SERVISNE INFORMACIJE ZA ČETVRTAK 27. 09. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 26.09.2018.godine od 08:00 sati do 27.09.2018. godine do 08:00 sati na području Općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela, niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 18 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Dženeta dr. Ljumić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snadbjevanje s vodom s izvorišta Pivnice je uredno.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 27. 09. 2018. u 07 : 20 sati

Magla i niska oblačnost u jutarnjim satima smanjuje vidljivost u višim predjelima, kotlinama i uz riječne tokove. Izdvajamo puteve u dolinama rijeka: Bosne, Spreče, Lašve i Save. Sitniji odroni zemlje ili kamenja, mogući su na dionicama koje prolaze kroz usjeke, kao i preko planinskih prevoja. Na svim putnim pravcima savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.

Zbog radova na rekonstrukciji mosta preko rijeke Vrbas, na magistralnom putu M-16.4 Novi Travnik-Bugojno, saobraćaj teretnih vozila preusmjeren je na pravac Bugojno-Donji Vakuf-Travnik, dok putnička vozila saobraćaju obilaznicom u neposrednoj blizini.

U toku su radovi na sanaciji mosta na magistralnom putu M-5 na ulazu u Ključ, tako da vozila saobraćaju naizmjenično, jednom trakom.

Sanacioni radovi izvode se i na autoputu A-1 na dionicama Sarajevo zapad-Lepenica i Visoko-Kakanj, kao i na magistralnim putevima M-18 Semizovac-Olovo-Kladanj, M-5 Blažuj-Gromiljak i M-16 Banja Luka-Crna Rijeka-Jajce.

Radovi na rekonstrukciji mosta preko rijeke Usore izvode se na regionalnom putu R-474 Jelah-Piljužići, zbog čega je na ovoj dionici na snazi obustava saobraćaja. Alternativni pravac je Jelah Polje-Sivša-Tešanjka-Jelah, dok vozila do 7,5 t. mogu koristiti i pravac Jelah Polje-Kalošević-Jelah. Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Podsjećamo da je zbog radova u Hrvatskoj, obustavljen saobraćaj na GP Bosanski Novi-Dvor.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas u Bosni i Hercegovini sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magla ili niska oblačnost. Vjetar slab do umjeren istočnog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura zraka uglavnom između 1 i 6, na jugu zemlje od 3 do 9, a najviša dnevna temperatura zraka većinom između 15 i 21, na jugu zemlje od 20 do 24 stupnja. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Četvrtak 27.09.2018. godine Biometeorološka prognoza je povoljna. Duži sunčani intervali i porast temperatura ugodno će djelovati na većinu stanovništva. Tokom jutra i večeri će biti prohladno, izraženije u unutrašnjosti, stoga je preporučljivo biti oprezniji i posvetiti pažnju odijevanju. U Hercegovini toplije većim dijelom dana, uz povremeno jače sjeverno strujanje.

NA DANAŠNJI DAN

1601 – Rođen je francuski kralj Luj XIII, koji je vladao od 1610. do 1643. uz pomoć i često presudan uticaj kardinala Armana Rišeljea. Ugušio je ustanak hugenota (francuski protestanti – kalvinisti), nastavio kolonijalno širenje Francuske i započeo Tridesetogodišnji rat kako bi oslabio moć Njemačkog carstva – Habzburga. Iako katolička zemlja Francuska je u taj rat ušla na strani protestantskih zemalja. U vrijeme njegove vladavine 1635. osnovana je Francuska akademija.

1783 – Rođen je španski general i meksički car Agustin Iturbide, koji je 1820. prešao na stranu meksičkih ustanika, a Kongres Meksika ga je 1822. proglasio carem Agustinom I. Nekoliko mjeseci poslije krunisanja prinuđen je da abdicira i ode u izbjeglištvo, a kad se vratio i pokušao da povrati vlast 1824. uhapšen je i streljan.

1825 – Engleski pronalazač Džorž Stivenson pokrenuo je u Darlingtonu putnički voz na prvoj željezničkoj pruzi u svijetu Darlington-Stokton u sjeveroistočnoj Engleskoj, koji je vukla njegova parna lokomotiva “Aktiv”. Uspjeh je bio ogroman i željeznica je ubrzo prihvaćena širom tadašnje Evrope.

1854 – U Atlantskom okeanu se dogodila prva velika nesreća, potonuo je parobrod “Arktik” sa oko 300 ljudi.

