SERVISNE INFORMACIJE ZA ČETVRTAK  26. 10. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 25.10.2017. godine od 08:00 sati do 26.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 28 pacijenta, nije bilo  upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Ramiz  dr. Hušić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da prilikom posljednjeg uzorkovanja izvorišta voda nije bila ispravna za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 26. 10. 2017. u 08 : 05 sati

Na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale (dionici Ljubogošta-Pale) i dalje je, zbog radova, obustavljen saobraćaj u tunelu Kalovita Brda i saobraća se obilaznicom u neposrednoj blizini.

Danas i naredna dva dana (26-28.10.), zbog radova na redovnom održavanju, od 08 do 18 sati vozila će saobraćati jednom trakom na Zapadnom prilazu Sarajevu, smijer Sarajevo-Blažuj (od pasarele do benzinske pumpe).

Za danas je najavljen početak radova na sanaciji dijela regionalnog puta R-444 Podlugovi-Breza-Vareš (kroz naselje Mahala u Brezi). Za vrijeme izvođenja radova vozila će saobraćati jednom trakom.

Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralni put M-17 lokalitete: Donji Hadžići, Drivuša i Konjic (kod mosta), kao i regionalne puteve: R-469 Živinice-Međaš, R-445 Semizovac-Visoko i R-461a Srebrenik-Donja Orahovica.

Zbog aktiviranih klizišta izmjenjen je režim saobraćaja i na regionalnim putevima R-441 Banja Luka-Turbe (Ljubačevo) i R-454a Bratunac-Drinjača.

Jutarnja magla prisutna je na dionicama koje prolaze kroz kotline i uz riječne tokove, pa vozače pozivamo na pojačan oprez zbog smanjene vidljivosti. Posebno izdvajamo magistralni put M-17 Konjic-Jablanica, kao i puteve u dolinama rijeka: Save, Bosne, Neretve i Lašve.

Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA

Danas  se u Bosni i Hercegovini očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. U jutarnjim satima, po kotlinama centralne i istočne Bosne sa maglom ili niskim oblacima, koja ponegdje može bit i prije podne. Vjetar slab promijenjivog smjera. Jutarnja temperatura zraka uglavnom između 1 i 6, na jugu od 7 do 10, a najviša dnevna temperatura zraka između 14 i 20, na jugu od 18 do 23 stupnja. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Četvrtak 26.10.2017. godine Poboljšanje vremenskih prilika, duži sunčani intervali i porast temperatura tokom dana, pozitivno će djelovati na opštu sliku, a tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata dodatno će se umanjiti. Tokom jutra i večeri biće dosta svježije, stoga je poželjno biti oprezniji i prikladno se odjenuti.

NA DANAŠNJI DAN

1685 – Rođen je italijanski kompozitor Ðuzepe Domeniko Skarlati, virtuoz na čembalu. Komponovao je više od 550 kompozicija za čembalo, čuvenih sonata u jednom stavu, takozvanog Skarlatijevog sonatnog oblika, upotrebljavajući novu tehniku s briljantnim rezultatima. Razvio je bogatu čembalističku tehniku  i uticao na klavirske kompozitore, posebno u Španiji i Engleskoj.

1759 – Rođen je francuski revolucionar Žorž Žak Danton, vođa radikalne grupe montanjara u Francuskoj revoluciji, koji je 14. jula 1789. predvodio pobunjenike u napadu na parisku tamnicu Bastilju.

1826 – Rođen je mađarski političar Lajoš Močari, osnivač i predsjednik opozicione Nezavisne stranke Mađarske, dugogodišnji poslanik i borac za ravnopravnost svih narodnosti Ugarske.

1842 – Rođen je ruski slikar Vasilij Vasiljevič Vereščagin, koji je majstorstvo najviše iskazao inspirišući se ratnim motivima

1863 – U Ženevi je počela četvorodnevna međunarodna konferencija 14 zemalja na kojoj je osnovan Crveni krst i objavljeni principi koji su 1864. poslužili kao osnova za usvajanje Ženevske konvencije o zaštiti žrtava rata.

