14. 11. obilježava se kao Svjetski dan šećerne bolesti ili dijabetesa. Svjetski dan dijabetesa ustanovili su 1991. godine Međunarodna dijabetes federacija i Svjetska zdravstvena organizacija, kao odgovor na zabrinutost i brigu za sve one koji su oboljeli od ove bolesti.
Svjetski dan šećerne bolesti postao je službeni Dan Ujedinjenih naroda 2007. godine usvajanjem Rezolucije Ujedinjenih naroda. Cilj kampanje je skrenuti pažnju svijeta i javnosti na važnost prevencije i liječenje šećerne bolesti.
U svijetu od dijabetesa boluje više od 452 miliona ljudi. Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini boluje 399 hiljada pacijenata. Vodeći faktori rizika za šećernu bolest su pretilost, sa indeksom tjelesne težine (BMI) preko >30, zastupljene u 21,5% ukupne populacije, posebno među ženama, 25,0%, muškarci, 16,5%.
Veliki je broj osoba koje su fizički neaktivne- 85%, sa obrnutim srazmjerom među polovima – muškarci su sa 20-ak% nešto skloniji tjelesnim aktivnostima, prema tek 12% žena. Slično je i sa ostalim riziko faktorima, poput pušenja i konzumiranja alkohola, koji pored genetske predispozicije mogu doprinijeti i pojavi šećerne bolesti.
S obzirom da u Bužimu već dugi niz godina djeluje Udruženje dijabetičara povodom obilježavanja Dana dijabetesa u Bužimu održana je svečanost u restoranu Glamour. Prisutnima se obratio Rasim Čaušević, predsjednik skupštine Udruženja dijabetičara općine Bužim. Zatim je dodijeljene zahvalnice ustanovama i pojedincima za nesebičan doprinos i pomaganje rada Udruženja ali i samih bolesnika. Zahvalnice su dobili doktorica Indira Bosnić, doktor Ramiz Hušić, medicinski tehničar Lejla Spahić te predstavnici Centra za socijalni rad.
Dobitnici zahvalnica su se zahvalili i istakli da će i dalje pomagati i biti na raspolaganju i Udruženju i oboljelim od šećerne bolesti.