SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 16.11.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 15.11.2022. godine od 8:00 sati do 16.11.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira (pustanje glasne muzike)
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)

  • Nije bilo sabraćajnih nesreća

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi u vodosnabdijevanju dijela općine
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 50 pregleda

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 16. 11. 2022. u 08 : 10 sati

Zbog povremene kiše saobraća se po vlažnom ili mokrom kolovozu, a povećana je i opasnost od odrona. Na pojedinim dionicama upozoravamo i na jak vjetar, a izdvajamo magistralni put Bosanski Petrovac-Oštrelj-Drvar. Vidljivost je mjestimično smanjena zbog magle ili niske oblačnosti, a skrećemo pažnju na puteve Priluka Glamoč-Mlinište i Livno-Kamensko.

Na magistralnom putu Žitomislići-Počitelj svaki dan osim nedjelje i praznika dolazi do obustava saobraćaja od 09 do 12 :15 sati i od 13:15 do 15 sati.

Povremene polusatne obustave zbog deminiranja terena aktuelne su od 08 do 16 sati na magistralnom putu Srebrenik-Orašje, dionici Cerik-pijaca „Arizona“. Za vrijeme obustave u funkciji je alternativni pravac Cerik-Brčko-Orašje.

U toku su sanacioni radovi na dionici magistralnog puta Sarajevo-Vogošća u ulici Alipašina (od raskrsnice za stadion «Asim Ferhatović Hase» do naselja Šip). Vozila iz pravca Sarajeva saobraćaju jednom trakom, dok su vozila iz pravca Vogošće preusmjerena na alternativni pravac (kroz ulicu Jukićeva). Na ovoj dionici dosta je usporeno saobraćanje, posebno u jutarnjim i poslijepodnevnim satima.

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Sporije zbog radova saobraća se i na dionici autoputa A-1 Zenica sjever-Zenica jug, kao i na magistralnim putevima: Bihać-Bosanski Petrovac (Ripač-Dubovsko), Konjic-Jablanica (most Paprasko), Jajce-Crna Rijeka (Orlovac) i Doboj-Maglaj (Poljice-Maglaj).

Zbog redovnog servisiranja opreme u potputnjaku Oštrik, na dionici magistralnog puta Rajlovac-Vogošća, u noćnim satima (23-04 sati) saobraća se naizmjenično, jednom trakom.

Radovi na redovnom održavanju svjetlosne signalizacije izvode se na raskrsnicama magistralnih puteva u Cazinu i Bosanskoj Krupi. Za vrijeme radova signalizacija je van funkcije, zbog čega savjetujemo pojačan oprez.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

Napominjemo vozače da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

16.11.2022.

Jutros je u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme većinom sa slabom kišom. Više padavina je registrovano na području Hercegovine i jugozapadne Bosne.

Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 0; Ivan Sedlo 6; Banja Luka i Bijeljina 7; Doboj, Sanski Most i Tuzla 8; Jajce i Zenica 9; Bugojno, Drvar, Livno i Trebinje 10; Gradačac, Grude, Sarajevo, Široki Brijeg i Stolac 11; Mostar 12; Bihać 15; Neum 16°C.

Danas u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme sa kišom. Vjetar slab južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 16°C.

U Sarajevu oblačno, povremeno sa kišom. Najviša dnevna temperatura zraka oko 13°C.

BIOMETEROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 16.11.2022. godine

Biometeorološka prognoza je loša. Tmurno vrijeme praćeno padavinama loše će djelovati na raspoloženje većine populacije i uzrokovati probleme hroničnim bolesnicima. Sa noćnim satima, uz veći sadržaj vlage u zraku i pojačan osjet hladnoće, opšta slika dodatno će se pogoršavati. Neophodno je povesti računa o prikladnom odijevanju, te umanjiti aktivnosti i boravak na otvorenom.

