Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 19.12.2016. godine od 8:00 sati do 20.12.2016. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Tokom izvještajnog perioda bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Saobraćajna nezgoda (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)
ZU Dom zdravlja Bužim
- Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 15 pacijenata, od kojih je 5 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i srčane tegobe. Dežurni doktor bila je Indira dr. Bosnić.
JU CENTAR ZA SOCIJALNI RAD BUŽIM
- Jedan sudski postupak (učešće na raspravi),
- Izrađena socijalna anamneza,
- Jedan zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć,
- Redovni poslovi Centra.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijama bilo je uredno.
- Snabdijevanje pitkom vodom iz gradskog vodovoda uglavnom uredno.
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK
Stanje na cestama 20.12.2016. u 08:00 sati
Zbog obavljanja uviđaja krivičnog djela, obustavljen je saobraćaj u mjestu Vitina na magistralnom putu M-6 Grude-Ljubuški. Saobraćaj se do završetka uviđaja preusmjerava na alternativne pravce.
Zbog izgradnje graničnog prelaza na hrvatskoj strani, danas (20.12.) od 9 do 15 sati bit će obustavljen saobraćaj za sva vozila na graničnom prelazu Bosanski Brod-Slavonski Brod.
Također, sutra (21.12.) od 8 do 14 sati zbog preseljenja graničnih službi u nove prostorije na hrvatskoj strani, bit će obustavljen saobraćaj na graničnom prelazu Orašje – Županja.
Na ostalim graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.
Magla ovoga jutra smanjuje vidljivost na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Izdvajamo dionicu autoputa A-1 Podlugovi-Zenica, magistralne puteve: M-5 Kiseljak-Kaonik-Vitez, M-17 Žepče-Maglaj, M-17 Konjic-Mostar i M-16.2 Prozor-Jablanica, kao i puteve na području Sarajeva, Bihaća, Foče i Mrkonjić Grada. Niske temperature pogoduju formiranju poledice na kolovozu, a posebnu pažnju skrećemo na dionice u višim planinskim predjelima, kao i na mostove i prilaze tunelima. Na putevima koji vode kroz usjeke, učestali su odroni zemlje ili kamenja.
Na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi, saobraća se sporije uz obavezno poštivanje privremeno postavljene signalizacije. Izdvajamo magistralne puteve: M-17 Žepče-Nemila, M-6 Čapljina-Studenci, M-16 Banja Luka-Jajce i M-18 Tuzla-Priboj.
Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno i podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
PROGNOZA VREMENA
Danas dugotrajna magla i niska naoblaka u sjevernim područjima zemlje i po kotlinama u centralnom i istočnom dijelu Bosne. U ostalim područjima pretežno sunčano. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. U područjima sa dugotrajnom maglom i niskom naoblakom najviša dnevna temperatura zraka od -3 do 0°C. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 1 i 6°C, na jugu zemlje od 9 do 12°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Utorak 20.12.2016. godine Stabilne i sunčanije vremenske prilike ugodno će djelovati na većinu populacije. U pojedinim dijelovima zemlje moguće je duže zadržavanje magle tokom dana, a povećano zagađenje zraka u urbanim sredinama također će uzrokovati probleme osjetljivim osobama. Uz hladnije jutro i veče preporučljivo je posvetiti pažnju primjerenom odijevanju.
NA DANAŠNJI DAN
• 1192. – Austrijski vojvoda Leopold V. zarobio engleskog kralja Richarda Lavljeg Srca prilikom njegovog povratka u Englesku nakon sklapanja mira sa Saladinom.
• 1483. – U Švedskoj štampana prva knjiga pod nazivom Dyalogus creaturarum moralizatus.
• 1522. – Sulejman Veličanstveni je u opsadi Rodosa prihvatio predaju preostalih Vitezova sa Rodosa, kojima je dozvolio da se evakuišu.
• 1582. – U Francuskoj je prihvaćen Gregorijanski kalendar.
• 1699. – Ruski car Petar Veliki modernizovao je ruski kalendar, saopštivši da će Nova godina počinjati 1. januara, a ne 1. septembra kao do tada.
• 1830. – Velika Britanija, Rusija, Francuska, Austrija i Pruska na Londonskoj konferenciji potvrdile su odluku Belgije da se odvoji od Holandije.
• 1860. – Južna Karolina se prva od 11 južnih robovlasničkih država otcijepila od SAD, što je bio uvod u četvorogodišnji američki građanski rat, započet 1861.
• 1902. – Pierre i Marie Curie objavili su otkriće novoga hemijskog elementa, radija. Radij se izlučuje iz uranova oksida i smatra se jednim od najrjeđih elemenata u prirodi. S uranovom rudačom je među prvima počeo eksperimentirati francuski fizičar Anton Henry, a supružnici Curie su kasnije počeli razrađivati njegovo otkriće te pronašli radij i polonij. Ova tri naučnika su 1903. nagrađeni Nobelovom nagradom za fiziku.
• 1912. – U Londonu je počela mirovna konferencija Turske i balkanskih zemalja, poslije pobjeda balkanskih saveznika koji su osvojili gotovo sve turske evropske posjede. Na konferenciji se Turska odrekla svih izgubljenih teritorija, ne pristajući jedino da preda još neosvojeni grad Jedrene. Zbog toga je Prvi balkanski rat nastavljen početkom februara 1913. i poslije novih turskih poraza mirovni ugovor s Turskom je sklopljen 30. maja 1913. u Londonu.
• 1924. – Adolf Hitler pušten na slobodu nakon što je odležao jednu godinu zatvora (osuđen na pet godina).
• 1945. – Karl Rener je izabran za prvog predsjednika austrijske Druge republike.
• 1989. – SAD su otpočele invaziju Paname sa 12.000 vojnika, kojima se pridružilo još toliko američkih vojnika stacioniranih u toj zemlji Srednje Amerike, radi zbacivanja bivšeg američkog štićenika – premijera Manuela Antonija Norijege.