BZK «Preporod» Bužim u suradnji sa Javnom ustanovom «Centar za kulturu, sport i informisanje» Bužim, sutra u 11.00 sati organizuje komemorativnu sjednicu povodom smrti Nedžiba Vučelja, istaknutog bh. novinara, fotografa i publiciste.
Komemoracija će biti održana u Velikoj sali JU «Centar za kulturu, sport i informisanje» Bužim.
Nedžib Vučelj umro je sinoć 14.02.2020. godine nakon duge i teške bolesti. Dženaza će biti obavljena sutra, u nedjelju 16.02.2020. godine u 14.30 sati ispred porodične kuće u Bužimu, a ukop u mezarju Bajrići – Bužim.
Nedžib Vučelj je rodjen 1955. godine u Moranima kod Tutina. Kao prosvjetni radnik radio je u Moranima, Delimedju, Goraždu i Bužimu. Novinarstvom se bavi još od srednjoškolskih dana, a završio je BBC-ijevu i SOROŠ-evu školu novinarstva. Bio je direktor Informativno-kulturnog centra Bužima u sklopu kojeg su Radio Bužim i Dom kulture, odakle se povlaèi 2002.godine i prihvata ulogu upravika Doma kulture, kako bi imao više vremena za novinarstvo i književnost. Kao novinar radi za «Dnevni Avaz», «Jutarnje novine», Radio Federacije BiH, RTV USK-a, «Sabah» u USA, a bio je i glavni i odgovorni urednik lista «Glas Bužima». Bio je suradnik mnogih časopisa za kulturu, medju kojima su mu posebno važni «Most» iz Mostara i «Behar» iz Zagreba.
Nedžib Vucelj je dobitnik II nagrade za poeziju na konkursu «1000 dana agresije na okrug Bihac». Objavio je zbirke poezije «Njedra puna zavicaja» i «Kovacnica», kao i zbirku pripovjedaka «Zulfov kamen». U pripremi mu je zbirka pripovjedaka «Obraz». Sastupljen je u «Antologiji sandzacke poezije», «Antologiji krajiške poezije», zagrebackoj antologiji u izdanju «Preporoda» Hrvatske, «Pod beharom moje janje spava». Objavljivani su mu radovi u više zajednickih zbirki poezije i proze, medju kojima izdvaja zbirku poezije «Sa pešterskih istocnika». Svoje književne radove objavljivao je u mnogim listovima i casopisima.
Bavi se umjetnickom i dokumentarnom fotografijom i imao je nekoliko samostalnih i zajednickih izložbi. Fotografije su mu objavljivane širom svijeta u mnogim časopisima, a bio je zastupljen i na internetu sa galerijama fotografija na «www.tutin.org» i «www.sandzak.ch».
Osnivač je bužimske likovne kolonije «Kestenijada», te organizator mnogih tribina, okruglih stolova, te drugih intelektualnih i kulturnih aktivnosti, a bavio se i književnom i likovnom kritikom.
Književni radovi prevodjeni su mu i objavljivani na slovenskom, turskom i engleskom jeziku.