Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 14.09.2022. godine od 8:00 sati do 15.09.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)
- Nije bilo saobraćajnih nesreća
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 37 pregleda
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
5tanje na cestama 15. 09. 2022. u 07 : 35 sati
POSEBNA NAPOMENA ZA VOZAČE !
U skladu sa Ugovorom sa JP Ceste Federacije Bosne i Hercegovine o obavljanju poslova „Pomoć-informacije“ na području Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Bosansko-podrinjskog, Sarajevskog, Srednjobosanskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona Bosanskohercegovački auto-moto klub, BIHAMK je dužan svim motorizovanim građanima koji posjeduju vozilo registrovano u Federaciji BiH pružiti jednu uslugu na osposobljavanju vozila na cesti (popravku vozila) u toku mjeseca, a maksimalno tri usluge godišnje i to dvije usluge popravka vozila na cesti i ukoliko se utvrdi da se kvar ne može otkloniti na cesti jednu uslugu prijevoza vozila do baze AMK ili najbliže servisne radionice ili parkinga po zahtjevu vlasnika na udaljenost od maksimalno 15 kilometra od lokacije kvara, a u cilju nesmetanog odvijanja saobraćaja. Vozilima koja se nalaze u kvaru izvan ceste na javnim parkinzima i prostorima za mirovanje mogu se pružiti besplatne usluge popravke vozila na licu mjesta, s tim da će prednost imati vozila koja trebaju pomoć na cesti. Vozila izvan ceste nemaju pravo na besplatne usluge prijevoza jer ne ometaju saobraćaj za druga vozila i učesnike u saobraćaju.
Povoljni vremenski uslovi pogoduju nesmetanom saobraćanju na većini putnih pravaca u Bosni i Hercegovini. Do kraćih zastoja dolazi na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi i gdje je obavezno poštivanje postavljene signalizacije.
Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko), zbog izvođenja neophodnih radova obustavlja se saobraćaj u terminima: od 10 do 11 sati, od 13 do 14 sati i od 16 do 17 sati. Za vrijeme obustava alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac. U ostalom periodu saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Zbog izvođenja radova na izgradnji obilaznice Donji Vakuf, saobraćaj je obustavljen na raskrsnici magistralnih puteva (M-5 i M-16) u Donjem Vakufu i preusmjeren na privremenu obilaznicu.
Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom. U noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj se obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.
Sporije, zbog radova, saobraća se na dionici autoputa A-1 Zenica jug-Zenica sjever, kao i na magistralnim putevima: Tuzla-Lukavac, Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive) i Donji Vakuf-Travnik (Komar).
Povodom održavanja penjačkog festivala, “Drill and Chill Festival”, u kanjonu “Tijesno”, do 17.09.2022.god. svakog dana od 11 do 11:45 sati dolazit će do obustave saobraćaja na magistralnom putu Banja Luka-Jajce, dionici Karanovac-Crna Rijeka. Za vrijeme obustave, vozila mogu saobraćati alternativnim pravcem preko Čađavice.
Na graničnim prelazima zadržavanja su kratkotrajna.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
U Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U noći na petak jači pljuskovi i grmljavina se očekuju na području Hercegovine i jugozapadne Bosne. Vjetar umjerene jačine, u Bosni povremeno sa jakim udarima, južnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 13 i 19°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 24 i 30°C.
U Sarajevu umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 15°C, a najviša dnevna temperatura zraka oko 27°C.
1776. Tokom Američkog rata za nezavisnost britanske trupe pod komandom generala Williama Howea zauzele New York.
1810. U Meksiku počeo ustanak protiv španske vlasti, koji je s prekidima trajao do 1820, kada je proglašena nezavisnost Meksika od Španije.
1822. Britanske trupe zauzele Kairo, a Rabi-paša protjeran na Cejlon. Kairo je ostao pod britanskom kontrolom do 1922, kada je Egipat proklamovao nezavisnost, a grad postao prijestonica države.
1864. Tokom lova na jarebice, nesretnim slučajem se ubio engleski istraživač John Hanning Speke, prvi Evropljanin koji je u augustu 1858. vidio afričko jezero Viktorija, tvrdeći da je ono izvorište Nila.
1904. Rođen italijanski kralj Umberto II, posljednji vladar Italije koji je na prijesto stupio u maju 1946, poslije abdikacije svog oca Vittorija Emmanuela III. Abdicirao je mjesec kasnije, u junu 1946, kada su se Italijani na referendumu izjasnili za republiku.
1916. U bici na Somi u Prvom svjetskom ratu Britanci prvi put upotrijebili tenkove napravljene prema projektu Ernesta Swintona.
1928. Alexander Fleming otkriva antibiotik penicilin.
1935. Njemački Reichstag na vanrednom zasjedanju u Nürnbergu donio zakon o oduzimanju državljanstva Nijemcima jevrejskog porijekla i zakon o zaštiti njemačke krvi i časti kojim je bilo zabranjeno sklapanje brakova između Nijemaca i Jevreja te zapošljavanje Nijemaca kod jevrejskih poslodavaca.
1946. U San Sabi rođen Tommy Lee Jones, američki glumac.
1949. Konrad Adenauer izabran za prvog kancelara Zapadne Njemačke, a Theodor Heuss za prvog predsjednika Republike.
1967. Komandant egipatskih snaga u šestodnevnom ratu s Izraelom u junu 1967. Abdel Hakim Amer izvršio samoubistvo. U tom ratu Izrael je gotovo uništio egipatsko vazduhoplovstvo, zauzeo Sinaj i prodro do Sueckog kanala.
1987. Njemački hakeri, poznati kao Haos klub, upali u kompjuterski sistem NASA i instalirali program nazvan trojanski konj.
1995. Pripadnici Petog korpusa Armije RBiH oslobodili Kulen-Vakuf i Bosanski Petrovac.
1997. U Sarajevu održan prvi sastanak Stalnog komiteta za vojna pitanja BiH.
1999. Savjet bezbjednosti UN-a odobrio formiranje međunarodnih snaga za Istočni Timor zbog talasa nasilja koji su izazvale proindonezijske snage nakon referenduma na kojem su se stanovnici te indonezijske pokrajine izjasnili za nezavisnost.
2001. Vođe talibana objavile sveti rat (džihad) protiv svake zemlje koja pomogne SAD-u u napadima na Afganistan.
2003. U požaru u najvećem zatvoru u Saudijskoj Arabiji, Al-Hairu u Riadu, poginulo 67, a povrijeđena 23 zatvorenika.
2005. Umro Aleksandar Ravlić, bh. novinar i fotograf.
2006. U Firenci umrla Oriana Fallaci, italijanska novinarka i nekadašnji ratni izvještač, poznata po beskompromisnim intervjuima sa svjetskim liderima i po provokativnim stavovima.
2011. U Sarajevu umro bh. književnik Nedžad Ibrišimović. Bio je predsjednik Društva pisaca BiH od 1993. do 2001. Od 1995. do 1998. bio je gl. i odg. urednik časopisa za književnost Život. Najpoznatije djelo “Vječnik”.