Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 20.02.2017. godine od 8:00 sati do 21.02.2017. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti krivičnih djela
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nesreća (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodna 24 sata obratilo 22 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak i viroza. Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović.
JU «CENTAR ZA SOCIJALNI RAD» BUŽIM
- Uzimanje izjave od maloljetnika u PS Bužim (maloljetnička delikvencija),
- Obavljeni savjetodavni razgovori sa nekoliko stranki,
- Izrađeno nekoliko uvjerena iz službene evidencije Centra,
- Redovni poslovi Centra.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje i snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uglavnom uredno.
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK
Stanje na cestama 21.02.2017. u 06 : 30 sati
Na putevima u BiH jutros se saobraća po mjestimično vlažnom kolovozu.Niske temperature u jutarnjim satima pogoduju formiranju poledice, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Posebnu pažnju skrećemo na dionice u višim predjelima, kao i na mostove, vijadukte i prilaze tunelima. Magla smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove. Izdvajamo dionicu autoputa A-1 Sarajevo-Kakanj, kao i magistralne puteve: Žepče-Doboj-Teslić, Doboj-Tuzla-Zvornik, Livno-Kupres, Glamoč-Mlinište, Drvar-Bosansko Grahovo i Bihać-Bosanska Otoka. Na putevima preko planinskih prevoja, kao i dionicama koje prolaze kroz usjeke, učestali su odroni zemlje ili kamenja na kolovoz.
Apelujemo na maksimalno opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu i molimo vozače da na put ne kreću bez zimske opreme, koja je zakonski obavezna za sve kategorije vozila.
Na graničnim prelazima nisu zabilježena duža zadržavanja.
Još uvijek traju radovi na području Hrvatske na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja, zbog čega se tokom dana na ovim graničnim prelazima povremeno saobraća usporeno.
PROGNOZA VREMENA
Danas u Bosni i Hercegovini prije podne malo do umjereno oblačno i sunčano vrijeme. Po kotlinama i uz riječne tokove sa maglom ili niskim oblacima. Tokom dana, novo naoblačenje sa sjeverozapada. Vjetar slab do umjerene jačine zapadnog i jugozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka između 7 i 13, na jugu do 16 stupnjeva.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Utorak 21.02.2017. godine Uz povoljne biometeorološke prilike u većem dijelu dana, tegobe kod osjetljivih osoba neće biti suviše izražene. Nakon svježijeg jutra, temperature će postepeno rasti i biće ugodnije. Preporučljivo je slojevito se odjenuti.
NA DANAŠNJI DAN
1437. – U manastiru u Pertu, Škotska, ubijen škotski kralj Džejms I. Zavjeru pripremili pripadnici visokog plemstva da bi spriječili kralja da učvrsti vlast i smanji njihov uticaj na vođenje državnih poslova.
1513. – Umro papa Julije II, zaštitnik umjetnosti i umjetnika. Tokom njegovog pontifikata, od 1503, papska država postala centar umjetnosti i kulture. Po njegovoj narudžbi, Mikelanđelo oslikao Sikstinsku kapelu, Rafael Santi njegove privatne odaje, a Bramante rekonstruisao crkvu Svetog Petra u Vatikanu.
1613. – Na ruski prijesto stupio Mihail, sin moskovskog patrijarha Filareta, rodonačelnik dinastije Romanov, koja je vladala Rusijom do 1917.
1866. – Rođen njemački bakteriolog August fon Vaserman. Godine 1906. izumio metodu za utvrđivanje sifilisa.
1911. – Japan i SAD potpisali trgovinski ugovor kojim je ograničen priliv japanskih radnika u SAD.
1916. – Njemačkim napadom počela bitka kod Verdena u Francuskoj, najduža i najkrvavija bitka u Prvom svjetskom ratu. U bici, okončanoj 18. decembra, poginulo oko milion njemačkih i francuskih vojnika.
1941. – U avionskoj nesreći poginuo kanadski fiziolog Frederik Grant Banting, koji je s Čarlsom Bestom 1921. izolovao insulin. Godine 1923. dobio Nobelovu nagradu za medicinu, koju je podijelio sa saradnikom Džonom Maklaudom.
1943. – Britanski kralj Džordž VI dodijelio Rusima odlikovanje Mač časti, za odbranu Staljingrada u Drugom svjetskom ratu.
1947. – Američki izumitelj Edvin Herbert Lend u Njujorku demonstrirao prvu instant-kameru, polaroid.
1958. – Gamal Abdel Naser izabran za prvog predsjednika Ujedinjene Arapske Republike, federacije Egipta i Sirije.
1965. – Tokom govora na skupu Afro-američke organizacije jedinstva, u Njujorku ubijen borac za građanska prava i vođa crnaca SAD Malkolm X.
1972. – Ričard Nikson doputovao u Peking kao prvi predsjednik SAD u poseti Narodnoj Republici Kini. Počela normalizacija odnosa Kina-SAD i otvoren put za prijem Kine u Ujedinjene nacije i njeno stalno mjesto u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
1974. – U Skupštini SFRJ proglašen novi ustav, kojim su definisani promjene u odnosima Federacije i federalnih jedinica i ustrojstvo federalne zajednice. Republike postale nacionalne države, a autonomne pokrajine Kosovo i Vojvodina konstitutivni elementi federacije, čime je njihova veza sa Srbijom svedena na minimum.
1983. – U etničkim nemirima poslije izbora u indijskoj državi Asam poginulo više od 800 ljudi.
1992. – Savjet bezbednosti Ujedinjenih nacija donio Rezoluciju 743, o upućivanju mirovnih snaga Ujedinjenih nacija u SFRJ, s mandatom od 12 meseci. Komandni punkt 14.000 Plavih šljemova smješten u Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine.
2002. – Predsjednik SAD Džordž Buš doputovao u zvaničnu posjetu Kini, prvu posjetu nekog predsjednika SAD Kini posle 30 godina.