SERVISNE INFORMACIJE, ČETVRTAK, 02. FEBRUAR 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 01.02.2017. godine od 8:00 sati do 02.02.2017. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti krivičnih djela
  • Tokom izvještajnog perioda bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Jedna saobraćajna nesreća (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 25 pacijenata, od kojih je 7 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i viroza. Dežurni doktor  bio je Ramiz dr. Hušić.

JU «CENTAR ZA SOCIJALNI RAD» BUŽIM

  1.     Terenska posjeta,
  2.     Dva zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć,
  3.     Izrađeno nekoliko uvjerena iz službene evidencije Centra,
  4.     Redovni poslovi Centra.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje i snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uglavnom uredno, uz napomenu JKP Komb Bužim da je poželjno prokuhavanje vode zbog zamućenja jednog od bunara u izvorištu “Musići”
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK

Stanje na cestama 02.02.2017. u 06 : 30 sati

Na putevima u BiH ovoga jutra saobraća se po mokrom ili vlažnom kolovozu, uz slab do umjeren promet vozila. Zbog mjestimično guste magle skrećemo pažnju na magistralne puteve: M-16.2 Prozor-Gornji Vakuf (Makljen), M-15 Priluka-Glamoč-Mlinište, M-5 Travnik-Lašva i M-16 Livno-Kamensko, kao i na puteve na sjeveru naše zemlje, uz rijeku Savu, te šire područje Tuzle, Živinica, Gruda, Žepča, Goražda i Zenice.

Usljed porasta temperature i otapanja snijega, kao i novih padavina, povećana je opasnost od odrona, pa vozačima savjetujemo oprezniju vožnju. Izdvajamo magistralne puteve: M-17 Jablanica-Mostar-Doljani, M-14.2 Bosanski Petrovac-Oštrelj-Drvar, M-5 Nević Polje-Kaonik i M-18 Sarajevo-Foča, kao i regionalni put R-413 Travnik-Karanovac.

Zbog čestih saobraćajnih nezgoda i učestalih odrona, ne preporučuje se kretanje magistralnim putem M-14 Srbljani-Bosanska Krupa. Vozači ovu dionicu koriste na vlastitu odgovornost, a alternativni pravac je R-402 Cazin-Stijena-Ljusina. 

Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja. Radovi na području Hrvatske i dalje su aktuelni na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja, tako da se na ovim prelazima tokom dana povremeno saobraća usporeno.

PROGNOZA VREMENA

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Slaba kiša uglavnom Hercegovini. Poslje podne lokalno u zapadnim, centralnim i istočnim područjima Bosne može pasti malo kiše. Vjetar umjerene jačine južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 6 i 11°C, na jugu zemlje i u Krajini do 15°C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Četvrtak 02.02.2017. godine Opšta slika će biti lošija na jugu i u Krajini, ponajviše usljed povremeno jače južine. Kod osjetljivih osoba moguće su poteškoće poput glavobolje, dekoncentracije, reumatskih bolova i nesanice. Negativni efekti promjene vremenskih prilika slabije će biti izraženi u centralnoj i sjeveroistočnoj Bosni.

 

 

 