1896 – U Adis Abebi je potpisan mirovni sporazum Italije i Abisinije (Etiopija). Italija je tada pokušala da osvoji Etiopiju ali je strahovito poražena u bici kod Adue. Mirovni sporazum potpisan iste godine u Adis Abebi označio je priznanje suverenosti drevnog etiopskog carstva od strane Italije.

1905 – Tokom neuspjele revolucije u Rusiji, radnici su u Petrogradu osnovali prvi Sovjet.

1905 – Karlštadskim sporazumom Norveška se odvojila od Švedske i postala nezavisna kraljevina s kraljem Hakonom VII, koji je bio princ iz danske kraljevske porodice. Do Napoleonovih ratova Norveška je bila pod Danskom, a od 1815. pod Švedskom.

1911 – U Kini je ukinuta monarhija i proglašena republika sa Sun Jat Senom kao privremenim predsjednikom.

1916 – Rođen je francuski državnik Fransoa Miteran, koji je kao prvi socijalista u maju 1981. izabran za predsjednika Francuske, ostavši na tom položaju 14 godina. U Drugom svjetskom ratu bio je jedan od vođa francuskog Pokreta otpora, a od 1971. vođa Socijalističke partije Francuske.

1917 – Brazil je objavio rat Njemačkoj u Prvom svjetskom ratu.

1919 – Rođen je iranski šah (car) Mohamed Reza Pahlavi, monarh Irana od 1941. do 1979. kada je zbačen u pobuni pod vođstvom ajatolaha Ruholaha Homeinija. Vladao je autokratski, što je 1953. izazvalo ustavnu krizu. Tada je emigrirao, ne pristajući na namjeru predsjednika vlade i vođe Nacionalnog fronta Mohameda Mosadeka da suzi njegova vladarska prava, ali je poslije samo desetak dana povratio vlast zahvaljujući intervenciji vojske organizovanoj uz snažnu podršku SAD. Poslije njegovog zbacivanja u januaru 1979. monarhija je ukinuta u Iranu a uveden je ekskluzivno islamski režim.

1955 – Skupština Austrije je – dan poslije odlaska posljednjih savezničkih okupacionih vojnika – proglasila zakon – Deklaraciju o stalnoj neutralnosti zemlje.

1961 – Švedska kraljevska akademija donijela je odluku da piscu Ivi Andriću dodijeli Nobelovu nagradu za književnost, za djelo “Na Drini ćuprija”, kao i za sveukupan njegov književni rad. U najužem izboru su se tada, pored Andrića, nalazili i engleski pisci Lorens Darel i Grem Grin, Amerikanac Džon Štajnbek i Italijan Alberto Moravija. Nagrada mu je dodijeljena u Stokholmu 10. decembra 1961. na prigodnoj svečanosti, u dvorani Koncertne palate Švedske kraljevske akademije.

1976 – Generalna skupština UN je jednoglasno osudila aparthejd i pozvala vlade zemalja članica da zabrane sve kontakte s Transkejom – vještačkom tvorevinom Južne Afrike (bivši bantustan-rezervat, koji je tada formalno proglašen za nezavisnu državu).

1979 – Predsjednika Južne Koreje Park Čung Hija je ubio šef njegove bezbjednosti Kim Je Kju.

1994 – Izrael i Jordan su potpisali sporazum, kojim je poslije 40 godina formalno okončano ratno stanje između dvije susjedne zemlje.

1998 – Predsjednici Perua i Ekvadora potpisali su formalnu deklaraciju kojom je riješen pogranični spor dviju južnoameričkih zemalja, nastao još početkom 19. vijeka, zbog kojeg su više puta ratovale.

2004 – Izraelski Kneset (skupština) odobrio je plan predsjednika vlade Arijela Šarona o povlačenju izraelskih naseljenika iz pojasa Gaze i dijelova Zapadne obale, okupiranih  1967.

 

By admin