Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.11.2020. godine od 8:00 sati do 06.11.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 17 osoba
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje uglavnom uredno
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskom vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 06. 11. 2020. u 06 : 30 sati
Jutros se na većini putnih pravaca u BIH saobraća po mokrom i mjestimično klizavom kolovozu, a na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove upozoravamo na smanjenu vidljivost, zbog magle. Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno i da vožnju prilagode trenutnim uslovima na putu.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Zbog radova na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Zbog sanacionih radova na mostu preko rijeke Bile na putnom pravcu Nević Polje-Kaonik, iz smjera Kaonika (Viteza) saobraća se jednom trakom na mostu, dok se iz smjera Nević Polja (Travnika) saobraća obilaznicom u neposrednoj blizini.
Za danas je najavljen početak radova na magistralnom putu Šuica-Tomislavgrad (u naselju Šuica). Na mjestu izvođenja radova vozila će od 07 do 17 sati saobraćati naizmjenično, jednom trakom, uz postavljenu svjetlosnu signalizaciju.
Usporeno, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Mostar-Široki Brijeg (od ulaza u Mostar do Balinovca), Maglaj-Doboj (raskrsnica na ulazu u Maglaj), Olovo-Kladanj (Olovske Luke), Stupari-Živinice-Šićki Brod, Šićki Brod-Orašje, Livno-Kamensko, Drvar-Bosansko Grahovo, Šešlije-Modriča i Rogatica-Ustipraća.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Na graničnom prelazu Hum/Šćepan Polje nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć u vremenu od 07 do 19 sati.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
06.11.2020.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 0; Ivan Sedlo i Livno 5; Drvar i Široki Brijeg 6; Bihać i Grude 7; Bugojno, Jajce, Sanski Most, Sarajevo i Tuzla 8; Banja Luka, Gradačac i Zenica 9; Bijeljina i Doboj 10; Trebinje 13; Neum 14; Mostar 15°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 957Pa, za 13hPa je veći od normalnog i ne mijenja se.
Danas u Bosni veći dio dana oblačno. Postepeno smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. U većem dijelu Hercegovine danas sunčano. Na sjeveru Hercegovine smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. Vjetar u Bosni slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini slaba do umjereno jaka bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 20°C.
U Sarajevu oblačno. Najviša dnevna temperatura zraka oko 12°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Petak 06.11.2020. godine
Uz povoljnije biometeorološke prilike i stabilnije vrijeme, većina populacije će biti boljeg raspoloženja, a tegobe kod hroničnih bolesnika postepeno će se umanjiti. U centralnim i istočnim područjima zemlje, usljed dužeg zadržavanja naoblake tokom prijepodneva, kod osjetljivijih osoba moguće su slabije poteškoće. Potom, sa prolaskom fronta, sunčanije i ugodnije u cijeloj zemlji.
1632. Švedski kralj Gustav II Adolf, veliki vojskovođa i vojni reformator, poginuo je u Tridesetogodišnjem ratu u bici kod Lützena, u kojoj je njegova vojska potukla katoličke snage pod komandom generala Wallensteina.
1814. Rođen belgijski proizvođač duhačkih instrumenata Adolphe Sax, koji je 1840. izumio muzički instrument nazvan po njemu saksofon.
1860. Za predsjednika SAD-a izabran Abraham Lincoln, koji je u januaru 1863. proglasio oslobađanje američkih robova. Za njegovog mandata vođen Američki građanski rat (1861 – 1865). Šest dana po završetku rata ubijen je u pozorištu.
1861. Rođen kanadski trener James Naismith, koji je 1891. izmislio košarku, kao dopunski sport za igrače američkog nogometa. U Evropu je stigla preko američkih vojnika, a u naše krajeve košarku je donio izaslanik Crvenog krsta, Amerikanac William Viland, 1923. prikazavši je na kursu za učitelje u Beogradu.
1880. Francuski mikrobiolog Charles Louis Alphonse Laveran, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1907, otkrio je uzročnika malarije, ali nije mogao da objasni na koji način dospijeva u organizam. Engleski ljekar Ronald Ross je 15 godina kasnije utvrdio da malariju prenose komarci.
1893. U Petrogradu umro slavni ruski kompozitor Petar Iljič Čajkovski, kojeg mnogi smatraju klasikom ruske muzike. Njegovo djelo, inspirisano narodnom muzikom, bajkama i ruskom historijom, obuhvata sve muzičke vrste, a najpoznatiji su šest simfonija, tri klavirska koncerta, opere “Evgenije Onjegin” i “Pikova dama”, balet “Labudovo jezero” i uvertira “Romeo i Julija”.
1917. Poslije pet mjeseci borbi, u Prvom svjetskom ratu je pobjedom zapadnih saveznika nad Nijemcima okončana treća bitka kod belgijskog grada Ypres. Linija fronta pomjerena je za nepunih deset kilometara, a poginulo je 240.000 vojnika.
1943. Sovjetska armija je u Drugom svjetskom ratu oslobodila Kijev nakon dvogodišnje njemačke okupacije.
1975. Na inicijativu kralja Hasana počeo je Zeleni marš u kojem je 350.000 Marokanaca sa zastavicama i Kur’anom u rukama prešlo u Zapadnu Saharu, tražeći dekolonizaciju te oblasti. Narednih dana u Madridu je potpisan sporazum kojim je Španija predala Zapadnu Saharu Maroku i Mauritaniji.
1992. Član Predsjedništva RBiH Stjepan Kljuić podnio ostavku na tu funkciju.
1996. U Sarajevu održana konstituirajuća sjednica oba doma Parlamenta Federacije BiH na kojoj su usvojena obilježja FBiH – zastava i grb. Odlukom Ustavnog suda BiH 28. januara 2007. grb i zastava FBiH stavljeni su izvan snage.
1996. Republika Hrvatska postala 40. članica Vijeća Evrope.
1999. Australijanci na referendumu sa 55 naprema 45 posto glasova odbacili prijedlog da britanski monarh kao šef države bude zamijenjen republikanskim ustrojstvom države.
2001. Medijski magnat, republikanac Michael Bloomberg, izabran je za novog gradonačelnika New Yorka. On je na tom mjestu naslijedio Rudolpha Giulianija, koji je bio gradonačelnik u vrijeme septembarskih terorističkih napada.
2002. Dvadeset osoba poginulo kada se avion luksemburške kompanije Luxair srušio zbog jake magle pored aerodroma u Luksemburgu.
2005. Monsinjor Kiro Stojanov postavljen u Skoplju u katedrali Presvetog srca Isusovog za skopskog biskupa i apostolskog egzarha u Makedoniji. On je prvi Makedonac koji je poslije 104 godine preuzeo rukovođenje Katoličkom crkvom u zemlji.