SERVISNE INFORMACIJE ZA ČETVRTAK 28.07.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 27.07.2022. godine od 8:00 sati do 28.07.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira (drsko ponašanje)
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
  • Kraći prekid u snabdijevanju  električnom energijom
  • Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama uredno

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 34 pregleda

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 27. 07. 2022. u 19 : 50 sati

Zbog povremenih lokalnih padavina, mogući su nailasci na mokar ili vlažan kolovoz, pa vozače pozivamo na pojačan oprez.

Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko) zbog izvođenja neophodnih radova obustavlja se saobraćaj od 10 do 11 sati, od 13 do 14 i od 16 do 17 sati. Za vrijeme obustava alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac. U ostalom periodu saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.

U toku su radovi na vijaduktu Klopče na dionici autoputa A-1 Zenica sjever-Zenica jug, gdje se saobraća preticajnom trakom, dok su vozna i zaustavna traka zatvorene za saobraćaj. Molimo vozače da na ovoj dionici voze znatno smanjenom brzinom i da poštuju privremeno postavljenu signalizaciju.

U toku su deminerski radovi na magistralnim putevima Cerik-Lončari (na dionici Cerik-pijaca „Arizona“) i Bosanski Brod-Odžak (na lokalitetima Poloj i Liješće), zbog čega su do 16 sati na snazi polusatne obustave saobraćaja (uz 15-minutna propuštanja vozila).

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Zbog aktuelnih radova izdvajamo magistralne puteve Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive) i Donji Vakuf-Travnik (Komar).

Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.

Promet vozila povremeno je pojačan na graničnim prelazima, ali zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima, ponegdje na jugu i na istoku sa slabom kišom. Tokom dana razvojem oblačnosti, u centralnim i istočnim područjima sa kišom ili kratkotrajnim pljuskom, lokalno je moguća i pojava grada. Vjetar slab do umjeren istočnog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnje temperature od 15 do 21, na jugu do 25, a najviše dnevne temperature od 29 do 36 stupnjeva.

U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima može pasti i malo kiše, a tokom poslije podneva i kratkotrajni pljusak. Jutarnja temperatura oko 16, a najviša dnevna temperatura oko 32 stupnja.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Četvrtak 28.07.2022. godine

Biometeorološke prilike biće nešto povoljnije u odnosu na protekli period. Nakon svježije noći, uz mirniji san, prijepodnevni sati će također biti ugodniji. Tegobe kod osjetljivih osoba djelimično će se umanjiti. Uz porast temperatura zraka i veći sadržaj vlage, u drugom dijelu dana će se pojačati osjet sparine, stoga je poželjno ne pretjerivati sa aktivnostima. Promjenljivo vrijeme i povremene padavine usloviće reakcije u vidu iscrpljenosti, dekoncentracije, nervoze.

U Šibeniku je 1938. rođen Arsen Dedić, hrvatski i jugoslavenski kantautor i šansonjer. Autor je i izvođač više desetaka šansona te pobjednik mnogih glazbenih festivala. Umro je u Zagrebu 17. augusta 2015. godine

Arsen Dedić

1586. Thomas Harriot iz Kolumbije donio prve krompire u Englesku. Krajem 16. vijeka krompir je prenijet i u Španiju. U početku se gajio kao ukrasna biljka, ali se zbog porasta stanovništva, ratova i gladi, širom Evrope počeo koristiti za ishranu.
1741. Umro italijanski kompozitor i virtuoz na violini Antonio Vivaldi, jedan od najznačajnijih predstavnika baroka i prethodnika novog doba klasike.
1750. Umro njemački kompozitor Johann Sebastian Bach.
1821. Peru proglasio nezavisnost od Španije.
1858. Prvi put upotrijebljen otisak prstiju kao znak identifikacije. Upotrijebio ga je William Herschel u Indiji, kada je uzeo otisak od Radjadhara Konaija na poleđini jednog ugovora.
1868. Ratifikovan 14. amandman Ustava SAD-a, kojim su Afroamerikanci dobili pravo na američko državljanstvo.
1876. U bici na Vučijem dolu Crnogorci pobijedili tursku vojsku pod komandom Muktar-paše i nanijeli joj teške gubitke – oko 4.000 mrtvih i ranjenih i 310 zarobljenih.
1914. Austro-Ugarska objavila rat Srbiji, mjesec poslije atentata na prestolonasljednika Franza Ferdinanda u Sarajevu. Dalji tok događaja doveo je do Prvog svjetskog rata.
1937. Japanci u kinesko-japanskom ratu zauzeli Peking.

image

William Petrie/

1942. Umro britanski arheolog William Petrie, koji je 1880. počeo prva naučna arheološka iskopavanja u Egiptu i vodio ih gotovo pola vijeka. Osnovao je Britansku arheološku školu u Egiptu (1906).
1968. Umro njemački hemičar i nuklearni fizičar Otto Hahn, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1944. Jedan je od inicijatora i potpisnika Getingenškog apela (1957) protiv atomskog naoružanja.
1976. U zemljotresu u kojem je potpuno razoren kineski grad Tangšan poginule su najmanje 242.000, a ranjene 164.000 ljudi.
1984. Predsjednik SAD-a Ronald Reagan otvorio je Olimpijske igre u Los Angelesu, koje su bojkotovali SSSR i još neke zemlje tadašnjeg sovjetskog bloka kao revanš za američki bojkot Olimpijskih igara u Moskvi 1980.
1995. Regularne trupe Hrvatske i snage HVO-a u vojnoj akciji oslobodile od snaga Vojske RS-a gradove u zapadnoj BiH – Glamoč i Grahovo.
2000. Mirovne trupe UN-a ušle u dijelove graničnog područja između Libana i Izraela. Izrael je 24. maja, poslije 22 godine, povukao svoje trupe iz okupacione zone od 15 kilometara.

image

Alejandro Toledo / EPA

2001. Alejandro Toledo preuzeo dužnost predsjednika Perua. Njegova vlada je imala nekoliko velikih kriza, poput terorističkih napada u 2003. Trenutno je van zemlje jer je vlada Perua 2017. izdala potjernicu za njim zbog korupcije.
2004. Narodna skupština RS-a usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji i lokalnoj samoupravi kojim se mijenjaju nazivi grada Srpskog Sarajeva i 12 opština u Srpskoj koji su imali odrednicu “srpski”.
2005. Irska republikanska armija (IRA) zvanično je proglasila kraj svoje oružane kampanje protiv britanske vlasti u Sjevernoj Irskoj, koja je trajala 35 godina i saopštila da će se za ciljeve boriti političkim sredstvima.

By admin