U Bužimu je danas održan stručni seminar iz oblasti poljoprivrede na temu: “Tehnologija proizvodnje presadnica i uzgoj povrća u zaštićenom području”. Organizator je bila općina Bužim u suradnji sa Poljoprivrednim zavodom USK i Zadrugom Agrisan.
Poljopriovredni proizvođači sa područja općine Bužim imali su priliku čuti korisne savjete stručnjaka iz ove oblasti.
Inače na području Općine Bužim 89 poljoprivrednika se bave proizvodnjom povrća u zaštićenom prostoru (plastenicima), a ukupna površina plastenika iznosi 11280 m ².
Karakteristično za ovu proizvodnju je usitnjenost površina tako da najveći dio poljoprivrednih gazdinstava posjeduje plastenike od 100 m ², njih 79 % dok je svega 2 % onih koji imaju 400 m² što se procjenjuje kao minimalna površina koja može omogućiti egzistenciju četveročlanoj porodici.
Ovogodišnju proizvodnju (paradajz i paprike) proizvođači su plasirali na lokalno tržište, trgovinama na području općine i lokalnom stanovništvu. Prosječna proizvodnja paradajza u plastenicima je 2000 kg, paprika 1000 kg što odgovara očekivanoj proizvodnji. U plastenicima se osim paradajza i paprike proizvodi i salata, mladi luk i špinat.
Proizvodnja cvijeća i drugog ukrasnog bilja u plastenicima za sada se na području općine Bužim ne provodi iako ovakva proizvodnja ima perspektivu.
Zbog povećanih površina pod plastenicima očekuje se problem u prodaji poljoprivrednih proizvoda. Bužim nema registriranu zelenu pijacu, a promet prekupaca voća, povrća i drugih poljoprivrednih proizvoda odvija se na prostoru uz regionalni put, gotovo u samom centru grada ili u marketima.
Osnivanje “zelene pijace”, edukacija proizvođača, poticanje ukrupnjavanja proizvodnih jedinica, odnosno plastenika, udruživanje poljopriovrednih proizvođača u udruženja ili zadruge neke su od mjera za poboljšanje povrtlarske proizvodnje koje bi u budućnosti trebalo sprovoditi.
FOTO
Više slika pogledajte na fb profilu JU «Centar za kulturu, sport i informisanje»