Ljetnje računanje vremena: Čuvajte se “mikro sna”

Prelazak na ljetnje računanje vremena može biti opasan po zdravlje, a u nekim slučajevima čak i po život, upozoravaju stručnjaci. Naime, u periodu adaptacije znatno češće se dešava da zaspimo na po par sekundi, što može imati veoma negativne posljedice.

“Čak i najmanje promjene u navikama spavanja mogu ostaviti velike posljedice na svakodnevni život. Međutim, ovu pojavu najvjerovatnije prije uzrokuje nedostatak sna nego poremećaj bioritma jer se tokom prelaska na zimsko računanje vremena, kada spavamo sat duže, procenat nesreća smanjuje”, istakao je još prije par godina istraživač Stenli Koren u magazinu “New England Journal of Medicine”.

Šta učiniti, onda, kako bismo spriječili ovakav scenario?

Stručnjaci savjetuju da par noći nakon prelaska na ljetnje računanje vremena pokušate da u krevet odete bar pola sata ranije, i “uhvatite” malo sunca u popodnevnim satima. Sve duži dani uticat će na lučenje melatonina, hormona koji obavještava organizam da je vrijeme za spavanje, zbog čega će vremenom biti sve teže zaspati tako rano.

Međutim, iako se većina ljudi brzo privikne na novi ritam, u Austriji se sve više mogu čuti glasovi protiv pomjeranja kazaljki na ljetnje i zimsko računanje vremena uz argument da je prilagođavanje pomjeranju kazaljki povezano sa stresom i oboljevanjem ljudi.

Iz istog razloga, od ljetnjeg računanja vremena i pomjeranja kazaljki odustale su Rusija, Belorusija, Ukrajina, Gruzija, kao i zemlje centralne Azije i sjeverne Afrike.

Ukupno sedam bivših sovjetskih republika ne koristi ljetnje računanje vremena, kao ni Japan, Kina i Indija.

novovrijeme.ba

By admin