Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 01.02.2017. godine od 8:00 sati do 02.02.2017. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti krivičnih djela
- Tokom izvještajnog perioda bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nesreća (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 25 pacijenata, od kojih je 7 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i viroza. Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić.
JU «CENTAR ZA SOCIJALNI RAD» BUŽIM
- Terenska posjeta,
- Dva zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć,
- Izrađeno nekoliko uvjerena iz službene evidencije Centra,
- Redovni poslovi Centra.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje i snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uglavnom uredno, uz napomenu JKP Komb Bužim da je poželjno prokuhavanje vode zbog zamućenja jednog od bunara u izvorištu “Musići”
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK
Stanje na cestama 02.02.2017. u 06 : 30 sati
Na putevima u BiH ovoga jutra saobraća se po mokrom ili vlažnom kolovozu, uz slab do umjeren promet vozila. Zbog mjestimično guste magle skrećemo pažnju na magistralne puteve: M-16.2 Prozor-Gornji Vakuf (Makljen), M-15 Priluka-Glamoč-Mlinište, M-5 Travnik-Lašva i M-16 Livno-Kamensko, kao i na puteve na sjeveru naše zemlje, uz rijeku Savu, te šire područje Tuzle, Živinica, Gruda, Žepča, Goražda i Zenice.
Usljed porasta temperature i otapanja snijega, kao i novih padavina, povećana je opasnost od odrona, pa vozačima savjetujemo oprezniju vožnju. Izdvajamo magistralne puteve: M-17 Jablanica-Mostar-Doljani, M-14.2 Bosanski Petrovac-Oštrelj-Drvar, M-5 Nević Polje-Kaonik i M-18 Sarajevo-Foča, kao i regionalni put R-413 Travnik-Karanovac.
Zbog čestih saobraćajnih nezgoda i učestalih odrona, ne preporučuje se kretanje magistralnim putem M-14 Srbljani-Bosanska Krupa. Vozači ovu dionicu koriste na vlastitu odgovornost, a alternativni pravac je R-402 Cazin-Stijena-Ljusina.
Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja. Radovi na području Hrvatske i dalje su aktuelni na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja, tako da se na ovim prelazima tokom dana povremeno saobraća usporeno.
PROGNOZA VREMENA
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Slaba kiša uglavnom Hercegovini. Poslje podne lokalno u zapadnim, centralnim i istočnim područjima Bosne može pasti malo kiše. Vjetar umjerene jačine južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 6 i 11°C, na jugu zemlje i u Krajini do 15°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Četvrtak 02.02.2017. godine Opšta slika će biti lošija na jugu i u Krajini, ponajviše usljed povremeno jače južine. Kod osjetljivih osoba moguće su poteškoće poput glavobolje, dekoncentracije, reumatskih bolova i nesanice. Negativni efekti promjene vremenskih prilika slabije će biti izraženi u centralnoj i sjeveroistočnoj Bosni.
NA DANAŠNJI DAN
1801. – Britanski parlament održao je prvu sjednicu kojoj su prisustvovali i irski predstavnici.
1808. – Napoleonove trupe okupirale Rim pošto je papa Pije VII odbio da prizna Napuljsko kraljevstvo pod francuskom vlašću i da se pridruži alijansi protiv Velike Britanije. Napoleon potom 1809. odveo papu u zatočeništvo u Fontenblo. Papska država restaurirana posle Napoleonovog pada 1814.
1878. – Grčka objavila rat Turskoj.
1848. – Meksiko i SAD u gradu Gvadelupe Idalgo sklopili su mir poslije dvogodišnjeg rata. Poraženi Meksiko je morao, uz naknadu od 15 miliona dolara, da preda Teksas, Novi Meksiko, Arizonu i Kaliforniju, ukupno više od milion i po kvadratnih kilometara.
1920. – Mirovnim ugovorom u Dorpatu Sovjetska Rusija priznala nezavisnost Estonije, koja je od 1721. bila pod ruskim suverenitetom. Sovjetske trupe zaposjele tu zemlju u junu 1940, poslije čega je Estonija postala dio SSSR.
1924. – Umro je pjesnik Aleksa Šantić, autor antologijskih pjesama “Ostajte ovdje”, “Emina”, “Veče na školju”. Pripadao je mostarskom krugu oko književnog lista “Zora”, koji je pokrenuo s Jovanom Dučićem i Svetozarom Ćorovićem. U vrijeme aneksione krize, izazvane 1908. austrougarskom okupacijom Bosne i Hercegovine, izbjegao je u Italiju, zatim je bio poslanik u Bosanskom saboru. U početku je bio pod utjecajem srpskih pjesnika Branka Radičevića, Jovana Jovanović – Zmaja i Vojislava Ilića, ali je potom izgradio vlastiti pjesnički izraz, karakterističan po elegičnim motivima i rodoljubivim temama. Njegovi stihovi su muzikalni, a pjesme osjećajne, pune ljubavi za nacionalno i socijalno potlačene, s jakim revoltom protiv tiranije. Prevodio je s njemačkog i češkog jezika. Skoro cijeli život provodi u rodnom gradu Mostaru, gdje postaje jedan od glavnih utemeljivača kulturnog pokreta. Umire u Mostaru od tuberkuloze. Ostala djela: drame “Hasanaginica”, “U magli”, prevod “Lirskog intermeca” Hajnriha Hajnea.
1933. – Adolf Hitler raspustio je njemački parlament.
1943. – Potpunim slomom Nijemaca završena je Staljingradska bitka, ključna za ishod Drugog svjetskog rata, kojom su konačno pokopani snovi nacističke Njemačke o munjevitom ratu. U bitki, koja je trajala od juna 1942, učestvovalo je više od dva miliona vojnika na obje strane, 20.000 topova, 2.000 tenkova i isto toliko aviona. Na njemačkoj strani borila 81 divizija, u čijem su sastavu bili i saveznici Trećeg rajha. Nijemci su Staljingrad razarali artiljerijom, oklopne armije su neprestano jurišale u pokušaju da ostvare stratešku zamisao – odsijecanje Kavkaza od ostalog dijela SSSR, ali je grad odolio, a sredinom novembra 1942. Crvena armija je prešla u ofanzivu i okružila njemačke snage, zarobivši 91.000 vojnika, uglavnom iz sastava Četvrte i Šeste njemačke oklopne armije, uljučujući komandanta – feldmaršala Fridriha fon Paulusa, 24 generala i 2.500 oficira.
1971. – U SAD-u je zabranjeno reklamiranje cigareta na radiju i televiziji.
1986. – U kneževini Lihtenštajn žene su prvi put glasale na parlamentarnim izborima.
1989. – Kabul napuštaju posljednje trupe Sovjetskog Saveza, čime je završena devetogodišnja sovjetska intervencija u Afganistanu.
1990. – Južnoafrički predsjednik Ferdinand de Klerk ukinuo je zabranu Afričkog nacionalnog kongresa Nelsona Mandele.
1994. – Sekretar Forin ofisa Daglas Herd izjavio je u Vašingtonu da je London spreman da pruži uslovnu podršku eventualnim vazdušnim udarima NATO-a u Bosni, ali se, prije svega, zalaže da sve tri zaraćene strane mirnim putem dođu do rješenja krize, u čemu bi SAD trebalo da odigraju aktivniju ulogu.
1994. – Umro je Zaim Imamović, bosanskohercegovački interpretator sevdalinke.
1995. – Lideri Izraela, Jordana, Egipta i PLO su se prvi put okupili zajedno da bi na sastanku u Kairu iznašli mirovno rješenje i podržali izraelsko-palestinski sporazum.