Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.12.2019. godine od 8:00 sati do 06.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Jedna saobraćajna nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 25 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 06. 12. 2019. u 08 : 25 sati
Magla smanjuje vidljivost na pojedinim dionicama uz rijeke Bosnu i Lašvu, kao i na širem području Bugojna i Sarajeva. Zbog niskih temperatura upozoravamo na moguće formiranje poledice na svim vlažnim lokalitetima, naročito na zasjenjenim dijelovima puteva u višim predjelima, na mostovima i prilazima tunelima. Vozače koji se kreću preko planinskog prevoja Borova Glava, na dionici Šuica-Livno, upozoravamo na učestale izlaske divljih konja na kolovoz, posebno u jutarnjim i večernjim satima. Na svim dionicama savjetujemo oprezniju vožnju i napominjemo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana od 05 do 21 sat saobraća se dvosmjerno. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase mogu koristiti obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su od 07 do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se naizmjenično, jednom trakom.
Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralne puteve: Ključ-Bosanski Petrovac (Lanište), Srebrenik-Orašje (tunel Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza) i Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac).
Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
Dani vikenda su pred nama, tako da očekujemo pojačan promet vozila, kako na putevima u BiH, tako i na graničnim prelazima.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
06.12.2019.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Drvar i Livno -7; Bugojno, Jajce i Sarajevo -5; Tuzla -4; Sanski Most i Zenica -3; Bihać i Gradačac -2; Ivan Sedlo -1; Bjelašnica 0; Grude i Široki Brijeg 4; Mostar 5; Stolac 6; Neum 10°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 950hPa, za 6ha je iznad normale i opada.
Danas u većem dijelu Bosne prije podne će biti dosta magle. Od poslijepodnevnih sati prema kraju dana u Bosni postepeno nablačenje. U Hecegovini oblačno, u večernjim satima lokalno može pasti malo kiše. Vjetar slab južnog i jugoistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 3 i 8°C, na jugu zemlje do 14°C.
U Sarajevu prije podne magla. Naoblačenje u večernjim satima. Najviša dnevna temperatura zraka oko 4°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Petak 06.12.2019. godine
Biometeorološke prilike su relativno povoljne, obzirom da će temperature djelimično porasti. U Bosni stabilnije i nešto ugodnije, uz sunčane intervale. U Hercegovini, uz lošiju opštu sliku, usljed južnog strujanja, promjene vremena i kiše. Moguće su meteoropatske reakcije u vidu glavobolje, promjena raspoloženja, nesanice.
1421. – Rođen engleski kralj Henri Šesti, posljednji monarh iz dinastije Lankaster, koji je formalno postao vladar 1422, u osmom mjesecu života. Svrgnut je u dinastičkim borbama i ubijen je u maju 1471. u londonskom zatvoru «Tauer».
1492. – Španski moreplovac italijanskog porijekla Kristofor Kolumbo otkrio ostrvo Hispanjola, sada podijeljeno između Haitija i Dominikanske Republike.
1507. – Njemački kartograf Martin Valđemiler objavio prvu geografsku kartu novog kontinenta kome je dao ime Amerika. U vrijeme izrade novog izdanja Ptolomejevog atlasa čitao je pisma Ameriga Vespučija iz Novog svijeta, u kojima je italijanski moreplovac tvrdio da put preko Atlantika ne vodi u Aziju već na, do tada, nepoznat kontinent, koji je na osnovu tih opisa nacrtao i na karti napisao riječ – Amerika.
1792. – Žirondinci u vrijeme Francuske revolucije odlučili da kralju Luju Šesnaestom, posljednjem monarhu feudalne apsolutističke Francuske, bude suđeno. Revolucionarni sud ga je potom osudio na smrt i kralj je 1793. pogubljen na giljotini.
1877. – Američki pronalazač Tomas Edison u Vest Orindžu u Njju Džersiju demonstrirao prvi zvučni snimak.
1882. – Umro engleski pisac Entoni Trolop, koji je u velikom broju romana realistično opisao građanski stalež viktorijanske Engleske. Među njima su najuspjeliji romani iz ciklusa o imaginarnoj pokrajini Barsetšir, poput «Stražara», «Tornjeva Barčestra» i «Posljednje hronike Barseta», u kojima se pojavljuju isti likovi u različitom dobu života.
1889. – Umro američki državnik Džeferson Dejvis, predsjednik Konfederacije Država Amerike tokom građanskog rata od 1861. do 1865. Poslije poraza južnih država u građanskom ratu je uhapšen, ali je 1867. pušten iz zatvora bez suđenja.
1907. – U jednoj od najtežih nesreća u rudnicima SAD poginuo 361 rudar u rudniku uglja Monona u Virdžiniji.
1916. – Njemačke trupe u Prvom svjetskom ratu ušle u rumunsku prijestonicu Bukurešt.
1917. – Finski parlament u Helsinkiju proglasio nezavisnost Finske, koju je priznala sovjetska Rusija. Finska je od vremena ruskog cara Aleksandra Prvog Romanova gubila teritoriju, a poslije ratova Napoleona Prvog Bonaparte potpuno je potpala pod vlast Rusije i 1809. postala rusko veliko vojvodstvo.
1917. – U sudaru francuskog broda «Mon Blan», natovarenog eksplozivom, uključujući 5.000 tona trinitrotoluola, s belgijskim brodom «Imo» u luci grada Halifaks u Kanadi, poginulo je više od 1.500 ljudi, oko 8.000 je ranjeno i veliki dio grada je razoren.
1921. – Velika Britanija potpisala mirovni sporazum sa Irskom, prema kojem je uspostavljena Irska Slobodna Država kao članica Britanskog komonvelta.
1925. – Italija i Egipat potpisali sporazum o granicama talijanske kolonije Libije.
1938. – Francuska i Njemačka potpisale sporazum o nepovredivosti međusobnih granica, koji su Nijemci pogazili u Drugom svjetskom ratu.
1941. – U divovskoj bici za Moskvu Crvena armija u Drugom svjetskom ratu prešla u protivofanzivu, jer su do tada Nijemci nezadrživo napredovali od početka rata. Na frontu širokom 300 kilometara njemačke linije su probijene u napadu sedam sovjetskih armija i dva konjička korpusa, čiji su borci bili opremljeni i uvježbani za borbu pri niskoj temperaturi i u debelom snijegu. Cijele nacističke divizije bile su pregažene ili opkoljene i kasnije razbijene. Do kraja februara 1942. front je pomjeren 115 do 200 kilometara od Moskve.
1971. – Indija priznala Bangladeš – bivši Istočni Pakistan, a Pakistan je uzvratio prekidom diplomatskih odnosa s Indijom.
1978. – Španci referendumom odobrili novi ustav, prema kojem je Španija definisana kao ustavna monarhija s parlamentarnom demokratijom.
1989. – U najvećem masovnom zločinu u istoriji Kanade ubica usmrtio 14 studentkinja Univerziteta u Montrealu i potom se ubio.
1995. – Između Habarovska i Sahalina pao ruski avion «Tu-154» i udes nije preživio niko od 97 putnika i članova posade.
1997. – Najmanje 85 ljudi poginulo u blizini Irkutska kad se ruski transportni avion «An-124» – koji je prevozio dva borbena aviona – srušio na jedno naselje.
1999. – OEBS potvrdio da na Kosmetu nije bilo sistematskog nasilja nad Albancima prije bombardovanja NATO-a i da su do tada akcije vojske i policije bile usmjerene protiv OVK.