NAČELNIK OPĆINE MERSUDIN NANIĆ U POSJETI VUKOVARU

Općinski načelnik Mersudin Nanić sa saradnicima i predsjednikom kordinacije boračkih udruženja Edhamom Eminićem posjetio je “Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar” gdje je sa ravnateljem Krunoslavom Šeremetom razgovarao o uspostavljanju saradnje ove renomirane javne ustanove sa Općinom Bužim sa ciljem što kvalitetnije postavke budućeg Muzeja 505-e viteške brigade.

Domaćin je predstavio Javnu ustanovu koja svojom djelatnošću čuva sjećanje na Domovinski rat i Bitku za Vukovar, a svojim memorijalnim, znanstveno‑obrazovnim, turističkim i međunarodnim aktivnostima spaja vukovarsku prošlost i budućnost.

Očuvanje uspomena vitalno je za bolje razumijevanje konteksta minulih događaja i učenje iz njih u svrhu borbe za ljudsko dostojanstvo i društvenu pravdu. Aktivnosti ustanove, osim edukativnih, uključuju komemoraciju, dokumentaciju i istraživanje.

U sklopu posjete Memorijalnom centru domaćini su upriličili obilazak dijela ovog impozantnog centra koji je smješten na više od 50.000,00 m2 otvorenog i zatvorenog prostora,te obilazak Spomen doma Ovčara i vodotornja Vukovar.

Nakon posjete Općinski načelnik  se zahvalio domaćinima na svemu što su imali priliku vidjeti, a posebno na konkretnim idejama i mogućnostima kod uspostavljanja prve muzejske postavke, te naglasio:-„Danas smo imali priliku vidjeti jednu zaista zanimljivu i modernu postavku koja priča priču o odbrani Vukovara, herojskoj borbi ali i stradanju velikog broja civila u ovom gradu. Sada sam uvjeren da Bužim ima jedinstvenu priliku  ali i obavezu prema budućim generacijama da ispriča priču o viteštvu, herojstvu i žrtvi pripadnika Armije R BiH i 505-e viteške brigade kroz Muzej koji će ostati trajna uspomena generacijama koje dolaze“.

By H.B.