1922 – Grčki kralj Konstantin I je zbog vojnog poraza u ratu s Turskom primoran, poslije dvogodišnje vladavine, da drugi put abdicira, čime je definitivno sišao s prijestola. Kralj je postao 1913. ali je 1917. prvi put abdicirao jer je njegova odluka o neutralnosti Grčke u Prvom svjetskom ratu izazvala veliko nezadovoljstvo i u Grčkoj i među zapadnim saveznicima.

1938 – Društvo naroda označilo je Japan kao agresora u Kini.

1939 – Poslije 19 dana otpora i neprestanog trodnevnog bombardovanja, Varšava se predala Nijemcima u Drugom svjetskom ratu.

1940 – Njemačka, Italija i Japan potpisali su u Berlinu desetogodišnji vojni i ekonomski pakt poznat pod nazivom Osovina Berlin-Rim-Tokio. Trojnom paktu pristupile su ubrzo Mađarska, Rumunija, Bugarska, Slovačka i Finska i neke druge zemlje.

1947 – U Varšavi je na savjetovanju komunističkih partija Sovjetskog Saveza, Jugoslavije, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Čehoslovačke, Poljske, Francuske i Italije, odlučeno da bude osnovan Informacioni biro tih partija (Informbiro ili Kominform) sa središtem u Beogradu. Zaključeno je da je zadatak Informbiroa “organizacija razmjene iskustava i, u slučaju potrebe, koordinacija djelatnosti komunističkih partija na osnovu uzajamne saglasnosti”. Informbiro je raspušten 1956.

1959 – Tajfun je usmrtio oko 5.000 ljudi na japanskom ostrvu Honšu.

1962 – U Jemenu je u vojnom udaru pukovnik Abdulah al Salal oborio monarhiju i proglasio Jemensku Arapsku Republiku. Sa prijestola je zbačen imam Mohamed, samo sedmicu pošto je naslijedio umrlog oca imama Ahmada.

1968 – Portugalski lider Antonio de Oliveira Salazar, koji je vladao 36 godina, morao je zbog moždanog udara da napusti mjesto predsjednika vlade.

1970 – Na inicijativu predsjednika Egipta Gamala Abdela Nasera, kralj Jordana Husein i vođa palestinske gerilske grupe “Al fatah” Jaser Arafat sastali su se u Kairu sa liderima 10 arapskih zemalja i potpisali sporazum o okončanju građanskog rata u Jordanu.

1990 – Iran i Velika Britanija obnovili su diplomatske odnose, koje je Teheran prekinuo 1989. zbog knjige “Satanski stihovi” britanskog pisca indijskog porekla Salmana Ruždija, ali su oni podignuti na ambasadorski nivo tek 1998. kad su iranske vlasti odustale od “fatve” koja je tražila smrtnu kaznu za  Ruždija i njegove pomagače.

1995 – Izraelska vlada saglasila se da Palestincima preda na samoupravu veliki dio Zapadne obale okupirane 28 godina ranije.

1998 – Na njemačkim parlamentarnim izborima pobedila je Socijaldemokratska partija, čiji je vođa Gerhard Šreder postao šef vlade, okončavši poslije 16 godina vladavinu kancelara Helmuta Kola, lidera Hrišćansko-demokratske unije.

1998 – Počeo je s radom “Gugl” koji je ubrzo postao  najveći svjetski web pretraživač. Njegovi osnivači Lari Pejdž i Sergej Brin započeli su rad u jednoj garaži u Silikonskoj dolini, i tu su proveli prvih godinu dana rada “Gugl”-a.

2002 – Istočni Timor, nekadašnja portugalska kolonija, zatim teritorija Indonezije, prva država stvorena u 21. vijeku, postao je 191. član Ujedinjenih nacija.

2006 – Uspješno je izvršena prva operacija u bestežinskom stanju. Ekipa hirurga sa univerziteta u Bordou obavila je operaciju uklanjanja ciste nad jednim volonterom u specijalnom Erbasovom avionu A 300. Cilj je bio da se ustanovi da li je moguće izvršiti operaciju u bestežinskim uslovima. Na sličnim eksperimentima radila je i NASA, u podvodnoj laboratoriji na Floridi, u kojoj su stvoreni uslovi kao na svemirskoj stanici.

2008 – Kineski astronaut Džai Džigang bezbjedno se vratio u kosmičku letjelicu “Šengdžou-7″ nakon “šetnje u svemiru” koja je trajala oko 15 minuta. Tim činom Kina je postala treća država koja je “prošetala svemirom” poslije SAD i Rusije.

By admin