Proljetne alergije – uzroci i prirodni antialergici

Tek što prođu snjegovi i završi sezona gripe, priroda nam zadaje sljedeći udarac. Proljeće se najavljuje ne samo toplim vremenom i suncem već i peludnom groznicom i sezonom alergija.  Da li je uzrok  čestih alergija sve veća zagađenost okoliša i razne hemijske tvari koje se dodaju hrani?

Šta izaziva proljetnu alergiju?

Riječ alergija grčkog je podrijetla i znači „nenormalna reakcija“. Ta reakcija nastaje kad tijelo nenormalno reagira na inače neopasne tvari kao što su pelud, prašina, neke namirnice, lijekovi, životinjsko krzno, perje, boje, dim, biljke, plijesan, kemijska zagađenja, pa čak i izmet žohara i životinja.

Lančana reakcija nastaje kad imunološki sistem zamjeni neku neopasnu tvar s opasnim stranim napadačem. Imunološki sistem postaje pretjerano aktivan i proizvodi mnogo histamina. Histamin širi poput vlasi uske kapilare na membrani i time se povećava protok krvi, povećani  protok krvi uzrokuje otekline i kongestiju (oticanje).

Alergeni  (tvari koje izazivaju alergijsku reakciju) također uzrokuju da bijele krvne stanice počnu proizvoditi alergijska antitijela IgE (imunoglobulin). IgE molekule putuju krvotokom, dok se ne povežu s bazofilima, koje su glavno skladište histamina i serotonina. IgE alergijska  antitijela zatim izazivaju povećanu propusnost kapilara, a vodenasta tekućina iz krvi istječe i počinje curenje nosa, kihanje, suzenje očiju i začepljenost nosa.

Uz nos mogu biti zahvaćeni i drugi organi kao što su ždrijelo, spojnica oka, sinusi, pluća (astma), koža.

Kod sinusitisa sluznica otiče i proizvodi veće količine sluzi. Oticanje sluznice dovodi do suženja kanalića, što sprječava normalno otjecanje sluzi prema nosnoj i usnoj šupljini. Sluz koja se nakuplja u velikoj količini unutar sinusa pogodno je tlo za razvoj bakterija, virusa i gljivica koje dolaze do nosa i grla i pogoršavaju poremećaj. Cilj liječenja sinusitisa je uspostava prohodnosti nosnih putova, ograničavanje ili uklanjanje izvora upale i uklanjanje boli.

Prirodni antialergici

Rješenje se nalazi u prirodi – divlji krastavac (porodica Cucuribitacea) je korišten kao ljekovita biljka više od 2000 godina na području oko sredozemnog mora i sjeverne Afrike, ali i kod nas. Sok od plodova divljeg krastavca koristi se i u službenoj medicini zbog svog jakog protuupalnog djelovanja.

Što se tiče prehrane treba jesti hranu koja jača obrambeni sistem:

  • Đumbir je poznat kao antialergik i pomaže u smanjenju izlučivanja sekreta.
  • Zeleni čaj zbog polifenola i jakog antioksidansa epigalokatehina snižava razinu histamina u krvi.
  • Vitamin C jača prirodnu obranu tijela od prekomjernog lučenja histamina koji se kod alergija oslobađa. On može čak za 30% smanjiti izlučivanje histamina, a kalcij stabilizira pričuvne stanice histamina te tako smanjuje izlučivanje tog hormona koji uzrokuje svrbež.
  • Uz vitamin C istaknula bih i kvarcetin koji nosi naziv “kralj flavonoida“ i djeluje antihistaminski, a preporučuje se za liječenje peludne groznice i drugih alergija.
  • Plava riba (skuša, sardina, tunjevina, losos) bogata je omega-3 esencijalnim masnim kiselinama koju bi trebalo konzumirati što češće, jer ima protuupalna svojstva.
  • Sjemenke suncokreta zbog vitamina E i minerala selena smanjuju upalnu reakciju organizma i djeluju antioksidativno.

Pokušajte smanjiti unos masne, rafinirane hrane te hrane bogate šećerom, uz povećan unos mahunarki, luka, kupusa i češnjaka.

Najučinkovitija preventiva je izbjegavanje izloženosti alergenu, u čemu može pomoći i već peludni kalendar kako bi pacijenti mogli prilagoditi svoje aktivnosti na način da što manje dolaze u kontakt s alergenima, tj. peludi. Kad već nastupe simptomi, ovisno o njihovoj težini i utjecaju na kvalitetu života pacijenta, potrebno ih je suzbiti odgovarajućim lijekovima. Prvi izbor su svakako antihistaminici u obliku tableta, loratadin i feksofenadin, koji uspješno suzbijaju većinu simptoma alergije pogotovo ako ih se počne uzimati nekoliko tjedana prije očekivane polenizacije. Antihistaminici zadnjih generacija su sigurni lijekovi koji više nemaju izraženu nuspojavu kao što je pospanost jer ne prolaze krvno-moždanu barijeru. Također, loratadin je lijek koji mogu uzimati i trudnice što je dodatni dokaz njegove sigurnosti. Valja napomenuti da antihistaminik treba uzimati jednom dnevno, po mogućnosti u isto vrijeme i da će njegovo puno djelovanje doći do izražaja tek nekoliko dana od početka uzimanja.

Preventiva

Postoje preventivne terapije kod određenih oblika alergija, no sve ovisi o stupnju alergije. Prirodni lijekovi ne postoje, postoje samo pomoćna ljekovita sredstva. Želite li ublažiti simptome proljetnih alergija pomoćnim sredstvima, slana voda u spreju bit će dobar saveznik.

– To je odlično sredstvo za ispiranje nosa uz kombinaciju s lijekovima. Otopinu možete pripremiti tako što ćete pomiješati četvrtinu destilirane ili prokuhane pa ohlađene vode i dvije-tri žlice morske soli. Ulijte otopinu u bočicu s raspršivačem te je možete upotrebljavati ujutro kad se probudite i navečer kako biste pročistili alergene iz nosa. Među ljekovitim sredstvima je i med, no treba biti vrlo oprezan.

– U medu ima brojnih peludi i supstancija na koje su ljudi alergični, što može izazvati i anafilaktički šok. Zato med nije za svakog jer kod alergija može biti opasan, osobito divlji pelin koji se nalazi u medu – savjetuje dr. Popović-Grle. Ako vam je nos začepljen, neki liječnici preporučuju udisanje para esencijalnih ulja, primjerice, mješavine eukaliptusa, ružmarina i čajevca.

Pazite na razinu peludi i spriječite simptome

Znate li na što ste alergični, pazite na razinu alergena u zraku jer ćete tako kontrolirati alergiju. Pripazite na vrijeme koje provodite vani, a i spriječite da alergeni uđu u dom tako što ćete držati prozore i vrata zatvorene, čak i na divan proljetni dan jer su tad razine alergena na vrhuncu.

Redovito tuširanje i mijenjanje odjeće

Nakon što ste se vratili izvana, obvezno se otuširajte jer ste prekriveni peludom. Tako ćete spriječiti raznošenje peludi svuda po kući, a neće završiti ni u krevetu. Također, važno je oprati kosu jer se pelud zadržava na njoj. Odmah presvucite i odjeću te je operite iz istog razloga.

Filtriranje zraka pomaže

Imate li klima-uređaj, pomoću njega možete filtrirati zrak u kući, no ne zaboravite redovito mijenjati filtre. Razmislite i o uporabi pročišćivača zraka koji se osobito preporučuju ljudima koji pate od sezonskih alergija, astme i oslabljenog imuniteta.

By admin