Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 26.08.2020. godine od 8:00 sati do 27.08.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Jedna intervencija bužimskih vatrogasaca (požar niskog rastinja u naselju Pašin Brod)
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 20 osoba
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom uglavnom uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 27. 08. 2020. u 07 : 30 sati
U jutarnjim satima upozoravamo na smanjenu vidljivost, zbog magle. Izdvajamo dionice uz rijeke: Savu, Lašvu, Spreču i Drinu. Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno i da drže odstojanje između vozila.
Na magistralnom putu Ljubinje-Trebinje (na dionici od Ljubinja do skretanja za Ravno), svakim danom (osim nedjelje) od 08 do 14 sati obustavlja se saobraćaj. Za vrijeme obustave vozila se preusmjeravaju na put Stolac-Berkovići-Bileća-Trebinje.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelima Jasen (Prozor-Jablanica) i Vinac (Jajce-Donji Vakuf). U funkciji su alternativni pravci.
Zbog izvođenja radova na regionalnom putu Crna Rijeka-Mrkonjić Grad (kod mjesta Bjelajce) do kraja mjeseca obustavljen je saobraćaj. Za vrijeme obustave alternativni pravci su Kola-Stričići-Čađavica-Mrkonjić Grad i Crna Rijeka-Jajce-Mrkonjić Grad.
Zbog radova na mostu u mjestu Reljevo (Jošanica-Rajlovac), kao i na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Radovi na sanaciji mostova u toku su i na putnim pravcima: Tarčin-Konjic (kod mjesta Zukići), Olovo-Semizovac (dva mosta preko Ljubine), Pelagićevo-Srebrenik (u mjestu Špionica), kao i na petlji Blatuša, kod Zenice, a na tim lokacijama saobraća se usporeno.
Izdvajamo i ostale dionice gdje se izvode sanacioni radovi i gdje se saobraća usporeno: Jablanica-Mostar, Šićki Brod-Srebrenik, Livno-Kamensko, Šešlije-Modriča, Grude-Posušje-Rakitno i Kobiljača-Kiseljak-Busovača.
Od danas pa do 30.08. obustavlja se saobraćaj na magistralnom putu Brčko-Bijeljina (dionica od kružnog toka “Ilićka” do naselja Gredice u Brčkom).
Na graničnim prelazima zadržavanja su do 30 minuta. Na graničnom prelazu Hum/Šćepan Polje nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je granični prelaz Deleuša zatvoren zbog radova. Na GP Metaljka (Čajniče-Pljevlja) moguć je ulazak u Crnu Goru u vremenu od 07 do 19 sati.
Na put krećite odmorni, a ukoliko putujete na duža putovanja, pravite češće pauze. Na vrijeme se informišite o stanju na cestama i graničnim prelazima, kako bi izbjegli bespotrebna čekanja u kolonama.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
27.8.2020.
Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Sokolac 10; Bugojno, Drvar, Ivan Sedlo i Sarajevo 13; Livno 14; Srebrenica 15; Sanski Most, Zenica i Zvornik 16; Bihać, Grude, Prijedor i Tuzla 17; Banja Luka, Doboj i Široki Brijeg 18; Bijeljina i Trebinje 19; Mostar 20; Gradačac 21; Neum 22°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 945Pa, za 1hPa je veći od normalnog i opada.
Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati sunčano uz umjerenu oblačnost. Dio prijepodneva u Bosni će prolazno biti i pretežno oblačno vrijeme. Vjetar slab do umjerene jačine istočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 25 i 30°C, na jugu zemlje do 33°C.
U Sarajevu prolazno više oblačnosti u jutarnjim satima. Veći dio dana sunčano uz umjerenu oblačnost. Najviša dnevna temperatura zraka oko 27°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Biometeorološke prilike su povoljne. Stabilno i sunčano vrijeme ugodno će djelovati na većinu stanovništva, a tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata će se umanjiti. Osjetljive osobe trebale bi posvetiti pažnju zaštiti od vrućine i UV zračenja.
55. p.n.e. Rimski konzul Gaj Julije Cezar iskrcao se na tlo Engleske sa 10.000 vojnika Sedme i Desete rimske legije.
1576. Umro venecijanski slikar Tiziano Veccelli. Raskošan kolorit i vještina upotrebe nove uljane tehnike učinili su ga jednim od najvećih majstora renesanse (“Venera Urbinska”, “Bahanal”, “Jupiter i Antiopa”).
1770. Rođen njemački filozof George Wilhelm Friedrich Hegel, najznačajniji predstavnik njemačke idealističke filozofije.
1813. U bici kod Dresdena Napoleon Bonaparta je sa 130.000 vojnika porazio udružene austrijske, ruske i pruske snage od 200.000 ljudi.
1884. Rođen američki filmski producent porijeklom poljski Jevrejin Shmuel Gelbfisz, poznat kao Samuel Goldwyn, jedan od pionira filmske industrije. Osnovao je 1923. filmsku kompaniju Samuel Goldwyn Productions, koja se 1924. udružila s još dvije filmske kuće u kompaniju Metro-Goldwyn-Mayer.
1916. Italija je u Prvom svjetskom ratu objavila rat Njemačkoj, a Rumunija Austro-Ugarskoj.
1921. Velika Britanija je postavila Fejsala, sina Šerifa Huseina, vođe arapskih pobunjenika protiv Turaka, za kralja Iraka.
1928. U Parizu je potpisan Kellogg-Briandov pakt kojim su se zemlje potpisnice odrekle rata kao sredstva nacionalne politike i rješavanja međudržavnih sukoba i obavezale da će sporna pitanja rješavati mirnim putem. Među 63 države potpisnice bila je i Kraljevina Jugoslavija.
1936. Postignut je sporazum o okončanju britanske okupacije Egipta, izuzev zone Sueckog kanala u kojoj su ostale trupe Velike Britanije.
1975. U zatočeništvu umro zbačeni car Etiopije Haile Selassije I, koji je 1928. imenovan za regenta i kralja, a za cara krunisan 1930. Svrgnut je u vojnom udaru 1974. godine. Sumnja se da je ubijen.
1991. Moldavija je proglasila nezavisnost od SSSR-a.
1995. Izrael i PLO u Kairu potpisali sporazum o proširenju palestinske autonomije i na Zapadnu obalu. Autonomija je dotad bila predviđena samo za oblast Gaze.
1999. Napadom na čečenske separatističke snage ruska armija započela Drugi čečenski rat.
2000. U Moskvi u požaru izgorio televizijski toranj Ostankino, jedan od simbola grada. Toranj, viši od petsto metara, sagrađen je 1967. prema planovima arhitekte Nikolaja Nikitina.
2001. U izraelskom raketnom napadu na Zapadnu obalu ubijen je lider Narodnog fronta za oslobođenje Palestine Abu Ali Mustafa.
2004. Vrhovni sud u Čileu odlučio je da oduzme imunitet bivšem diktatoru Augustu Pinochetu u sklopu istrage o planu Kondor (programu južnoameričkih diktatora u sklopu kojeg su od 1970. do 1980. likvidirani njihovi politički protivnici). Pinochet je bio na vlasti 17 godina.
2005. Od epidemije encefalitisa koji prenose komarci, koja se krajem jula pojavila na sjeveru Indije, umrlo je 196 djece, 772 je hospitalizovano od kojih više od dvije trećine u veoma teškom stanju.