Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 29.11.2019. godine od 8:00 sati do 02.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno narušavanje javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 25 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 02. 12. 2019. u 06 : 30 sati
U većem dijelu BiH saobraća se po pretežno suhom i mjestimično vlažnom kolovozu. Magla i niska oblačnost smanjuju vidljivost na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove. Na širem području Kupresa i Šujice upozoravamo na povremene jake udare vjetra.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Jajce-Crna Rijeka (Zdaljevac), Ključ-Bosanski Petrovac (Lanište), Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica) i Doljani-Metković (između graničnih prelaza).
Podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
02.12.2019.
Jutros je u većem dijelu Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Kiša je zabilježena ponegdje u Krajini i na zapadu Bosne.
Temperature zraka u 07 sati (°C): Bjelašnica -3; Bijeljina -2; Sokolac 1; Zenica 2; Banja Luka, Prijedor, Tuzla, Zvornik 3; Jajce, Srebrenica 4; Doboj, Ivan Sedlo 5; Gradačac, Mostar, Široki Brijeg 6; Stolac, Trebinje 7; Bugojno, Livno, Sarajevo 8; Drvar 10; Bihać, Grude 11; Sanski Most 13; Neum 14;
Danas će u našoj zemlji preovladavati oblačno vrijeme sa kišom. Više padavine poslije podne i u noći. Krajem dana u Krajini kiša prelazi u susnježicu i snijeg, a u ostatku Bosne u večenjim satima. Očekivana visina snježnog pokrivača, uglavnom, od 1 do 5, na planinama do 10 cm. Vjetar slab do umjeren jugozapadni. Poslije podne vjetar postepeno mijenja smijer na sjeverni. Dnevna temperatura od 5 do 11, na jugu do 13 °C. Pad temperature zraka krajem dana i u večernjim satima.
U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom. Više padavine u drugom dijelu dana ili u noći. U večernjim satima se očekuje prelazak kiše u susnježicu i snijeg. Dnevna temperatura oko 9 °C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Ponedjeljak 02.12.2019. godine
Tokom prijepodneva biometeorološke prilike će još uvijek biti relativno povoljne. U drugom dijelu dana, usljed nadolazeće promjene, kod osjetljivih osoba moguće su reakcije poput glavobolje, reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, nervoze. Opšta slika će se, sa dolaskom noći i zahlađenjem, dodatno pogoršati u cijeloj zemlji.
1254. – Kralj Sicilije Mafred pobijedio u bici kod Fođe papsku vojsku i zadržao svoje kraljevstvo.
1804. – Papa Pije VII u Parizu krunisao Napoleona Bonapartu za cara Francuske.
1805. – Napoleon u bici kod Austerlica, poznatoj kao „bitka tri cara“, sa 75.000 vojnika pobijedio rusku i austrijsku vojsku, koje su izgubile 70.000 od 95.000 ljudi.
1823. – Predsjednik SAD James Monroe u Kongresu SAD objavio dokument, Monroovu doktrinu, kojim je proklamovana izolacionistička politika SAD. U tom trenutku usmjerena protiv intervencionističkih namjera Svete alijanse evropskih sila prema bivšim španskim i portugalskim kolonijama u Južnoj Americi, ta politika kasnije pod geslom „Amerika Amerikancima“ dobila jako nacionalno obilježje.
1848. – Austrijski car Ferdinand I abdicirao u korist Franca Jozefa I.
1852. – U Francuskoj proglašeno Drugo carstvo s carem Šarlom Lujem Napoleonom III Bonapartom.
1859. – Izvršena smrtna kazna vješanjem nad Johnom Brownom, američkim borcem za ukidanje crnačkog ropstva, što je dovelo do zaoštravanja borbe između abolicionista i robovlasnika uoči Američkog građanskog rata (1861-1865).
1901. – Američki pronalazač King Kemp Džilet patentirao prvi nožić za brijanje s dvostrukom oštricom.
1942. – Na univerzitetu u Čikagu, gdje su nuklearni fizičari predvođeni Enrikom Fermijem radili na tajnom projektu izrade atomske bombe, prvi put demonstrirana nuklearna lančana fisija.
1949. – Zvanično počeo sa radom Univerzitet u Sarajevu.
1950. – Odlukom Ujedinjenih nacija bivša italijanska kolonija Eritreja ušla u sastav Etiopije kao autonomna oblast.
1954. – Senat SAD izrekao javni prijekor senatoru Džozefu Mekartiju zbog njegovog svirepog ponašanja tokom istržnog postupka protiv hiljada ljudi koji su bili osumnjičeni da su komunisti.
1956. – Fidel Castro, s manjom grupom kubanskih revolucionara, iskrcao se na Kubu i počeo borbu koja je okončana rušenjem diktatorskog Batistinog režima.
1971. – Sovjetski vasionski brod bez ljudske posade “Mars III” spustio se na Mars.
1971. – Od šest emirata u Persijskom zalivu, Abu Dabija, Dubaija, Šardže, Adžmana, Uma al Kajvajna i Fudžajre osnovana federacija Ujedinjenih Arapskih Emirata. U februaru 1972. Federaciji se pridružio i Ras al Kajma.
1972. – U požaru koji je izbio tokom muzičkog festivala u južnokorejskom glavnom gradu Seulu poginulo najmanje 50 osoba.
1982. – Hirurg Vilijam de Vris na klinici Univerziteta Utah u američkom gradu Solt Lejk Siti primjenio prvo vještačko srce od poliuretana. Pacijent, penzionisan zubar Barni Klark, živio s tim srcem 112 dana.
1990. – Poslije ujedinjenja Njemačke, koalicija desnog centra kancelara Helmuta Kola odnijela ubjedljivu pobjedu na prvim svenjemačkima izborima od 1932.
1993. – U pucnjavi, prilikom pokušaja hapšenja, kolumbijska policija ubila šefa medeljinskog kartela kokaina Pabla Escobara.
1994. – Filipinski feribot s više od 600 putnika potonuo u Manilskom zalivu posle sudara s teretnim brodom. Život izgubilo 140 osoba.
1998. – SFOR u Bijeljini uhapsio Radoslava Krstića, aktivnog generala Vojske Republike Srpske, i predao ga Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu. Haški sud optužio Krstića za genocid nad bosanskim muslimanima u Srebrenici 1995. i osudio ga 2. avgusta 2001. na 46 godina zatvora.
2001. – Najveća energetska kompanija u SAD, korporacija Enron, podnijela molbu njujorškom sudu za zaštitu od bankrota. To je bio najveći bankrot u istoriji SAD, a izazvao je veliki udar na finansijskim tržištima širom svijeta.
2003. – Tribunal u Hagu izrekao kaznu od 27 godina zatvora Momiru Nikoliću, prvom oficiru VRS koji je priznao krivicu za učešće u ubistvu preko 7.000 Bošnjaka u Srebrenici u ljeto 1995.