Parizu na više mjesta pripadnici terorističke organizacije ISIL izvršili terorističke napade, u kome je stradalo preko 120 ljudi, a na stotine povrijeđeno. Napadnuti su restorani, kafići, nacionalni stadion i koncertna dvorana.

By admin