SERVISNE INFORMACIJE ZA ČETVRTAK 14.03.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 13.03.2019.godine od 8:00 sati do 14.03.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Zabilježeno jedno krivično djelo
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

 

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

 

  • ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 26 pacijenta, od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni  doktor bila je Amra dr. Nanić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 14. 03. 2019. u 09 : 10 sati

Zbog ugaženog ili raskvašenog snijega na kolovozu, sporije se saobraća u jugoistočnim i jugozapadnim krajevima naše zemlje. U tim područjima savjetujemo maksimalno opreznu vožnju, prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima. Apelujemo na vozače da na put ne kreću bez zimske opreme. U ostalim predjelima naše zemlje kolovoz je pretežno mokar ili vlažan, dok je mjestimična poledica moguća na zasjenjenim dijelovima puteva u višim predjelima. Učestali su odroni zemlje ili kamenja na kolovoz.

Na magistralnim putevima M-16 Banja Luka–Crna Rijeka (u mjestu Dabrac) i M-17 Nemila-Zenica (kroz tunel Vranduk), vozila saobraćaju naizmjenično, jednom trakom, uz postavljenu svjetlosnu signalizaciju.

Na magistralnom putu M-16.4 Novi Travnik-Bugojno zbog radova na rekonstrukciji mosta, na snazi je zabrana saobraćaja za teretna vozila preko 7 tona ukupne mase. Alternativni pravac za ovu kategoriju vozila je preko Travnika i Donjeg Vakufa.

Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.

Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja. Zbog radova u Hrvatskoj obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na graničnom prelazu Bosanski Novi-Dvor.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

14.3.2019.

Jutros je u Krajini pretežno vedro, a u ostatku naše zemlje pretežno oblačno vrijeme. U većem dijelu Hercegovini pada kiša. U centralnim, istočnim područjima Bosne i na istoku Hercegovini pada slab snijeg.

Temperature zraka u 07 sati (°C): Bjelašnica -8; Sokolac -4; Drvar, Livno 0; Bihać, Bugojno, Ivan Sedlo, Sarajevo, Tuzla, Zenica 1; Jajce, Srebrenica 2; Doboj, Grude, Široki Brijeg, Trebinje 3; Bijeljina, Brčko, Prijedor, Sanski Most, Zvornik 4; Banja Luka, Gradačac, Neum, Stolac 5; Mostar 6;

Danas će u Krajini biti pretežno sunčano vrijeme. U ostatku naše zemlje pretežno oblačno uz postepeno smanjenje oblačnosti u većini područja. Krajem dana i u večernjim satima novo naoblačenje sa sjeverozapada. U prvom dijelu dana u centralnim, istočnim i jugozapadnim područjima Bosne, kao i na istoku i sjeveru Hercegovine sa slabim snijegom ili kišom. U ostatku Hercegovine sa slabom kišom. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Dnevne temperature od 5 do 11, u Hercegovini i Krajini od 9 do 14 °C.

U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme. Povremeno slab snijeg ili kiša se očekuju tokom prijepodneva. Dnevna temperatura oko 6 °C

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Četvrtak 14.03.2019. godine
Tmurno vrijeme praćeno povremenim padavinama, kod osjetljivih osoba može uzrokovati izraženije tegobe. Od meteoropatskih reakcija moguće su glavobolja, nervoza, dekoncentracija, u noći problemi sa snom. Tokom dana, osjet hladnoće će se djelimično pojačati usljed konstantnog, mada ne suviše jakog, sjevernog strujanja.

1558. – Njemački car Ferdinand Prvi uzeo je titulu rimskog cara bez uobičajenog papinog krunisanja.

1803. – SAD su od Francuske za 15 miliona dolara otkupile njenu koloniju Louisiana, teritoriju od 123.667 kvadratnih kilometara.

1804. – Rođen je austrijski kompozitor Johann Strauss – Stariji, otac popularnih kompozitora Johana Mlađeg, Jozefa i Eduarda, najzaslužniji za veliku rasprostranjenost bečkog lakog valcera. Najprije je bio kapelnik više zabavnih orkestara, zatim dvorskog plesnog orkestra u Beču. Djela: veliki broj marševa, uključujući «Marš Radeckog», valcera, kadrila, polki, galopa.

1844. – Carlos Antonio López proglašen je za prvog ustavnog predsjednika Paragvaja.

1879. – Rođen je njemački fizičar Albert Einstein, najistaknutiji teoretičar fizike u 20. vijeku, tvorac teorije relativiteta, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1921. Studirao je matematiku i fiziku na Politehnici u Cirihu, gdje je dobio švajcarsko državljanstvo i oženio se matematičarkom Milevom Marić. Vanredni profesor u Cirihu je postao 1909, a 1914. direktor Kajzer-Vilhelmovog instituta u Berlinu i član Pruske akademije nauka, pa je ponovo primio njemačko državljanstvo. Iz Njemačke je emigrirao u SAD 1933, poslije dolaska nacista na vlast. Među velikim imenima nauke bio je jedan od najupornijih u osudi rata i fašizma. Objavio je 1905. specijalnu, a 1916. opštu teoriju relativnosti. Objasnio je 1905. zakon fotoelektričnog efekta pomoću kvantne teorije. Razvio je teoriju fizičkog polja, tražeći vezu među gravitacionim i elektromagnetnim poljima. Rasprave o osnovanosti teorije relativiteta još nisu zaključene, ali je nesumnjivo da je njegov naučni rad izmijenio predstavu o svijetu i vasioni i postavio temelj novih nauka. Djela: «Osnovi opšte teorije relativnosti», «O specijalnoj i opštoj teoriji relativnosti», «Značenje relativnosti», «Teorija Braunovih kretanja», «Elektrodinamika tijela u kretanju», «Evolucija fizike», «Moja slika svijeta», «Ideje i mišljenja».

1883. – Umro je njemački filozof Karl Heinrich Marx, najveći teoretičar socijalističke misli i istaknuti vođa zapadnoevropskog radničkog pokreta u 19. vijeku.

1908. – Rođen je političar i publicista cincarskog porijekla Koča Popović, učesnik građanskog rata u Španiji, jedan od organizatora ustanka u Srbiji u Drugom svjetskom ratu. Studije filozofije je završio na Sorboni u Parizu. Bio je na istaknutim vojnim položajima u Narodnooslobodilačkom ratu – od komandanta Prve proleterske brigade do načelnika Generalštaba JNA. Od 1953. do 1964. bio je šef jugoslovenske diplomatije, a od septembra 1966. do aprila 1967. potpredsjednik SFRJ.

1914. – Carigradskim mirom Srbije i Turske dopunjen je Londonski sporazum kojim je okončan Prvi balkanski rat. Srbija i Turska uspostavile odnose, riješena su pitanja vraćanja zarobljenika, državljanstva stanovnika ustupljenih oblasti.

1991. – «Birmingemska šestorka» – šest Iraca pogrešno optuženih da su 1974. podmetnuli eksplozije u pabove u engleskom gradu Birmingem – oslobođena je iz zatvora poslije 16 godina.

By admin