Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 13.11.2019. godine od 8:00 sati do 14.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 18 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Indira dr. Bosnić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 14. 11. 2019. u 07 : 45 sati
Zbog kiše koja je padala tokom noći, jutros se saobraća po mokrom ili vlažnom kolovozu, a upozoravamo i na povećanu opasnost od odrona. Skrećemo pažnju i na mjestimično smanjenu vidljivost zbog magle ili niske oblačnosti, a izdvajamo šire područje Visokog, Mostara, Bosanskog Petrovca, Mrkonjić Grada i Foče.
Zbog sanacionih radova na magistralnom putu Kladanj-Olovo, tunel Karaula zatvoren je za saobraćaj, a vozila saobraćaju preko starog prevoja Karaula.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila kroz tunel Vranduk tokom dana od 05 do 21 sat saobraća se dvosmjerno. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase mogu koristiti obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo autoput A-1 Sarajevo sjever-Lepenica, kao i magistralne puteve: Kladanj-Stupari, Srebrenik-Orašje (tunel Ormanica), Doljani-Metković, Lanište-Ključ i Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac).
Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
Napominjemo vozače da od sutra (15.11.) stupa na snagu zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
14.11.2019.
Temperature zraka u 07 sati (°C): Bjelašnica 0; Livno 4; Ivan Sedlo 5; Drvar, Gradačac, Prijedor 6; Bihać, Bugojno, Sanski Most 7; Banja Luka, Jajce, Sokolac, Zenica 8; Bijeljina, Sarajevo, Stolac, Tuzla 9; Doboj, Grude 10; Srebrenica, Trebinje, Zvornik 11; Mostar 12; Neum 14;
Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Prije podne ponegdje u Bosni može biti slabe kiše ili rosulje. Vjetar slab južni i jugozapadni. Dnevne temperature od 10 do 16, na jugu do 18 °C.
U Sarajevu jutro pretežno oblačno i maglovito, uz postepeno razvedravanje tokom dana. Dnevna temperatura oko 13 °C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Četvrtak 14.11.2019. godine Biometeorološke prilike su relativno povoljne. Slabljenje uticaja fronte i smirivanje južine, izraženije tokom poslijepodnevnih sati, uslovljava ljepšu opštu sliku u cijeloj zemlji, u odnosu na proteklih par dana. Još uvijek su moguće, mada u manjem obimu, tegobe kod meteoropata i hroničnih bolesnika, pretežno u vidu glavobolje, reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, iscrpljenosti, nesanice.
1533. – Španski osvajači pod komandom Francisca Pizarra zauzeli grad Cuzco, prijestonicu carstva Inka.
1716. – Umro je njemački filozof i matematičar Gottfried Leibniz.
1765. – Rođen je američki inžinjer i izumitelj Robert Fulton.
1770. – Škotski istraživač James Bruce otkrio da Plavi Nil izvire iz jezera Tana u sjeverozapadnoj Etiopiji.
1831. – Umro je njemački filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegell, najistaknutiji predstavnik klasične njemačke idealističke filozofije, čiji je gigantski rad sinteza njemačke filozofske misli i obuhvata gotovo sve znanje onog vremena. Njegov filozofski stav je da svijet postoji objektivno, ali ne sasvim nezavisno od ljudske svijesti. Tvorac je sistema apsolutnog idealizma u kojem apsolutno bivstvo ima tročlanu strukturu: ideja – priroda – duh. Osnova svijeta je apsolutna ideja, a ljudski svijet je njen najviši stepen i izraz. Apsolutna ideja postoji samo dijalektički, u kretanju i razvoju, a svijet je proces samorazvitka i samospoznaje – Ideje. Priroda u njegovom sistemu ima status “drugobivstvene ideje”, ona je opredmećena Ideja. Djela: “Fenomenologija duha”, “Filozofija istorije”, “Nauka logike”, “Estetika”, “Filozofija religije”, “Enciklopedija filozofskih nauka”, “Filozofska propedevtika”, “Osnovne crte filozofije prava ili prirodno pravo i nauka o državi u osnovnim konturama”.
1838. – Rođen je hrvatski književnik August Šenoa.
1840. – Rođen je francuski slikar Claude Monet, jedan od osnivača impresionizma. Prema njegovoj slici “Impresija, izlazak sunca”, izloženoj 1874. u Parizu, naziv je dobio cio slikarski pravac, čiji je on najdosljedniji i najuticajniji predstavnik. Mahom je slikao prizore iz Pariza i okoline, pri čemu su ga najviše interesovali efekti svjetlosti na vodi. Izvršio je ogroman uticaj na evropsko slikarstvo.
1847. – U Švicarskoj izbio građanski rat između snaga Švajcarske konfederacije i sedam rimokatoličkih kantona (Zonderbund), koji je okončan krajem istog mjeseca porazom Zonderbunda.
1851. – u SAD-u prvi puta tiskan roman Moby-Dick Hermana Melvillea.
1863. – Rođen belgijski hemičar Leo Baekeland, koji je postupkom kondenzacije formaldehida i fenola pronašao čvrstu plastičnu masu bakelit, savršen izolator, što je omogućilo razvoj industrije plastike.
1889. – Rođen indijski državnik Jawaharlal Nehru, jedan od osnivača pokreta nesvrstanih. Po povratku sa studija u Engleskoj postao je advokat, ali se ubrzo posvetio politici i borbi za nezavisnost Indije, postavši sljedbenik arhitekte indijske nezavisnosti Mohandasa Gandija. Po sticanju nezavisnosti Indije 1947. postao je prvi premijer i šef diplomatije. U spoljnoj politici je nastojao da očuva neutralnost
Indije, zauzimajući se za aktivnu miroljubivu koegzistenciju.
1918. – Čehoslovačka postaje republika, Tomaš Masarik izabran za prvog predsjednika.
1922. – BBC započinje s radio emitiranjem u Velikoj Britaniji.
1955. – Umro američki pisac Robert Emmet Sherwood, koji je u dramama, pisanim poslije Prvog svjetskog rata, prikazao s gledišta pacifiste poslijeratno razočarenje i zalagao se za mir u svijetu. Docnije je, suočen s nadiranjem nacizma, postao ubijeđeni pristalica rata kao jedinog načina da se svijet oslobodi nacističke tiranije. Djela: drame “Okamenjena šuma”, “Idiotova radost”, “Neće biti noći”, scenariji za filmove “Duh putuje na zapad”, “Najbolje godine našeg života”.
1969. – NASA lansira Apollo 12, drugu misiju na Mjesec predvođenu ljudskom posadom.
1971. – Mariner 9 stiže do Marsa.
1982. – Lech Wałęsa, vođa poljskog pokreta Solidarnost, oslobođen je nakon 11 mjeseci zatočeništva blizu ruske granice.