PORTUGAL PORAŽEN OD ZELENORTSKE REPUBLIKE

Zelenortska Republika (portugalski – Cabo Verde) sinoc je ostvarila historijsku pobjedu savladavši Portugalce na njihovom terenu (0:2), a zanimljivo da su prije više od 500 godina bili portugalska kolonija.

Jeffrey Fortes je u 38. minuti želio centrirati sa desne strane, ali je lopta otišla prema golu i lobovala golmana portugalske reprezentacije Anthonyja Lopesa.

Samo pet minuta poslije Admilson Estaline Dias de Barros poznatiji kao Gege u Portugalu praktički sa gol linije zatresao je mrežu Portugalaca za velikih 0:2, što je bio i konačan rezultat utakmice.

Ovo je bila historijska pobjeda za Zelenotrsku Republiku. Nije to bila njihova prva pobjeda u historiji, ali nikada do sada nisu savladali jačeg protivnika i večerašnji rezultat ravan je čudu, iako su Portugalci igrali u drugom sastavu.

Zelenotrski otoci bili su nenaseljeni kada su ih Portugalci otkrili 1456. godine, a zbog svog položaja postali su veoma važna luka i značajno središte za trgovinu robovima. Godine 1975. dobili su nezavisnost zahvaljujući naporima Afričke stranke za nezavisnost Gvineje Bisau i Zelenotrskih otoka.