Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 22.02.2017. godine od 08:00 sati do 23.02.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno krivično djelo (krađa)
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nesreća
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 121 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i viroza. Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Pojedini dijelovi općine Bužim bez napajanja el. energijom od 8,00-17,00 sati (plansko isključenje zbog radova).
- Vodosnabdijevanje otežano usljed planskog isključenja el. energije.
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK
Stanje na cestama 23.02.2017. u 08:05 sati
Kolovoz je suh, a frekvencija vozila umjerenog intenziteta, izuzev dionica u gradskim centrima gdje je u jutarnjim satima promet vozila pojačan. Magla mjestimično smanjuje vidljivost na dionicama koje prolaze kroz kotline i uz riječne tokove. Vozačima skrećemo pažnju na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja i molimo za opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu. Izdvajamo magistralne puteve: Jajce-Banja Luka, Konjic-Mostar, Gornji Vakuf-Prozor-Jablanica, Bugojno-Novi Travnik-Kaonik, Rogatica-Višegrad i Sarajevo-Foča, kao i regionalni put Travnik-Karanovac.
Apelujemo na maksimalno opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu i molimo vozače da na put ne kreću bez zimske opreme, koja je zakonski obavezna za sve kategorije vozila.
Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.
Radovi na području Hrvatske na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje- Županja i dalje traju, zbog čega se tokom dana na ovim graničnim prelazima povremeno saobraća usporeno.
PROGNOZA VREMENA
Danas više oblačnosti u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne. U većem dijelu Bosne sunčano uz malu do umjerenu naoblaku. Vjetar umjerene jačine, od poslije podnevnih sati i sa jakim udarima, južnog i jugozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 11 i 17°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Četvrtak 23.02.2017. godine Opšta slika će biti lošija usljed nadolazećeg pogoršanja vremenskih prilika. Uz strujanje toplijeg zraka, kod osjetljivih osoba moguće su poteškoće poput reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, glavobolje, malaksalosti, promjene raspoloženja i nesanice, izraženije u drugom dijelu dana i tokom noći.
NA DANAŠNJI DAN
1574. – U Francuskoj je izbio peti vjerski rat između katolika i hugenota (protestanata). Hugenotski ratovi potresali su Francusku do početka 18. vijeka, a punu ravnopravnost hugenoti su stekli tek nakon Francuske revolucije 1789.
1836. – Oko 4.000 vojnika pod komandom predsjednika Meksika Antonija Lopesa de Santa Ane počelo je opsadu tvrđave Alamo u Teksasu koju je branilo manje od 200 dobrovoljaca, uključujući Davyja Crocketta. Alamo je pao 6. marta 1836. i svi branioci su ubijeni.
1866. – Pod pritiskom bojara nezadovoljnih demokratskim reformama, rumunski knez Aleksandar Kuza, ujedinitelj Moldavije i Vlaške primoran je da abdicira i da napusti zemlju. Naslijedio ga je Karol I, princ od Hoencolerna, koji je 1881. postao prvi rumunski kralj.
1898. – Francuski pisac Emile Zola uhapšen je zbog objavljivanja otvorenog pisma predsjedniku Francuske, pod naslovom «Optužujem», u kojem je vladu optužio za antisemitizam i montirani sudski proces protiv kapetana Alfreda Drajfusa.
1903. – Zaljev Guantanamo Kuba daje u vječni najam SAD-u.
1918. – Jedinice novoosnovane Crvene armije kod Narve i Pskova u Prvom svjetskom ratu zaustavile su njemačku ofanzivu. Sovjetska armija je nosila naziv Crvena armija do 1946.
1919. – Benito Musolini je napustio Socijalističku partiju i osnovao fašističku stranku pod nazivom «Fasci del Combatimento».
1933. – Japan je počeo okupaciju Kine sjeverno od velikog Kineskog zida.
1934. – Ubijen je lider nikaragvanskih pobunjenika Cezar Augusto Sandino.
1938. – U Kuvajtu je otkriveno prvo nalazište nafte.
1942. – Japanska podmornica u Drugom svjetskom ratu bombardovala je američku rafineriju nafte kod Santa Barbare u Kaliforniji.
1944. – U Vrhovni štab Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije u Drvaru stigla je sovjetska vojna misija. To je bila prva sovjetska vojna misija na tlu Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu.
1944. – Josef Staljin deportira oko 387.000 Čečena i 91.000 Inguša, od Kavkaza do Srednje Azije. Većina je bila pri toj deportaciji ubijena.
1947. – Osnovana je Međunarodna organizacija za standardizaciju, odgovorna za industrijske i komercijalne ISO standarde širom svijeta.
1956. – Novim ustavom Pakistan postaje islamska republika, sa generalom Iskander Mirzom kao prvim privremenim predsjednikom na čelu.
1959. – Međunarodni sud za ljudska prava otvorio je prvo zasjedanje u Strazburu.
1965. – Umro je engleski filmski glumac Stan Laurel – «Mršavi» iz tandema s američkim glumcem Oliverom Hardyjem – «Debelim». Oni su u urnebesnim komedijama gradili komiku na paradoksima dovedenim do krajnosti, ali humor nikad nije bio zajedljiv. Filmski producenti i sada ubiru profit od njihovih filmova, a njih dvojica su završila u sirotinjskoj bolnici. Filmovi: «Muzička kutija», «Naši odnosi», «Na Divljem zapadu», «Dva dobra drugara», «Fra dijavolo», «Mi iz Oksforda», «Veliki posao», «Naša žena», «Udri brigu na veselje».
1970. – Britanska Gvajana stekla je nezavisnost.
1981. – U pokušaju da izvrši državni udar i zbaci vladu Adolfa Suareza, grupa gardista pod vođstvom pukovnika Antonia Tehera upala je, uz pucnjavu, u španski parlament.
1990. – Poslije 11 godina provedenih u izbjeglištvu u Kambodžu se vratio princ Norodom Sihanuk.
1991. – U Tajlandu pučem bez prolivanja krvi vlast je preuzela vojna hunta, koja je oborila vladu Čatičaja Čunavana.
1998. – Šefovi diplomatija zemalja Evropske unije ukinuli su zabranu kontakata s Iranom na visokom novou.
2001. – Visoki predstavnik za BiH Volfgang Petrič smijenio je Edhema Bičakčića (SDA) sa dužnosti direktora «Elektroprivrede» zbog aktivnosti koje je preduzimao za vrijeme vršenja mandata predsjednika Vlade FBiH, «koje su imale štetne posljedice na vršenje vlasti, vladavinu prava i budžetsku bezbjednost u FBiH».
2004. – Pred Specijalnim sudom u Beogradu počelo je suđenje optuženima za ubistvo nekadašnjeg predsjednika Predsjedništva Srbije Ivana Stambolića i za pokušaj atentata na lidera SPO Vuka Draškovića u Budvi.
2007. – Četrdeset i šest zemalja potpisuje deklaraciju u Oslu kojom se zahtijeva uvođenje zabrane korišćenja kazetnih bombi, što aktivisti smatraju velikim korakom naprijed, uprkos protivljenju velikih sila, SAD-a, Rusije, Kine i Izraela.