Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 04.10.2020. godine od 8:00 sati do 05.10.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Dva narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci su imali jednu intervenciju (zapaljenje putničkog vozila)
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 23 osobe
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom uglavnom uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 05. 10. 2020. u 08 : 00 sati
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Zbog radova na mostu u mjestu Reljevo (Jošanica-Rajlovac), kao i na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Izdvajamo i ostale dionice gdje se izvode sanacioni radovi i gdje se saobraća usporeno: Travnik-Vitez (Nova Bila), Olovo-Kladanj (Olovske Luke), Tarčin-Konjic (kod mjesta Zukići), Šićki Brod-Orašje, Gradačac-Ormanica, Maglaj-Doboj, Livno-Kamensko i Šešlije-Modriča.
Na magistralnom putu Nemila-tunel Vranduk, zbog izvođenja neophodnih radova na gradilištu budućeg autoputa, obustavlja se saobraćaj u noćnim satima (od 00:30 do 05 sati). Za vrijeme obustave putnička vozila koriste lokalnu obilaznicu, dok vozila preko 7,5 tona koriste alternativne pravce Doboj-Šićki Brod-Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Svakog radnog dana od 23 do 08 sati na relaciji Doljani-Žitomislići-Buna-Podveležje kreće se vangabaritni prevoz. Vozače koji u navedenom periodu koriste ovu relaciju molimo za oprez i poštivanje uputa ovlaštenih lica iz pratnje.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.
Na graničnom prelazu Hum/Šćepan Polje nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć od 07 do 19 sati. Granični prelaz Deleuša zatvoren je zbog radova.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
05.10.2020.
Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 7; Sanski Most 8; Banja Luka, Zenica 10; Tuzla, Zvornik 12; Ivan Sedlo, Jajce 13; Gradačac 15; Livno, Široki Brijeg 16; Bihać, Grude, Mostar 17; Bugojno 18; Sokolac 19; Sarajevo 20; Trebinje 22; Neum 24; Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 938 hPa, za 7 hPa je niži od normalnog i lagano opada.
Danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno do pretežno oblačno Tokom dana povremena kiša se očekuje u Hercegovini, zapadnim i dijlelovima centralne i istočne Bosne. Vjetar umjeren povremeno sa jakim udarima jugozapadni Dnevna temperatura zraka od 22 do 28 °C.
U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Tokom prijepodneva je povremeno moguća slaba kiša. Dnevna temperatura oko 25 °C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Ponedjeljak 05.10.2020. godine
Biometeorološke prilike djelimično će se poboljšati u odnosu na dane vikenda, ali će još uvijek biti relativno nepovoljne. Povremeno jače južno strujanje praviće probleme osjetljivim osobama i uzrokovati reakcije poput glavobolje, nervoze, dekoncentracije, nesanice. Nešto ljepša opšta slika biće na sjeveru Bosne.
Velika Britanija, SAD, FNR Jugoslavija i Italija potpisale su 1954. Londonski sporazum o ukidanju slobodne zone Trsta i dodjeli zone B i manjeg dijela zone A Jugoslaviji, a većeg dijela zone A s gradom Trstom Italiji
SMOTRA NARODNOOSLOBODILAČKE VOJSKE JUGOSLAVIJE U TRSTU 1945
1511. Papa Julije II osnovao Svetu ligu između Aragonije, Venecije i Papske države s ciljem da odbrani jedinstvo Crkve, ali i da istjera Francuze iz Italije.
1713. Rođen francuski filozof i pisac Denis Diderot, predstavnik slobodarskog duha revolucionarne buržoazije 18. vijeka, jedan od najznačajnijih autora velike francuske Enciklopedije.
1864. Rođen francuski hemičar i industrijalac Louis Lumiere, pionir svjetske kinematografije, koji je s bratom Augustom izumio postupak snimanja u prirodnim bojama.
1908. Bugarski knez, njemački princ Ferdinand Koburg proglasio nezavisnost Bugarske od Otomanskog carstva, a sebe carem Ferdinandom I.
1938. Predsjednik Čehoslovačke Eduard Beneš podnio ostavku i otišao u izbjeglištvo, nakon što je pod pritiskom Velike Britanije i Francuske prihvatio Minhenski sporazum, kojim je Sudetska oblast ustupljena Hitlerovoj Njemačkoj.
1964. U zapadnom Berlinu tajno iskopan tunel ispod Berlinskog zida kroz koji je pobjeglo 57 državljana istočne Njemačke, što je bilo najveće masovno bjekstvo od izgradnje zida 1961.
1974. Pet ljudi poginulo, a 35 ranjeno u eksploziji bombi koje su irski nacionalisti bacili u dva bara u mjestu Guildford u Engleskoj.
1983. Lider poljskog pokreta Solidarnost Leh Valensa dobio Nobelovu nagradu za mir.
1988. Čileanci se na plebiscitu izjasnili protiv prijedloga da predsjedniku Čilea Augustu Pinochetu bude produžen mandat do 1997. godine.
1994. U Švajcarskoj pronađena tijela 48 pripadnika sekte Hram Sunca koji su izvršili obredno masovno samoubistvo.
1995. Američki izaslanik za Balkan Richard Holbrooke uspio, nakon dva mjeseca pregovora sa Srbijom i Hrvatskom i liderima zaraćenih strana u BiH, da postigne sporazum o prekidu vatre, koji je bio uvod u mirovne pregovore u Daytonu.
2000. Poslije neuspjelih pokušaja policije da suzavcem rastjera stotine hiljada demonstranata u centru Beograda, koji su protestovali zbog poništavanja predsjedničkih izbora, građani ušli u Saveznu skupštinu, a nešto kasnije i u zgradu državne Radio-televizije Srbije. Pod pritiskom masa Slobodan Milošević, desetogodišnji neprikosnoveni lider Srbije, sljedećeg dana je priznao izborni poraz od kandidata Demokratske opozicije Srbije Vojislava Koštunice.
2003. Na predsjedničkim izborima u Čečeniji pobijedio proruski kandidat Ahmed Kadirov, koji je u maju 2004. poginuo u eksploziji na stadionu u Groznom tokom svečanog obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom 9. maja, zajedno s još šestoro ljudi.
2004. Umro Maurice Wilkins, britanski naučnik i nobelovac, jedan od trojice naučnika koji su zajedno otkrili strukturu DNK. Nobelovu nagradu za medicinu dobio je 1962, zajedno s Francisom Krikom i Jamesom Watsonom.
2005. U naletu uragana Sten, koji je izazvao blatno klizište u planinskom dijelu Gvatemale, gdje žive potomci Maja, poginulo oko 2.000 ljudi.
2011. U Palo Altou u Kaliforniji umro Steven Paul Jobs, kompjuterski magnat, osnivač kompanije Apple. Jobs će ostati zapamćen kao jedan od simbola 21. vijeka, ere računara, pametnih telefona i, naposljetku, tablet-računara – serije revolucionarnih proizvoda.