 
NA DANAŠNJI DAN
1801. – Britanski parlament održao je prvu sjednicu kojoj su prisustvovali i irski predstavnici.
1808. – Napoleonove trupe okupirale Rim pošto je papa Pije VII odbio da prizna Napuljsko kraljevstvo pod francuskom vlašću i da se pridruži alijansi protiv Velike Britanije. Napoleon potom 1809. odveo papu u zatočeništvo u Fontenblo. Papska država restaurirana posle Napoleonovog pada 1814.
1878. – Grčka objavila rat Turskoj.
1848. – Meksiko i SAD u gradu Gvadelupe Idalgo sklopili su mir poslije dvogodišnjeg rata. Poraženi Meksiko je morao, uz naknadu od 15 miliona dolara, da preda Teksas, Novi Meksiko, Arizonu i Kaliforniju, ukupno više od milion i po kvadratnih kilometara.
1920. – Mirovnim ugovorom u Dorpatu Sovjetska Rusija priznala nezavisnost Estonije, koja je od 1721. bila pod ruskim suverenitetom. Sovjetske trupe zaposjele tu zemlju u junu 1940, poslije čega je Estonija postala dio SSSR.
1924. – Umro je pjesnik Aleksa Šantić, autor antologijskih pjesama “Ostajte ovdje”, “Emina”, “Veče na školju”. Pripadao je mostarskom krugu oko književnog lista “Zora”, koji je pokrenuo s Jovanom Dučićem i Svetozarom Ćorovićem. U vrijeme aneksione krize, izazvane 1908. austrougarskom okupacijom Bosne i Hercegovine, izbjegao je u Italiju, zatim je bio poslanik u Bosanskom saboru. U početku je bio pod utjecajem srpskih pjesnika Branka Radičevića, Jovana Jovanović – Zmaja i Vojislava Ilića, ali je potom izgradio vlastiti pjesnički izraz, karakterističan po elegičnim motivima i rodoljubivim temama. Njegovi stihovi su muzikalni, a pjesme osjećajne, pune ljubavi za nacionalno i socijalno potlačene, s jakim revoltom protiv tiranije. Prevodio je s njemačkog i češkog jezika. Skoro cijeli život provodi u rodnom gradu Mostaru, gdje postaje jedan od glavnih utemeljivača kulturnog pokreta. Umire u Mostaru od tuberkuloze. Ostala djela: drame “Hasanaginica”, “U magli”, prevod “Lirskog intermeca” Hajnriha Hajnea.
1933. – Adolf Hitler raspustio je njemački parlament.
1943. – Potpunim slomom Nijemaca završena je Staljingradska bitka, ključna za ishod Drugog svjetskog rata, kojom su konačno pokopani snovi nacističke Njemačke o munjevitom ratu. U bitki, koja je trajala od juna 1942, učestvovalo je više od dva miliona vojnika na obje strane, 20.000 topova, 2.000 tenkova i isto toliko aviona. Na njemačkoj strani borila 81 divizija, u čijem su sastavu bili i saveznici Trećeg rajha. Nijemci su Staljingrad razarali artiljerijom, oklopne armije su neprestano jurišale u pokušaju da ostvare stratešku zamisao – odsijecanje Kavkaza od ostalog dijela SSSR, ali je grad odolio, a sredinom novembra 1942. Crvena armija je prešla u ofanzivu i okružila njemačke snage, zarobivši 91.000 vojnika, uglavnom iz sastava Četvrte i Šeste njemačke oklopne armije, uljučujući komandanta – feldmaršala Fridriha fon Paulusa, 24 generala i 2.500 oficira.
1971. – U SAD-u je zabranjeno reklamiranje cigareta na radiju i televiziji.
1986. – U kneževini Lihtenštajn žene su prvi put glasale na parlamentarnim izborima.
1989. – Kabul napuštaju posljednje trupe Sovjetskog Saveza, čime je završena devetogodišnja sovjetska intervencija u Afganistanu.
1990. – Južnoafrički predsjednik Ferdinand de Klerk ukinuo je zabranu Afričkog nacionalnog kongresa Nelsona Mandele.
1994. – Sekretar Forin ofisa Daglas Herd izjavio je u Vašingtonu da je London spreman da pruži uslovnu podršku eventualnim vazdušnim udarima NATO-a u Bosni, ali se, prije svega, zalaže da sve tri zaraćene strane mirnim putem dođu do rješenja krize, u čemu bi SAD trebalo da odigraju aktivniju ulogu.
1994. – Umro je Zaim Imamović, bosanskohercegovački interpretator sevdalinke.
1995. – Lideri Izraela, Jordana, Egipta i PLO su se prvi put okupili zajedno da bi na sastanku u Kairu iznašli mirovno rješenje i podržali izraelsko-palestinski sporazum.

By admin