OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA DIJABETESA U BUŽIMU

Svjetski dan dijabetesa – World Diabetes Day (WDD) obilježava se širom svijeta 14. novembra. Incijativu za njegovo obilježavanje pokrenula je Internacionalna dijabetološka Federacija (IDF) i  Svjetska zdravstvena organzacija 1991. godine kao odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti širom svijeta. Ovaj datum je izabran u čast rođendana Frederika Bantinga koji je zajedno sa Čarlsom Bestom, prvi izložio ideju koja je vodila do otkrića inzulina oktobra 1921. godine.

U organizaciji Udruženja oboljelih od šećerne bolesti Općine Bužim, uz podršku Općine Bužim ove godine nizom sadržaja bit će obilježen Svjetski dan dijabetesa.

  • 12. novembra 2017. godine (nedjelja) sa početkom u 13:00 sati u Maloj sali Centra za kulturu, sport i informisanje održat će se radionica i predavanje na temu  «Suzbijanje i liječenje šećerne bolesti», predavač je dr. Hilmija Alešević. 
  • 13. novembra 2017. godine (ponedjeljak) predstavnici udruženja će upriličiti obilazak pacijenata, nepokretni osoba koji su na kućnom liječenju,
  • 14. novembra 2017. godine (utorak) biti organizirano javno mjerenje šećera iz krvi koje će se održati, ispred zgrade Pošte i JU «Cenatar za kulturu, sport i informisanje» u terminu od 10:00 do 12:00sati.

Stoga iz Udruženje oboljelih od šećerne bolesti Općine Bužim poziva sve sugrađane da se odazovu predavanju i ovoj akciji, te da besplatno, bezbolno i brzo provjere nivo šećera u krvi i tako daju svoju podršku radu udruženja na otkrivanju i prevenciji razvoja ovih kroničnih oboljenja.

Šećerna bolest nalazi se na devetom mjestu vodećih uzroka smrti u 2014. godini s 2,48% udjela u ukupnoj smrtnosti na 100.000 stanovnika (za muškarce ona iznosi 2,07% a za žene 2,85%). S obzirom na veliki broj oboljelih, ali i izraženi trend daljnjeg porasta, šećerna bolest predstavlja veliki javnozdravstveni problem.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, postoje pokazatelji da je oko 9 posto stanovnika starijih od 18 godina s dijagnosticiranom šećernom bolesti, a 10,7 posto ima poremećenu toleranciju na glukozu (IGT) i poremećaj glukoze natašte (IFG) kao stanje koje prethodi nastanku šećerne bolesti. Prema ambulantno-polikliničkom morbiditetu, stopa obolijevanja stanovništva od šećerne bolesti kontinuirano raste u promatranom razdoblju.

 

By admin