SERVISNE INFORMACIJE, UTORAK, 06. DECEMBAR 2016.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.12.2016. godine od 8:00 sati do 06.12.2016. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti krivičnih djela
  • Tokom izvještajnog perioda bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

 ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 26 pacijenata, od kojih je 1 pućen  na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i stomačne tegobe. Dežurni doktor  bila je Sanela dr. Mašović.

JU CENTAR ZA SOCIJALNI RAD BUŽIM

a)    Sudski postupak (učešće na raspravi),

b)    Jedan zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć,

c)     Održano posredovanje prije razvoda braka,

d)    Redovni poslovi Centra.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Zbog najavljenih radova prekid u napajanju el. energijom u jednom dijelu  teritorije općine Bužim od 11,00-14,45 sati.
  • Snabdijevanje telekomunikacijama bilo je uredno.
  • Snabdijevanje pitkom vodom iz gradskog vodovoda uglavnom uredno.
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK

Stanje na cestama 06.12.2016. u 07:50 sati

Jutros se na putevima u BiH saobraća nesmetano po vlažnom ili mokrom kolovozu. Niske temperature pogoduju formiranju poledice, a poseban oprez savjetujemo na dionicama u višim planinskim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima. Magla u jutarnjim satima mjestimično smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove. Izdvajamo putne pravce Bihać-Bosanska Krupa-Bosanska Otoka i Cazin-Velika Kladuša. Zbog novih padavina, učestali su odroni zemlje ili kamenja na kolovoz. Apelujemo na maksimalno opreznu vožnju i podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.

Na magistralnim putevima: M-19.3 Rogatica-UstipračaM-4 Teslić-Kotor Varoš i M-16 Banja Luka-Jajce, dolazi do povremenih obustava saobraćaja zbog izvođenja minerskih ili deminerskih radova.

Zbog izvođenja sanacionih radova na dionici M-17 Žepče-Nemila (petlja Žepče), izmjenjen je režim saobraćaja. Saobraćaj se u smjeru Žepča odvija obilaznicom, dok se u smjeru Nemile odvija usporeno u zoni izvođenja radova.

Do kraćih zastoja dolazi i na ostalim dionicama gdje se izvode sanacioni radovi. Izdvajamo magistralne puteve: M-16 Banja Luka-JajceM-16.2 Prozor-Jablanica i M-18 Tuzla-Priboj.

Zbog radova na području Hrvatske, vozače upozoravamo na moguće gužve i duža zadržavanja na graničnim prelazimaBosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja.

Na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje umjereno oblačno vrijeme. Jutro sa mrazom i maglom po kotlinama i uz riječne tokove. Tokom dana, nešto više oblačnosti očekuje se u zapadnim, sjeverozapadnim i centralnim područjima, a krajem dana i u sjevernim djelovima. Ponegdje uz nešto više oblačnosti može pasti i malo kiše. Vjetar u Bosni slab do umjeren sjevernog i sjeverozapadnog smjera, a u Hercegovini slaba do umjerena bura. Najviša dnevna temperatura od 5 do 11, na jugu od 10 do 15 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

bio0Utorak 06.12.2016. godine Stabilnije vremenske prilike sa više sunca ugodno će djelovati na većinu populacije. Hronični bolesnici trebaju biti oprezniji prilikom boravka na otvorenom obzirom da će temperature i dalje biti relativno niske, izraženije u unutrašnjosti. Neophodno je posvetiti pažnju prikladnom odijevanju i zaštiti od hladnoće, naročito tokom jutra i večeri.

