Nizam Alešević: Razmišljanje “van kutije“ i kreiranje vlastitih ideja vode ka uspjehu

IT tržište iz dana u dan sve više širi svoje polje interesovanja te se skoro svakodnevno pojavljuju novi pravci i mogućnosti za IT programere.

O značaju odabira fakulteta, projekata ali i osobina koje će u budućnosti biti tražene od IT programera razgovarali smo sa Nizamom Aleševićem, mladim i ambicioznim studentom Informacijskih tehnologija, koji je zarad boljeg i kvalitetnijeg pristupa IT materiji Bihać zamijenio Sarajevom.

 

Recite nam nešto više o sebi?

 

Moje ime je Nizam Alešević. Gimnaziju sam završio u rodnom gradu Bužimu iz kojeg nosim posebno lijepe uspomene.

Nakon prvog semestra na Tehničkom fakultetu u Bihaću odlučio sam promijeniti sredinu jer sam želio dodatno napredovati, pa sam tako upisao Fakultet za inžinjering i prirodne nauke na Burč univerzitetu, gdje sam trenutno druga godina studija odsjeka za Informacijske tehnologije. Ta odluka je bila jedna od najvažnijih u mom životu jer sam stekao mnogo znanja iz onog što je danas aktuelno i šta je potrebno da razvijem softver od ideje pa sve do implementacije i prezentacije istog. Dosad sam radio nekoliko manjih projekata na fakultetu te pomagao u modifikaciji CRM softvera za potrebe Fondacije. Najdraži od  projekata na kojim sam radio bio je projekat sklapanja i programiranja robota, zajedno sa još dvojicom kolega, koji koristeći nekoliko komponenti skenira prostor oko sebe i kreće se u pravcu bez prepreka.

 

Zbog čega ste odlučili upisati IT?

 

Prvi u porodici koji je ušao u vode IT-a je bio moj brat. I dan-danas se sjećam starog računara sa operativnim sistemom Windows 95, tamno-zelene pozadine i jednog običnog programa Paint na kojem sam provodio dane. Kad god je on sjeo za računar ja sam mirno sjedio pored njega, i sa svojih pet godina pratio svaki njegov klik mišem, i pamtio. Dobro se sjećam programa napisanog u PASCAL programskom jeziku kojim pogađaš broj koji je računar “zamislio”. Taj program me je “navukao“ da uđem u svijet IT-a i tad sam znao šta želim da budem.

 

Kako gledate na sve veću potražnju IT kadra na tržištu?

 

Na globlanom nivou raste potreba za digitalizacijom i optimizacijom rada a ova pojava svakako nije zaobišla ni BiH.

BiH je relativno mlada u ovom području a radna snaga dosta jeftinija u odnosu na zemlje Zapada. E tu bismo mi mogli i trebali potražiti svoju šansu gdje ćemo ponuditi atraktivnija radna mjesta i bolje uslove rada kako bi zadržali mlade ljude.

Koju oblast posebno cijenite i izučavate tokom vašeg studija?

 

Na fakultetu izučavamo različite oblasti od pravljenja virtuelnog procesora, preko android i web programiranja do mašinskog učenja i zaštite podataka. Bitno je na osnovnom nivou poznavati svaku od oblasti a posebnu pažnju posvetiti samo jednoj. U mom slučaju to je web programiranje tj. kreiranje kompletne web stranice sa svojim pozadinskim (eng. backend) i vizuelnim (eng. frontend) dijelom, sa naglaskom na backend dio.

Posebno mi je interesantno raditi pozadinski dio koji je odgovoran za funkcionalnost i sigurnost podataka.

 

Koje osobine u budućnosti će posebno dolaziti do izražaja kada je riječ o programerima?

 

Dosta vremena se potroši na kodiranje koje bi mogao zamijeniti računar. Jedan takav primjer je prepisivanje koda iz jednog programskog jezika u drugi koje je ponajviše rađeno iz optimizacije rada servisa ili aplikacije, a koje troši mnogo resursa kako ljudskih tako i finansijskih. Zadnjih nekoliko godina mašinsko učenje (eng. Machine Learning) se dosta spominje u medijima. Mašinsko učenje nije ništa drugo do pravljenje statističkih modela problema umjesto ručnog pisanja algoritama. Tako će i u buduće uvijek biti više cijenjena kreativnost ljudi i razumijevanje materije nego brzina rada kao i rada po šablonu. Razmišljanje van kutije i kreiranje vlastitih ideja vode ka uspjehu.

 

Stipendista ste Fondacije Izvor nade? Koje su, po Vašem mišljenju, prednosti stipendiranja kojeg koristi Fondacija?

 

Fondacija nudi priliku za upoznavanje i druženje sa drugim studentima kao i razmjenu iskustava o studiranju. Pored toga, nezaobilazan dio jesu česta i poučna predavanja sa aktuelnom i interesantnom tematikom kao i mnoge druge vannastavne aktivnosti.

 

Koji su planovi za budućnost?

 

Kratkoročno, to je svakako praksa kako bih mogao usavršiti naučeno. Moram priznati da i mene kao i mnoge druge odlazak vani privlači, ali ipak bih volio ostati u svojoj zemlji i izgraditi karijeru.

 

Koji je vaš životni moto?

 

Ako nešto jako želiš, ne treba se prestati truditi već raditi na tome bez obzira koliko to nedostižno izgledalo. Put ka cilju sastoji se od mnogo malih koraka.

 

Koju biste poruku uputili mladima u našoj zemlji?

 

Ostanimo i gradimo našu zemlju. Neki su se borili da nam podare slobodu a mi trebamo nastaviti borbu za razvoj naše zemlje.

By admin