SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 03.12.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 02.12.2019. godine od 8:00 sati do 03.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

    • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 13 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
  • Snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 03. 12. 2019. u 07 : 30 sati

Ugaženog i raskvašenog snijega na kolovozu ovoga jutra ima na putnim pravcima Semizovac-Olovo-Kladanj, Mokro-Rogatica, Bihać-Bosanski Petrovac, Prozor-Gornji Vakuf, Vlasenica–Han Pijesak-Sokolac i Turbe-Banja Luka, kao i na putevima na području Livna, Bosanskog Grahova, Drvara i Glamoča.

Na putnom pravcu Livno-Šuica dodatne poteškoće stvara jak vjetar koji formira sniježne nanose.

Na autoputu A-1 Sarajevo sjever –Sarajevo zapad zbog sniježnih padavina na snazi je ograničenje brzine na 80 km/h, dok je na dionici Sarajevo zapad –Tarčin brzina ograničena na 60 km/h.

Zbog niskih temperatura upozoravamo i na moguću poledicu, posebno u višim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima.

Na svim dionicama savjetujemo maksimalno opreznu vožnju i podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.

Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Zbog zimskih uslova za vožnju u Hrvatskoj, obustavljen je saobraćaj za teretna vozila sa prikolicom i šlepere na graničnom prelazu Izačić. 

Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

03.12.2019.

Jutros je u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme. Snijeg pada u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima, a kiša pada na jugu zemlje.

Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica -9; Ivan Sedlo i Sokolac -4; Drvar i Sarajevo -1; Bugojno, Gradačac, Jajce, Livno, Prijedor, Sanski Most, Tuzla i Zenica 0; Banja Luka, Bihać i Zvornik 1; Grude 5; Mostar i Široki Brijeg 6; Stolac 7; Neum 8°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 949hPa, za 4ha je iznad normale i raste.

Danas prije podne oblačno sa snijegom u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima, a na jugu kiša. Od poslijepodnevnih sati u Bosni djelomično smanjenje oblačnosti, a u Hercegovini razvedravanje. Vjetar u Bosni slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini umjereno jaka bura. Najviša dnevna temperatura zraka između 0 i 5°C, na jugu zemlje do 10°C.

U Sarajevu pretežno oblačno sa snijegom prije podne. Najviša dnevna temperatura zraka oko 1°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Utorak 03.12.2019. godine
Tmurno i hladno vrijeme praćeno padavinama loše će djelovati na većinu populacije. Tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata biće izraženije. Neophodno je umanjiti aktivnosti i posvetiti pažnju primjerenom odijevanju. Osjet hladnoće dodatno će se pojačati usljed povećanog sadržaja vlage u zraku.

1694. – U Engleskoj je usvojen zakon prema kojem će se novi parlament birati svake treće godine.

1800. – Rođen je slovenački pjesnik France Prešern, najistaknutija ličnost slovenačke književnosti 19. st. («Sonetni venac»).

1910. – U Parizu je prvi put prikazana neonska lampa koju je pronašao francuski fizičar Žorž Klod.

1912. – Bugarska, Grčka, Srbija i Crna Gora sklopile su primirje sa Turskom u Prvom balkanskom ratu. Rat je nastavljen 3. februara 1913, a novo primirje uspostavljeno je 23. aprila kada su obnovljeni i mirovni pregovori u Londonu.

1919. – Umro je francuski slikar Pjer Ogist Renoar, jedan od najistaknutijih impresionista i najvećih evropskih slikara 19. st.

1923. – Rođena je grčka operska pjevačica Marija Kalas, jedan od najvećih soprana u istoriji opere. Karijeru je započela 1947. i s velikim uspjehom je pjevala na najvećim svjetskim operskim scenama uloge dramskog, lirskog i koloraturnog karaktera.

1944. – U Atini je izbio građanski rat između vlade, koju je podržavala Velika Britanija i Fronta nacionalnog oslobođenja (EAM). Mir je postignut na konferenciji u Varkizi 12. februara 1945, kada su predstavnici vlade i EAM-a sporazumjeli da se plebiscitom odredi oblik vladavine u Grčkoj.

1962. – Edit Sparlok Sampson (Edith Spurlock) stupila je nadužnost sudije u opštinskom sudu u Čikagu, kao prva crnkinja sudija u SAD.

1962. – Teška magla koja je prekrivala London četiri dana prouzrokovala je smrt trovanjem sumpordioksidom velikog broja ljudi.

1967. – Južnoafrički hirug dr Kristijan Barnard (Christian Barnard) izvršio je u bolnici «Grote Šur» u Kejptaunu prvi put u istoriji medicine transplantaciju ljudskog srca. Pacijent Luis Vašanski (Louis Washansky) potom je, sa srcem jedne 25-godišnje devojke nastradale u saobraćajnoj nesreći, živio 18 dana.

1971. – Počeo je indijsko-pakistanski rat zbog Kašmira, završen 17. decembra pobjedom Indije i odvajanjem Bangladeša, dotad Istočnog Pakistana, u posebnu državu.

1975. – U Laosu su vlast preuzeli komunisti i proglasili kraj 600 godina stare monarhije.

1984. – U gradu Bopal u Indiji oko 4.500 ljudi je umrlo, 500 oslepjelo, a 50.000 zatrovano gasom koji je iscurio iz fabrike pesticida «Junion karbajd».

1989. – Nakon pada Berlinskog zida u Istočnoj Njemačkoj ostavke su podnijeli lider Jedinstvene radničke partije Njemačke (komunisti) Egon Krenc i svi članovi partijskog Politbiroa i Centralnog komiteta vladajuće partije.

By admin