Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 28.08.2022. godine od 8:00 sati do 29.08.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno krivično djelo (ugrožavanje sigurnosti)
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)
- Nije bilo saobraćajnih nesreća
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 32 pregleda
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 29. 08. 2022. u 08 : 00 sati
Kolovoz je mjestimično vlažan, a jutarnja magla smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove. Pažnju skrećemo i na učestale sitnije odrone zemlje ili kamenja.
Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
U toku su radovi na vijaduktima Klopče i Klopačke stijene na dionici autoputa A-1 Zenica jug-Zenica sjever. Na mjestima izvođenja radova saobraća se usporeno, jednom trakom, uz postavljenu privremenu signalizaciju.
Zbog izvođenja radova na izgradnji obilaznice Donji Vakuf, saobraćaj je obustavljen na raskrsnici magistralnih puteva (M-5 i M-16) u Donjem Vakufu i preusmjeren na privremenu obilaznicu.
Zbog radova na izgradnji kružnog toka u blizini mjesta Bradina na magistralnom putu Tarčin-Konjic, u noćnim satima (od 22 do 06 sati), saobraća se naizmjenično jednom trakom, uz regulaciju semaforima. Tokom dana na ovoj dionici saobraća se dvosmjerno.
Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.
Sporije, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Bihać-Bosanski Petrovac (Ripač-Dubovsko), Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive) i Donji Vakuf-Travnik (Komar).
Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse, dok je za putnička vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.
Pojačan je promet vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnom prelazu Bosanska Gradiška.
Na ostalim graničnim prelazima promet vozila povremeno je pojačan, ali zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
29.8.2022.
Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 10; Bugojno, Ivan-sedlo, Livno 14; Drvar 15; Jajce, Sarajevo, Zenica 16; Bihać, Sanski Most 17; Gradačac, Široki Brijeg 18; Tuzla 19; Mostar 22; Atmosferki pritisak u Sarajevu iznosi 945 hPa, za 2 hPa je viši od normalnog i lagano raste.
Danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno naoblačenje tokom dana. Prije podne lokalni pljuskovi na sjeveru, svjeroistoku Bosne i ponegdje na sjeveru Hercegovinie. Poslije podne pljuskovi sa grmljavinom se očekuju u cijeloj zemlji. Vjetar slab sjeverni i sjeverozapadni. Dnevna temperatura od 23 do 29, na jugu do 32 °C.
U Sarajevu umejereno do pretežno oblačno vrijeme. Tokom poslijepodneva se očekuju pljuskovi. Dnevna temperatura oko 25 °C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Ponedjeljak 29.08.2022. godine
Slično kao i prethodnih dana, biometeorološke prilike će biti relativno nepovoljne. Najosjetljiviji meteoropati se mogu žaliti na umor i slabiju koncentraciju te lošiji san u noći na utorak. Tegobe će biti slabije izražene uz na jugu i jugozapadu zemlje.
1521. Turci pod komandom sultana Sulejmana II Veličanstvenog osvojili su Beograd i proglasili ga za sjedište Smederevskog sandžaka.
1526. U bici kod Mohača turska vojska pod komandom Sulejmana II Veličanstvenog pobijedila je trupe mađarskog kralja Ludvika II, koji se prilikom povlačenja utopio u rijeci. Ugarska država se raspala na tri dijela: jedan je potpao pod Turke, drugim je zavladao ugarski vladar Ivan Zapolja, a treći je došao pod vlast Habsburga, koji su nakon Zapoljine smrti 1540. preuzeli ugarski prijesto.
1632. Rođen engleski filozof John Locke, jedan od utemeljivača empirizma i liberalističke filozofije, čije je djelo presudno uticalo na razvoj evropske filozofske i društveno-političke misli.
1842. Završen je prvi Opijumski rat između Kine i Velike Britanije sporazumom o miru u Nankingu, prema kojem je Kina morala da otvori svoje luke za evropsku trgovinu po eksteritorijalnom režimu, a Hong Kong da prepusti Britancima.
1944. Na zahtjev izbjegličke vlade Kraljevine Jugoslavije kralj Petar II Karađorđević posebnim ukazom oduzeo je komandu generalu Draži Mihailoviću i pozvao vojsku da se stavi pod komandu Josipa Broza Tita. Kraljeva odluka objavljena je preko radija 12. septembra.
1949. SSSR je u tajnosti izveo prvu eksploziju atomske bombe.
1965. Američki vasionski brod Gemini V, sa astronautima Gordonom Cooperom i Charlesom Conradom, spustio se u Atlantik nakon rekordnih osam dana provedenih u Zemljinoj orbiti.
1975. Umro irski državnik Éamon de Valera, učesnik irskog ustanka 1916, jedan od lidera Šin Fejna. Kao premijer (1937-1948) riješio je mnoga sporna pitanja s Londonom. Predsjednik Republike Irske bio je od 1959. do 1973.
1982. Na 67. rođendan umrla švedska glumica Ingrid Bergman, koja je svjetsku slavu stekla filmovima snimljenim u SAD-u. Dobitnica je tri Oscara – “Plinsko svjetlo”, “Anastasija” i “Cazablanca”.
1991. Sovjetski parlament je suspendovao Komunističku partiju i zamrznuo njene bankovne račune, pod optužbom da je bila umiješana u pokušaj državnog udara od 19. do 22. augusta.
1995. Nakon granatiranja Sarajeva i masakra nad civilima na pijaci Markale, te pošto su eksperti UN-a utvrdili da je granata ispaljena na Markale došla sa položaja bosanskih Srba, avioni NATO-a u zoru bombardovali vojne ciljeve bosanskih Srba oko Sarajeva.
1996. Ruski avion tupoljev 154, koji je prevozio rudare na udaljeno arktičko ostrvo, udario je u jedan planinski vrh u Norveškoj. U toj najtežoj avionskoj nesreći na norveškom tlu poginuli su svi putnici i članovi posade (141).
1999. Stanovnici Istočnog Timora su, uprkos strahu od nasilja, izašli na historijski referendum, na kojem se 99 posto izjasnilo za odvajanje od Indonezije.
2003. U eksploziji automobila bombe ispred džamije Imam Ali u iračkom gradu Nadžafu poginulo je najmanje 80 osoba, među kojima i lider muslimanskih šiita, ajatolah Mohamed Bakir al-Hakim.
2003. U Francuskoj je u prve dvije sedmice augusta, tokom talasa velikih vrućina umrlo 11.435 osoba. Od velikih vrućina koje su zahvatile Evropu tog mjeseca umrlo je blizu 20.000 ljudi.
2005. U naletu uragana Cathrine, koji je pogodio južne države SAD-a, najviše je stradao grad New Orleans, u kojem je život izgubilo 1.330 osoba.