SERVISNE INFORMACIJE SRIJEDA 05. 07. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 04.07.2017.godine od 08:00 sati do 05.07.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno krivično djelo (Nedozvoljeno držanje vatrenog oružja)
  • Nije bilo intervencija bužimskih vatrogasaca

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 15 pacijenata, niko nije upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Hivzo dr. Kurtanović

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Zbog povećane potrošnje vode, redukcija vode u vremenskom periodu od 23,00-6,00 sati za potrošače koji se vodom snabdjevaju sa izvorišta Musići.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK

Stanje na cestama 05 .07. 2017. u 06 : 20 sati

Jutros se na putevima u BIH saobraća nesmetano i uz povoljne vremenske uslove. Frekvencija vozila je umjerenog inteziteta, ali tokom dana očekujemo pojačanu frekvenciju vozila, posebno na dionicama prema jugu zemlje. Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da voze maksimalno oprezno i da poštuju saobraćajne propise.

Do kraćih zastoja tokom dana dolazi na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi i gdje je obavezno poštivanje postavljene signalizacije. Izdvajamo putne pravce: M-17 Vrapčići-Bišće Polje, M-4 Simin Han-Kalesija i M-16 Poriče-Kupres.

Do 13:30 sati, zbog deminerskih radova, na dionici magistralnog puta M-6 Stolac-Ljubinje dolazi do povremenih polusatnih obustava saobraćaja. 

Na graničnim prelazima zadržavanja su, za sada, do 30 minuta. S obzirom da je najača frekvencija vozila na graničnom prelazu Doljani, podsjećamo vozače i na druge prelaze, gdje se na prelazak granice čeka kraće: Bijača, Crveni Grm, Zvirići, Gorica i Trebimlja (Čepikuće).

PROGNOZA VREMENA

Danas će u našoj zemlji preovladavati sunčano vrijeme uz malu oblačnost. Vjetar, slab, uglavnom istočni i sjeveroistočni. Dnevne temperature od 27 do 33 °C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Srijeda 05.07.2017. godine Uz povoljne biometeorološke prilike većina stanovništva će biti boljeg raspoloženja, a tegobe kod osjetljivih osoba djelimično će se umanjiti. Vrijednosti UV indeksa će biti visoke, stoga je preporučljivo posvetiti pažnju zaštiti od sunca i vrućine u najtoplijem dijelu dana, te po potrebi reducirati boravak na otvorenom.

NA DANAŠNJI DAN

1783 – Rođen je Šarl Luj Avas, francuski pisac, novinar, osnivač novinske agencije “Avas”. Rođen u Roanu, Avas je osmislio tada novi koncept specifičnog agencijskog novinarstva. “Agenciju Avas” najstariju na svijetu, osnovao je 1835. Kao novinska agencija “Avas” je postojao do 1945. Njen nastavljač je današnji francuski “Frans pres”.

1791 – Džordž Hemond je postavljen za prvog ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva u SAD.

1811 – Venecuela je postala prva latinoamerička država koja je proglasila nezavisnost od Španije.

1830 – Francuske kolonijalne trupe su zauzele grad Alžir, tada pod vlašću Turske. Alžir je ostao pod francuskom upravom do 1962, kad je poslije oslobodilačkog rata izborio nezavisnost.

1857 – Rođena je njemačka revolucionarka Klara Cetkin, jedan od osnivača ženskog međunarodnog radničkog pokreta i Komunističke partije Njemačke, na čiji je prijedlog 8. mart proglašen Međunarodnim danom žena. Zbog aktivnosti u socijalističkom pokretu morala je 1882. da emigrira iz Njemačke. Po povratku 1890. rukovodila je ženskim proleterskim pokretom, a od 1892. do 1917. uređivala je ženski socijaldemokratski list “Gleićheit”. Inicijator je Prve međunarodne konferencije žena 1907. na kojoj je izabrana za sekretara Međunarodnog ženskog sekretarijata. Međunarodna konferencija žena u Kopenhagenu 1910. prihvatila je njen predlog o proglašenju Međunarodnog praznika žena-radnica. Tokom Prvog svijetskog rata bila je aktivna u ljevičarskoj grupi “Spartak” i zbog osude imperijalističkog rata 1915. je uhapšena. Bila je član Prezidijuma Treće internacionale (Kominterna), rukovodilac ženskog odjeljenja Kominterne i komunistički poslanik u Rajhstagu (Skupština) do dolaska nacista na vlast, poslije čega je izbjegla u Moskvu gdje je ubrzo umrla 1933.

1872 – Rođen je francuski državnik Eduar Erio, kojeg su Njemci u Drugom svjetskom ratu 1942. otjerali u zarobljeništvo, odakle je oslobođen 1945. pošto je Crvena armija zauzela Berlin.

1879 – Rođen je američki teniser i političar Dvajt Dejvis, koji je 1900. osnovao tenisko takmičenje nacija “Dejvis kup”. Pod predsjednikom SAD Kelvinom Kulidžom bio je ministar rata od 1925. do 1929.

1911 – Rođen je francuski državnik Žorž Pompidu, predsjednik Francuske od 1969. do 1974. Šef države postao je poslije ostavke Šarla de Gola. S De Golom je blisko sarađivao od 1945, u međuvremenu je bio direktor Rotšildove banke, šef De Golovog kabineta i član Ustavnog savjeta, a od 1962. do 1968. predsjednik vlade.

1932 – U Portugalu je Predsjednik Vlade postao ekonomski stručnjak Antonio da Oliveira Salazar, koji je 1933. ustanovio specifičan politički sistem, po imenu “Nova država”. Bio je to izrazito desno orjentisan sistem okončan tek 1974, četiri godine poslije njegove smrti.

1943 – Ofanzivom njemačkih snaga na položaje Crvene armije iz pravca Orela i Harkova, u Drugom svjetskom ratu je počela Kurska bitka, najveći tenkovski okršaj u istoriji ratova, u kojoj je učestvovalo oko 6.000 tenkova sa obe strane. Njemci su angažovali 50 divizija, od kojih 14 oklopnih i dvije motorizovane, ali su pretrpjeli poraz – izgubili su pola miliona vojnika i 2.900 tenkova – od čega se nikada nisu oporavili.

1959 – Predsjednik Indonezije Ahmed Sukarno je raspustio indonežansku skupštinu i preuzeo dikatatorska ovlašćenja.

1975 – Zelenortska ostrva su dobila nezavisnost poslije 500 godina pod portugalskom vlašću.

1975 – Američki teniser Artur Eš je u finalu pobijedio zemljaka Džimija Konorsa, postavši prvi afroamerikanac u dugoj historiji turnira u Vimbldonu koji je pobijedio na najprestižnijem svjetskom teniskom takmičenju.

1977 – General Mohamad Zija ul Hak zbacio je u Pakistanu vojnim udarom predsjednika vlade Zulfikara Ali Buta.

1980 – Švedski teniser Bjorn Borg peti put uzastopno pobijedio je na turniru u Vimbldonu, što nikom do tada nije uspjelo.

1994 – Palestinski vođa Jaser Arafat doputovao je na Zapadnu obalu posle 27 godina u izbjeglištvu i najavio preobražaj teritorija pod palestinskom samoupravom u državu Palestina, s prijestonicom u istočnom Jerusalimu.

2000 – Turski apelacioni sud potvrdio je jednogodišnju kaznu zatvora vođi islamista, bivšem predsjedniku vlade Nedžmetinu Erbakanu, zbog toga što je podsticao mržnju u govorima šest godina ranije.

 

 

By admin