KAKO SE BORITI PROTIV ODLASKA MLADIH U DRUGE SREDNJE ŠKOLE?

Mješovita srednja škola Bužim u subotu je ispratila 23. generaciju maturana. Ove godine ukupno njih 150 steklo je diplomu srednje škole u Bužimu. Trenutno školu pohađa 500 učenika, dok je najveći broj koji je pohađao školu u jednoj školskoj godini bio 834 učenika.

Srednja škola u Bužimu osnovana 16. oktobra 1993. godine, u samom jeku rata.  Do izgradnje novog objekta nastava je izvođena u staroj zgradi Osnovne škole “Bužim”. Godine 1995. započela je izgradnja novog objekta srednje škole u kojem je nastava krenula školske 1999./2000. Na prijedlog Ministra obrazovanja nauke, kulture i sporta Federacije Bosne i Hercegovine, Enesa Karića, izgradnju Srednjoškolskog centra finansirao je Visoki saudijski komitet.

Mjesec maj nagovještava kraj školske godine. Mnogi osnovci koji završavaju deveti razred pred velikom su dilemom, koju srednju školu upisati?

Veliki je to korak u životu svakog učenika. Ako uspješno odaberu školu, učenici će se zaštiti od mogućih neprijatnosti, razočarenja i neuspjeha. Profesionalna orijentacija učenicima pomaže da bolje upoznaju lične sposobnosti i nedostatke, da lakše donesu važnu odluku. Školski pedagozi, psiholozi i razrednici završnih razreda mogu pomoći učenicima u ovoj važnoj odluci. Mnogi učenici traže savjet da razriješe svoje dileme.

Prema informacijama do kojih smo došli ove godine u osnovnim školama na području općine Bužim preko 230 učenika će steći osnovno obrazovanje i nastavit će školovanje u nekoj od srednjih obrazovnih ustanova. Do sada je najmanji broj svršenika OŠ “Konjodor” upisivao MSŠ “Bužim” jer ih je većina svoje školovanje nastavljalo u Cazinu, dok učenici iz OŠ “Čavnik” većinom nastavljaju školovanje u Bos. Krupi. Nije mali broj učenika iz OŠ “Bužim” koji također svoje školovanje nastavljaju u Cazinu, Bihaću, ali i Velikoj Kladuši.

Jedan od glavnih razloga jeste svakako strategija susjednih općina koje nude bolje financijske pogodnosti svim učenicima koji upišu školu u njihovoj općini. Drugi razlog je struka i škola koja nema u Bužimu, dok je treći razlog svakako odlazak u zemlje Evropske unije.

Kako su nam kazali iz MSŠ “Bužim” dobar dio učenika smo uspjeli zadržati jer je Općina Bužim ove godina uvela sufinansiranje đačkih karata, te se sve veći broj učenika odlučuje ostati i nastaviti svoje školovanje  u Bužimu, stoga očekuju blagi porast upisa ove godine. Upis će biti i najbolji poklazatelj trenda odlaska iz Bužima jer kao što svi znamo mnogi učenici ne odlaze samo iz Bužima nego i iz države. 

Svakako imajući u vidu praksu susjednih općina ovaj iznos će se morati povećati i ovom problemu u narednom periodu će biti potrebno pristupiti još odgovornije.  Svakako da će biti potrebno napraviti i kvalitetnu analizu koji smjerovi su traženi i koji bi privukli još veći broj učenika.

Da se u Bužimu može steći kvalitetno srednje obrazovanje ili struka u nekoj od stručnih škola najbolji pokazatelj jeste svakako činjenica da su svršenici ove odgojno-obrazovne ustanove i njeni uposlenici ali i akademski građani naše Općine Bužim. 

Ovo je plan upisa učenika u prve  razrede u školskoj 2018/2019. godini

Vrsta škole i zanimanje Broj odjeljenja Broj učenika po odjeljenju Ukupno učenika
Opća gimnazija – Opći smjer 2 25 50
Poljoprivredna tehnička škola Poljoprivredni tehničar – EU VET 1 25 25
Mašinska tehnička škola – Mašinski  tehničar za kompjutersko projektovanje 1 25 25
Poljoprivredna stručna škola – Cjećar – vrtlar 1 25 25
Trgovinska stručna škola – Trgovac EU VET 1 25 25
Tekstilna stručna škola- Krojač  EU VET 1 25 25
Mašinska stručna škola- Automehaničar 1 25 25
Mašinska stručna škola- Plinski i vodoinstalater 1 25 25
UKUPNO 9   225

Kako smo rekli ovo je period kada su učenici pred velikom dilemom, ali i roditelji su također veoma optrećeni ovom odlukom. Posebno je to teška odluka u našem društvu gdje je stopa nezaposlenosti veoma visoka i gdje mnogo visokoobrazovanih osoba čeka na biroima za zapošljavanje. Bez obzira na situaciju, važno je da učenici svoju profesiju biraju na osnovu vlastitih sposobnosti i mogućnosti, ali i  profesiju u kojoj će uživati i davati svoj maksimum. U izboru zanimanja učestvuju brojni faktori, ali najvažniji i najodgovorniji su porodica i škola.

Istraživanja su pokazala da je izbor zanimanja najviše pod utjecajem porodice I društva. Roditelji prate svoju djecu i nastoje ih što objektivnije ocijeniti. Zavisno od tih procjena, roditelji preporučuju djeci koju srednju školu da upišu.  Ipak, veliki je broj roditelja koji ne gledaju realno na sposobnosti i mogućnosti svoje djece. Ponekad žele da djeca naslijede njihovo zanimanje, ne vodeći računa o tome da li to djeca mogu i žele. Ovako uglavnom postupaju roditelji koji vole svoje zanimanje i uspješni su u tome. Ima i onih koji žele odvratiti djecu od svojih zanimanja i najčešće oni nisu uspješni, niti vole svoje zanimanje.

Veliki broj roditelja zbog objektivnih razloga nije se uspio obrazovati u određenoj struci, pa preko svoje djece žele ostvariti vlastite neispunjene želje i ambicije. Neki roditelji izbor škole i budućeg zanimanja u potpunosti prepuštaju svojoj djeci, što nije dobro za dijete, za njih, ali ni za širu zajednicu.

Svim osnovcima koji biraju srednju školu želimo puno sreće i da se upišu u željenu školu. Onima koji biraju fakultet želimo da savjesno i odgovorno odaberu ono čime će se baviti  nekoliko narednih desetljeća. Velika je sreća i blagodat uživati u svome radu. Zbog toga je važno dobro razmisliti prije odluke.

By admin