FANTASTIČNI ČAMPARA I ADŽIĆ ODVELI BH. JUNIORE U ČETVRTFINALE

Mladi bh. košarkaši slavili su u osmini finala protiv Slovenije rezultatom 65:59

Juniorska košarkaška reprezentacija BiH plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Slovačkoj, nakon što je savladala Sloveniju sa 65:59. Naš tim je koševima Stefana Adžića i Njegoša Sikiraša otvorio meč rezultatom 8:0, a Slovenci prve koševe postižu preko Mlakara, koji pogađa dva slobodna bacanja za 8:2. Nakon toga Slovenci serijom od 7:0 za samo minutu prelaze u vodstvo (9:8)

Seriju od pet minuta bez koša prekinuo je Čampara, koji je smanjio na 10:13, ali Slovenci su poveli vrlo brzo sa 15:10. Slovenci su pet poena prednosti zadržali i nakon prve četvrtine, a vodili su sa 17:12.

Nakon lošijeg otvaranja druge dionice sa obje strane, naš tim je u 15. minuti smanjio na dva poena razlike (17:19), da bi minutu kasnije naš tim koševima Čampare stigao do izjednačenja (21:21), da bi Kenan Kamenjaš pogodio za prvo vodstvo naše selekcije nakon 3. minute.  Tada je bilo 23:21.

U 19. minuti naš tim postiže prvu trojku na utakmici, preko Sanija Čampare, a tada smo poveli sa 28:23. Imali smo napad i za sedam razlike, ali smo izgubili loptu, te je Slovenija tricom stigla na dva poena zaostakta.

Upravo ta razlika bila je i na kraju meča, a naš tim vodio je sa 30:28.

image
Čampara ubacio 20 poena

Drugo poluvrijeme smo otvorili serijom 5:0. Prvo je Sikiraš pogodio trojku , a Kamenjaš je dodao dva poena, te smo poveli sa 35:28. Do kraja treće dionice naš tim je održavao prednost, ali su Slovenci sekundu prije preko Kralja stigli do izjednačenja, pa se rezultatom 46:46 ušlo u posljednju četvrtinu.

Posljednja dionica loše je počela za bh. tim, a Slovenci su poveli sa 54:48, da bi Sikiraš trojkom smanjio zaostatak na tri poena.

image
No, onda je Slovenija serijom od 5:0 povela sa osam koševa prednosti (59:51) i bilo je vrijeme da selektor Džidić pozove time out.

Minuta odmora urodila je plodom, a naš tim predvođen sjajnim Adžićem pravi seriju 7:0 i tri minute i 24 sekunde do kraja došli smo na poen zaostatka (58:59). Naša serija nastavljena je i u nastavku, a odgovornost od Adžića je preuzeo Čampara, koji je sa četiri vezana koša upotpunio seriju od 11:0, te smo poveli sa 62:59, da bi Adžić poslije toga pogodio jedno slobodno bacanje za 63:59. Do kraja je Čampara postigao dva poena za konačnih 65:59.

image
Zmajiće je do pobjede vodio Sani Čampara sa 20 poena, sedam asistencija i tri skoka, dok je Stefan Adžić dodao dva manje, a  dodao šest skokova i dvije asistencije.

Još je dvocifren bio Njegoš Sikiraš sa deset poena i sedam skokova. Vrijedi spomenuti i dobar učinak Kenan Kamenjaša sa devet poena, sedam skokova i jednom blokadom, koja je prelomila meč, te Aljošu Jankovića koji je susret završio sa šest poena i deset skokova. Kod Slovenaca najbolji je bio Kralj sa 18 poena, četiri skoka i tri asistencije dok je Mlakar dodao 12 poena uz četiri skoka. Još je dvocifren bio Susa sa 11 poena i pet skokova, te dvije asistencije.

BiH će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz meča Njemačka – Srbija.