Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 01.04.2021. godine od 8:00 sati do 02.04.2021. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Četiri intervencije bužimskih vatrogasaca (Požar u Bužimu-Cazinkići, Prokop-Mrazovac, Bužim – Police, Brigovi – Šišići)
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na putu Bužim-Radoč
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 16 osoba
INFORMACIJA O SITUACIJI VEZANOJ ZA COVID-19 NA PODRUČJU OPĆINE BUŽIM
- Ukupno aktivnih zaraženih osoba 40
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Povremeni problemi sa vodosnabdijevanjem u MZ Konjodor
- Snabdijevanje električnom i telekomunikacijskim vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 02. 04. 2021. u 08 : 10 sati
Pretežno mokar ili vlažan kolovoz, kao i povećana opasnost od odrona, karakterišu ovoga jutra saobraćajnu situaciju u centralnim i istočnim, te ponegdje u sjevernim krajevima BiH. S obzirom da meteorolozi do kraja dana najavljuju padavine u većem dijelu naše zemlje, savjetujemo oprezniju vožnju, prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima.
U toku su radovi u tunelu Crnaja na dionici Konjic-Jablanica, gdje se tokom dana saobraća naizmjenično, jednom trakom, uz regulaciju semaforima, dok se u noćnim satima (23-04:30 sati) saobraćaj kroz tunel obustavlja.
I dalje je zbog radova obustavljen saobraćaj u tunelu Jasen na magistralnom putu Prozor-Jablanica. Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo puteve: Široki Brijeg-Mostar (obilaznica oko Širokog Brijega), Stolac-Hutovo (mjesto Cerovica), Posušje-Tomislavgrad (naselje Čitluk) i Banovići-Ribnica (na izlazu iz Banovića).
Zbog brojnih odrona i opasnosti od klizišta na magistralnom putu Brod na Drini-GP Hum/Šćepan Polje putnička vozila saobraćaju otežano, dok je za teretna vozila obustavljen saobraćaj.
Na graničnim prelazima trenutno nema dužih zadržavanja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
02.4.2021.
Temperature zraka u 08 sati: Bjelašnica 4 stupnja, Drvar 5, Livno 6, Bugojno 7, Bihać, Ivan-sedlo, Jajce i Sanski Most 9, Sarajevo i Tuzla 10, Stolac i Zenica 11, Mostar 12, Neum 15, Gradačac 16 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 940 milibara, za 2 milibara je niži od normalnog i sporo opada.
Danas u Bosni umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima slaba kiša je moguća u sjevernim i centralnim područjima. U drugoj polovini dana padavine se očekuju u većem dijelu zemlje. U Hercegovini malo do umjereno oblačno i sunčano i uglavnom bez padavina. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22 stupnja.
U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme. Tokom dana i sa kišom. Najviša dnevna oko 16 stupnjeva.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Petak 02.04.2021. godine
Biometeorološke prilike postepeno će, sa odmicanjem dana, biti lošije. Promjena vremena, praćena povećanom naoblakom i padavinama, izraženije u dijelu Bosne, nepovoljno će djelovati na hronične bolesnike i meteoropate. Moguće su reakcije poput reumatskih bolova, nervoze, glavobolje, problemi sa snom. Sa dolaskom noći opšta slika dodatno će se pogoršati.
1758. Rođen James Monroe, jedan od najaktivnijih političara u američkoj historiji. Bio je predsjednik SAD-a od 1817. do 1825. godine. Zajedno sa J. Q. Adamsom, formulisao je Monroovu doktrinu kojom je proklamovana američka izolacionistička politika. Sudjelovanjem u dva svjetska rata i ulaskom u UN, SAD su napustile Monroovu doktrinu.
1860. U Torinu se sastao prvi italijanski parlament.
1872. Umro američki pronalazač i slikar Samuel F. B. Morse, tvorac telegrafa i Morseove azbuke.
1905. Otvoren željeznički tunel ispod Alpa Simplon, kojim je Švicarska povezana sa Italijom.
1914. U Londonu rođen glumac Alec Guinness. Proslavio se filmovima “Nježno srce”, “Veliko očekivanje”, “Lorens od Arabije”, “Pad Rimskog carstva”, “Doktor Živago”, a za ulogu u filmu “Most na rijeci Kwai” dobio je Oscar.
1917. Američki Kongres objavio rat Njemačkoj.
1917. Pred Vojnim sudom za oficire srpske vojske u Solunu počeo sudski proces protiv grupe oficira sa pukovnikom Dragutinom Dimitrijevićem Apisom na čelu, optuženih za pripremanje prevrata i pokušaj atentata na regenta Aleksandra. Nad Apisom i dvojicom njegovih sljedbenika izvršena je smrtna kazna strijeljanjem 26. juna. Ostali su osuđeni na zatvorske kazne. Vrhovni sud Srbije rehabilitovao je Apisa i njegove sljedbenike u obnovljenom procesu 2. juna 1953.
1940. Njemačka vojska okupirala Dansku i napala Norvešku.
1960. Francuska s Madagaskarom potpisala sporazum kojim je toj ostrvskoj afričkoj zemlji u Indijskom okeanu omogućena nezavisnost poslije 64 godine francuske kolonijalne vladavine.
1974. U Parizu umro francuski političar i državnik Georges Pompidou.
1981. Predsjedništvo SFRJ proglasilo vanredno stanje na Kosovu zbog demonstracija albanskih studenata koje su počele 11. marta pod parolom Kosovo-republika.
1982. Argentinske vojne snage iskrcale se na Foklandska ostrva, britansku koloniju u južnom Pacifiku koju su čuvala 84 britanska marinca. Vojnom intervencijom Britanija je polovinom juna ponovo preuzela Foklandska ostrva.
2003. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mirko Šarović podnio je ostavku zbog afere izvoza oružja Vazduhoplovnog zavoda Orao iz Bijeljine Iraku, koji je bio pod sankcijama UN-a i špijunske afere u Republici Srpskoj.
2004. Haški tribunal objelodanio optužnice protiv šestorice hrvatskih oficira i bivših zvaničnika u samoproklamovanoj hrvatskoj republici Herceg-Bosni. Za zločine protiv čovječnosti u zapadnoj Hercegovini 1992-1993. optuženi su: Jadranko Prlić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Bruno Stojić, Valentin Ćorić i Berislav Pušić. Tri dana kasnije svi optuženi su se dobrovoljno predali Tribunalu u Haagu. Haški sud je 29. maja 2013. izrekao Prliću kaznu od 25 godina zatvora, Stojiću, Praljku i Petkoviću po 20, Ćoriću od 16 i Pušiću od 10 godina zatvora. Žalbeno vijeće Haškog tribunala 29. novembra 2017. potvrdilo kazne, a Slobodan Praljak je tokom izricanja presude popio otrov i preminuo.
2005. U Vatikanu preminuo poglavar Rimokatoličke crkve papa Ivan Pavao Drugi. U 26 godina svoga pontifikata posjetio je 130 država. Zalagao se za mir i zagovarao je pravo svakog naroda na svoju državnu samostalnost i suverenost.
2016. Žestoke borbe izbile su između armenskih i azerbejdžanskih snaga duž linije razdvajanja u spornoj regiji Nagorno-Karabah, objavile su vlade obje države.