Španski osvajač Francisco Pizarro zauzeo je 1532. sa samo 200 vojnika grad Kahemarku u Peruu i pogubio cara Inka Atahualpu iako je za njega bila isplaćena velika otkupnina

1095. Na crkvenom saboru u Clermontu, u Francuskoj, papa Urban II pozvao je crkvene velikodostojnike i svjetovne vladare na vjerski rat protiv turskog plemena Seldžuka, koje je zauzelo svetu zemlju u Palestini. Time je počela epoha krstaških ratova.

1831. Umro pruski general Carl Maria von Clausewitz, jedan od najpoznatijih vojnih teoretičara 19. vijeka. U djelu “O ratu” teoretski je uobličio iskustva nove strategije primijenjene u Napoleonovim ratovima. Prema Clausewitzu, rat je sastavni dio općih političkih odnosa i nastavak je politike uz primjenu drugih sredstava.

1918. Poslije propasti Austro-Ugarske u Prvom svjetskom ratu, Mađarska je proglašena nezavisnom republikom.

1933. SSSR i SAD uspostavili diplomatske odnose.

image

Clark Gable

1960. Umro američki filmski glumac Clark Gable. Igrao je u više od 70 filmova, a veliku popularnost je stekao kao Rhett Butler u filmu “Prohujalo s vihorom”. Dobitnik je Oscara za film “Dogodilo se jedne noći”.

1965. SSSR lansirao svemirski brod Venera III, koji je u martu 1966. stigao na Veneru, kao prvi svemirski brod koji se spustio na neku drugu planetu.

1970. Pakistan je zvanično saopštio da je broj mrtvih u ciklonu i ogromnim talasima koji su zapljusnuli obale Istočnog Pakistana i ostrva u Bengalskom zalivu dostigao pola miliona.

1991. Ruski predsjednik Boris Jeljcin potpisao je seriju dekreta kojima je prenio vlast nad privredom sa sovjetske centralne vlade na vladu Rusije.

1992. Savjet bezbjednosti UN-a pooštrio je sankcije protiv SR Jugoslavije uvođenjem riječne i pomorske blokade.

1995. Haški tribunal optužio je lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i vojnog komandanta Ratka Mladića za genocid nad bošnjačkim civilima počinjen tokom zauzimanja Srebrenice u julu 1995, kada je više hiljada Bošnjaka ubijeno i raseljeno. Karadžić i Mladić osuđeni su na kaznu doživotnog zatvora.

1998. Haški tribunal proglasio je krivim Zdravka Mucića, Hazima Delića i Esada Landžu za ubijanje i zlostavljanje srpskih zatvorenika 1992. u logoru Čelebići. To je bilo prvo suđenje za ratne zločine počinjene nad Srbima tokom rata u BiH. Delić je osuđen na 18, Landžo na 15, a Mucić na devet godina zatvora.

2000. Predsjednik SAD-a Bill Clinton doputovao je u Vijetnam, u prvu posjetu jednog američkog predsjednika toj zemlji od završetka Vijetnamskog rata 1975.

2003. U blizini Kabula ubijena je radnica UN-a, Francuskinja Bettina Goislard i ona je prva žrtva među zaposlenima u UN-u od kada je, dvije godine ranije, svrgnuta talibanska vlast u Afganistanu.

image

Sefer Halilović/

2005. Haški tribunal oslobodio je penzionisanog generala Armije BiH Sefera Halilovića krivice za zločine koje su nad hrvatskim civilima u Hercegovini u jesen 1993. počinile trupe ARBiH. On je pravosnažno oslobođen svih optužbi.

2007. Više od 3.500 ljudi je stradalo, preko 3.000 povrijeđeno, a oko hiljadu osoba se vode kao nestale u snažnom ciklonu koji je pogodio Bangladeš.

2012. Apelaciono vijeće Haškog tribunala oslobodilo je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora.

2014. U Beogradu umro Jovan Ćirilov, dramaturg, književnik i pozorišni kritičar, upravnik Jugoslovenskog dramskog pozorišta, umjetnički direktor i selektor BITEF-a.

By admin