Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 23.09.2020. godine od 8:00 sati do 24.09.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivićnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 17 osoba
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom uglavnom uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 24. 09. 2020. u 07 : 30 sati
Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila u mjestu Donje Putićevo na magistralnom putu M-5 Vitez-Travnik, saobraća se jednom trakom naizmjenično.
Jutarnja magla smanjuje vidljivost na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove. Pojačan oprez vozačima savjetujemo i zbog mogućih odrona zemlje ili kamenja na kolovoz.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Obustava saobraćaja na snazi je i u tunelu Vinac (Jajce-Donji Vakuf), a vozila na ovoj dionici saobraćaju obilaznicom oko tunela.
Zbog radova na mostu u mjestu Reljevo (Jošanica-Rajlovac), kao i na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Radovi na sanaciji mostova u toku su i na putnim pravcima: Tarčin-Konjic (kod mjesta Zukići), Pelagićevo-Srebrenik (u mjestu Špionica), kao i na petlji Blatuša, kod Zenice, a na tim lokacijama saobraća se usporeno.
U toku su sanacioni radovi u mjestu Bila (Vitez-Travnik), zbog čega se svaki dan (osim nedjelje) od 07 do 19 sati saobraća usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Izdvajamo i ostale dionice gdje se izvode sanacioni radovi i gdje se saobraća usporeno: Jablanica-Mostar, Šićki Brod-Srebrenik, Maglaj-Doboj, Livno-Kamensko, Šešlije-Modriča i Posušje-Rakitno.
Svaki radni dan u vremenu od 23 do 08 sati na relaciji Doljani-Žitomislići-Buna-Dračevice-Podveležje, kreće se vangabaritni prevoz. Vozače koji u navedenom periodu koriste ovu relaciju molimo za oprez i poštivanje uputa ovlaštenih lica iz pratnje.
Na graničnim prelazima ne čeka se duže od 30 minuta. Na graničnom prelazu Hum nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć od 07 do 19 sati. Granični prelaz Deleuša zatvoren je zbog radova.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
Danas u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Povremeno su mogući lokalni pljuskovi, uglavnom na području Hercegovine, rijeđe u Bosni. Vjetar slab do umjerene jačine zapadnog i jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 10 i 15°C, na jugu zemlje do 18°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 22 i 27°C.
U Sarajevu djelomično vedro. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 13°C, a najviša dnevna temperatura zraka oko 25°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Četvrtak 24.09.2020. godine
Nešto ugodnije u odnosu na protekli dan. Mada će još uvijek preovladavati promjenljivo vrijeme, opšta slika će biti ljepša, obzirom na duže stabilnije periode, izraženije u Bosni. Uz Umjerenije temperature i slabljenje juga, tegobe kod hroničnih bolesnika trebale bi se djelimično umanjiti.
1920. U Konjicu rođen Zulfikar Zuko Džumhur, bh. putopisac, slikar i karikaturist. Prve crteže je objavio u Narodnoj armiji 1947, a surađivao je kao karikaturist u Ježu, Borbi, Politici, Oslobođenju. Umro je 29. novembra 1989. godine.
1941. Vlade 15 zemalja, među kojima i Kraljevine Jugoslavije, potpisale na konferenciji u Londonu Atlantsku povelju. Povelju u osam tačaka proklamovali su 14. augusta američki predsjednik Franklin Roosevelt i britanski premijer Winston Churchill kao politički program saveznika u borbi protiv Sila osovine u Drugom svjetskom ratu. Taj dokument je kasnije poslužio kao osnova Povelje UN-a.
1941. Partizani u Drugom svjetskom ratu oslobodili Užice.
1960. U Newportu porinut Enterprise, prvi američki nosač aviona na atomski pogon.
1988. Na Olimpijskim igrama u Seulu kanadski sprinter Ben Johnson postavio svjetski rekord u finalnoj trci na 100 metara od 9,79 sekundi. Šest dana kasnije utvrđeno je da je bio dopingovan, rezultat je poništen, a Johnsonu je oduzeta zlatna medalja.
1990. Predsjednik Zapadne Njemačke Richard von Weizsäcker potpisao sporazum kojim će 3. oktobra 1990. dvije njemačke države ponovo biti ujedinjene.
1993. Kralj Norodom Sihanuk ponovo preuzeo kambodžanski prijesto i potpisao novi ustav, prema kojem je Kambodža postala ustavna monarhija.
1996. SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska potpisale su dokument o zabrani nuklearnih proba.
1996. Umro ruski špijun Pavel Sudoplatov (89), koji je, prema zapadnim izvorima, ukrao američki plan za atomsku bombu i organizovao ubistvo ruskog revolucionara Lava Trockog.
1998. Dan nakon poziva UN-a jugoslovenskoj vladi i kosovskim Albancima da prekinu sukobe i nasilje na Kosovu, Savjet NATO-a odobrio izdavanje Akta upozorenja za ograničenu akciju iz vazduha i za fazne vazdušne operacije na Kosovu.
2000. Pobjedom udružene opozicije na izborima u Srbiji i SR Jugoslaviji, završila desetogodišnja autokratska vladavina Slobodana Miloševića. Ne želeći da prihvati poraz, do tada vladajuća Socijalistička partija Srbije i njen lider Milošević izazvali su postizbornu krizu koja je zaprijetila građanskim ratom u Srbiji. Kriza je okončana 5. oktobra nakon masovnih protesta širom Srbije, a novi predsjednik SR Jugoslavije postao je Vojislav Koštunica, lider Demokratske stranke Srbije i predsjednički kandidat DOS-a.
2002. Dvojica napadača na vjerski kompleks Hindu u Gandihinagaru, glavnom gradu indijske države Gujarat, ubila 30, a ranila 74 osobe, prije nego što su ih komandosi ubili.
2006. U Norwichu umro britanski kompozitor Malcolm Arnold, autor muzike za film “Most na rijeci Kwai”, za koju je 1958. dobio Oscar. Komponovao je muziku za više od 130 filmova, devet simfonija, sedam baleta, dvije opere…
2013. Završena četverodneva akcija kenijske vojske protiv somalijske terorističke organizacije El Shabab koja je 21. septembra zauzela tržni centar u Najrobiju. U napadu terorista i reakciji vojske Kenije poginulo je 72 ljudi, a 157 je povrijeđeno.
2015. U stampedu na hadžu koji se desio u Mini u blizini Meke život izgubilo 717 hadžija, uglavnom iz Irana.