 

 NA DANAŠNJI DAN

1492. – Kristofer Kolumbo otkrio je ostrvo Hispanjola, sada podijeljeno između Haitija i Dominikanske Republike.
1507. – Njemački kartograf Martin Valdzemiler objavio je prvu geografsku kartu novog kontinenta, kojem je dao naziv Amerika, prema imenu italijanskog moreplovca Ameriga Vespućija.
1774. – U Austriji na snagu stupio je Edukativni statut Johana fon Felbigera, prvi državni obrazovni sistem u svijetu.
1792. – Vođe žirondinaca u Francuskoj revoluciji donijele su odluku da izvedu na sud kralja Luja XVI. Revolucionarni sud ga potom osudio na smrt i kralj 1793. pogubljen na gijotini.
1877. – Američki pronalazač Tomas Edison u Vest Orindžu u Nju Džersiju demonstrirao prvi zvučni snimak, pjesmu «Mary Had a Little Lamb».
1916. – Njemačke trupe u Prvom svjetskom ratu ušle su u rumunsku prijestonicu Bukurešt.
1917. – Finski parlament u Helsinkiju proglasio je nezavisnost Finske, koju je priznala sovjetska Rusija. Finska od vremena ruskog cara Aleksandra I gubila je teritorije, a poslije Napoleonovih ratova 1809. postala je rusko veliko vojvodstvo.
1917. – U sudaru francuskog broda «Mon Blan» natovarenog eksplozivom, uključujući 5.000 tona trinitrotoluola, s belgijskim brodom «Imo», u luci grada Halifaks u Kanadi, poginulo više od 1.500 ljudi, oko 8.000 povrijeđeno i veliki dio grada razoren.
1921. – Velika Britanija potpisala je mirovni sporazum sa Irskom, prema kojem je uspostavljena Irska Slobodna Država kao članica Britanskog komonvelta.
1925. – Italija i Egipat potpisali sporazum o granicama talijanske kolonije Libije.
1938. – Francuska i Njemačka potpisale su sporazum o nepovrijedivosti međusobnih granica, koji su Nijemci poništili u Drugom svjetskom ratu.
1941. – U Bici za Moskvu počela je protivofanziva Crvene armije protiv Nijemaca, koji su stigli na 25 kilometara od Moskve. Do kraja februara 1942. njemačke trupe pomjerene su na 200 kilometara od Moskve.
1942. – U Bosanskom Petrovcu, za vrijeme Drugog svjetskog rata, osnovan je Antifašistički front žena (AFŽ), ženska društveno–politička organizacija.
1961. – U kongoanskoj provinciji Katanga izbile su teške borbe snaga Ujedinjenih nacija i Katange.
1970. – Poljski lider Vladislav Gomulka i njemački kancelar Vili Brant u Varšavi potpisali su sporazum o normalizaciji poljsko-njemačkih odnosa. Brant tom prilikom na koljenima pred spomenikom poginulim herojima ustanka u Varšavskom getu odao je poštovanje žrtvama njemačkog nacizma.
1971. – Indija je priznala Bangladeš, bivši Istočni Pakistan, a Pakistan uzvratio prekidom diplomatskih odnosa sa Indijom.
1978. – Španci na referendumu izglasali nov Ustav, prema kojem je Španija definisana kao ustavna monarhija s parlamentarnom demokratijom.
1989. – Slobodan Milošević je na sjednici Skupštine Srbije proglašen za predsjednika Predsjedništva Srbije, poslije referenduma na kojem je dobio 86 odsto glasova.
1991. – Bombardovan je Dubrovnik od strane crnogorskih rezervista JNA. Na grad je ispaljeno preko 500 topničkih granata. Ukupno je poginulo 19 civila, a ranjeno je preko 60.
1992. – Hindu-ekstremisti uništili su džamiju u Ajođi na severu Indije, koju su, kako se veruje, muslimanski osvajači izgradili u srednjem vijeku na zgarištu velikog hindu-hrama. U jednomjesečnim sukobima hindusa i muslimana poginulo oko 2.000 ljudi.
1999. – Sud Ujedinjenih nacija za ratne zločine u Ruandi osudio je na doživotni zatvor Džordža Rutagandu, lidera naoružanih grupa Huta, za genocid počinjen 1994. u Ruandi.
2006. – Donji dom australijske skupštine usvojio je zakon kojim se odobrava kloniranje ljudi u terapeutske svrhe, što je gornji dom (senat) već ranije usvojio. Novi zakon dozvolio je proizvodnju ljudskih embriona kloniranjem, radi uzimanja matičnih ćelija.

By admin