SERVISNE INFORMACIJE ZA PERIOD,  24. – 28. NOVEMBAR 2016.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 24.11.2016. godine od 08:00 sati do 28.11.2016. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

Nisu dostavljeni podaci (CZ)

SAOBRAĆAJ

Nisu dostavljeni podaci (CZ)

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)    

Nisu dostavljeni podaci (CZ)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom izvještajnog perioda obratilo 157 pacijenata, od kojih je 2 upućeno  na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Kod većine pacijenata preovladavao je visok krvni pritisak, povišena temperatura i stomačne tegobe. Dežurni doktori  bili su Rifet dr. Šahinović, Dženeta dr. Ljumić i Sanela dr. Mašović

Iz bužimskog Porodilišta nije bilo novosti.

JU CENTAR ZA SOCIJALNI RAD BUŽIM

Nisu dostavljeni podaci (CZSR)

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • U izvjestajnom periodu snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijama je bilo uredno.
  • Vodosnabdijevanje iz gradskog vodovoda uglavnom uredno.
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK

Stanje na cestama 28.11.2016. u 06:35 sati

Pretežno mokar ili vlažan kolovoz i pojačan promet vozila u blizini većih gradskih centara karakteriše ovoga jutra saobraćajnu situaciju u BiH. Slabije magle ima na širem području Kladnja, Mostara i Čapljine. Na dionicama koje prolaze kroz usjeke, skrećemo pažnju na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja. Apelujemo na vozače da na put ne kreću bez zimske opreme, čije je posjedovanje zakonski obavezno za sve kategorije vozila.

Od puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralne puteve: M-16 Banja Luka-Jajce, M-16.2 Prozor-Jablanica i M-18 Priboj-Simin Han, kao i magistralne puteve M-17 u Bosanskom Šamcu i M-5 u Bihaću.

Zbog radova na području Hrvatske upozoravamo vozače na moguća duža zadržavanja na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja. Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 20 minuta.

PROGNOZA VREMENA

Danas će u Bosni preovladavati pretežno oblačno vrijeme, uz djelimično razvedravanje tokom dana. U jutarnjim satima i dio prijepodneva, u centralnim, istočnim i zapadnim područjima Bosne sa slabom kišom ili slabim snijegom. U Hercegovini malo do umjereno oblačno vrijeme. Vjetar u Bosni slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini, umjerena do jaka, bura. U večernjim satima u Hercegovini i na jugozapadu Bosne su mogući i olujni udari vjetra. Temperature zraka tokom dana, u Bosni od -1 do 5, a u Hercegovini od 7 do 13 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

bio-bbbPonedjeljak 28.11.2016. godine Biometeorološke prilike su relativno povoljne. Nakon tmurnog jutra, opšta slika će se uz razvedravanje postepeno popravljati. Sjeverno strujanje će remetiti osjet ugode, izraženije u Hercegovini. Preporučljivo je posvetiti pažnju primjerenom odijevanju i ne pretjerivati sa aktivnostima.

 

 

 

NA DANAŠNJI DAN
1821. – Centralno-američka država Panama proglasila je nezavisnost od Španjolske i pridružila se Kolumbiji
1830. – U Beogradu na Tašmajdanu u prisustvu kneza Miloša i beogradskog paše svečano je pročitan hatišerif turskog sultana Mahmuda II o autonomiji Srbije. Turci su nakon toga prodali svoja imanja Srbima i napustili Beograd.
1843. – Proglašena je nezavisnost Havaja.
1912. – Nakon 400 godina turske vladavine, Albanija je proglasila nezavisnost.
1919. – Amerikanka, Nancy Astor je postala je prva žena koja je ušla u britanski parlament.
1941. – Crvena armija u Drugom svjetskom ratu izbacila trupe nacističke Njemačke iz Rostova.
1943. – U Teheranu, u Drugom svjetskom ratu, na prvom zajedničkom sastanku, sovjetski lider Josif Staljin, predsjednik SAD Franklin D. Roosevelt i britanski premijer Winston Churchill razmatrali otvaranje drugog fronta u Evropi, operacije na istočnom frontu, poslijeratno uređenje Evrope i pitanje Jugoslavije. Dogovoreno je da se Jugoslavija obnovi «u potpunom teritorijalnom integritetu i nezavisnosti, s tim što će pitanje njenih zapadnih granica biti riješeno poslije rata».
1945. – Umro je američki teniser i političar Dvajt Dejvis, koji je 1900. osnovao tenisko takmičenje nacija «Dejvis kup». Bio je i američki ministar rata od 1925. do 1929. i generalni guverner SAD na Filipinima od 1929. do 1932.
1954. – Američki književnik Ernest Hemingway je dobio Nobelovu nagradu za književnost. Proslavio se svojim romanima i kratkim pričama: ‹Zbogom oružje›, ‹Za kim zvono zvoni›, ‹Snjegovi Kilimandžara,› ‹Starac i more›.
1993. – Za vrijeme rata u BiH u Sarajevu u blizini mosta Drvenija pala je minobacačka granata ispaljena sa položaja Vojske Republike Srpske i ubila sedam a ranila četiri osobe. Masakr na Drveniji bio je jedan u nizu masakara koji su se desili za vrijeme opsade Sarajeva.
1994. – Građani Norveške su glasovanjem na referendumu odbili priključenje Europskoj uniji.
2000. – Nizozemskii parlament je odobrio zakon kojim se dopušta eutanazija i samoubojstvo uz pomoć liječnika. Time je Nizozemska postala prva zemlja koja je llegalizirala takvu praksu.
2001. – Sporazum o uspostavljanju Međunarodnog savjeta za saradnju BiH i SRJ stupio na snagu.

By admin