SERVISNE INFORMACIJE ZA PETAK  20. 10. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 19.10.2017. godine od 08:00 sati do 20.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti krivičnih djela
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 12 pacijenta, od koji je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Dženeta dr. Ljumić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da prilikom posljednjeg uzorkovanja izvorišta voda nije bila ispravna za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 20. 10. 2017. u 06 : 25 sati

Magla i niska oblačnost smanjuju vidljivost ovoga jutra na dionicama koje prolaze kroz kotline i uz riječne tokove, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Posebnu pažnju skrećemo na autoput A-1 Tarčin-Zenica, kao i puteve u dolinama rijeka:Bosne, Save i Lašve.

Na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale (dionici Ljubogošta-Pale) i dalje traju radovi u tunelu Kalovita Brda, zbog čega je saobraćaj obustavljen i odvija se obilaznicom u neposrednoj blizini.

Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo magistralni put M-17 lokalitete: Donji Hadžići, Drivuša i Konjic (kod mosta), kao i regionalne puteve: R-469 Živinice-Međaš, R-445 Semizovac-Visoko i R-461a Srebrenik-Donja Orahovica. Na mjestima izvođenja radova vozila saobraćaju jednom trakom.

Zbog izvođenja radova na sanaciji saobraćajnice, na dionici regionalnog puta R-456 Priboj-Sapna, danas od 08 do 18 sati najavljena je potpuna obustava saobraćaja. Alternativni pravac za vrijeme obustave je Priboj-Tuzla-Kalesija-Sapna i obratno.

Na graničnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta. Podsjećamo da je zbog radova u Hrvatskoj sužen kolovoz na GP Stara Gradiška-Bosanska Gradiška, tako da se na ovom prelazu, tokom dana, saobraća sporije.

PROGNOZA VREMENA

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno sunčano vrijeme. Tokom dana uz mjestimično malu do umjerenu oblačnost. U jutarnjim stima, po kotlinama i uz riječne tokove moguća je magla ili niska oblačnost. Vjetar slab južnog smjera. Jutarnja temperatura zraka uglavnom između 5 i 11, na jugu od 8 do 13,a najviša dnevna temperatura zraka između 19 i 25, na jugu do 27 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Petak 20.10.2017. godine Stabilnije vremenske prilike, sa više sunca i uz porast dnevnih temperatura, ugodno će djelovati na većinu stanovništva. Hronični bolesnici trebaju biti oprezniji prilikom boravka na otvorenom u jutarnjim i večernjim satima, obzirom da će biti hladnije u odnosu na ostatak dana. Preporučljivo je slojevito se odjenuti, kako bi se po potrebi raskomotili.

NA DANAŠNJI DAN

1632 – Rođen je engleski arhitekta Kristofer Ren, osnivač Kraljevskog društva u Londonu (akademija nauka) i njegov prvi predsjednik od 1680. do 1682. Projektovao je niz zdanja poslije požara  koji je opustošio London 1666.

1728 – U Kopenhagenu je izbio požar koji je tokom narednih  60 sati uništio trećinu grada, a čak oko polovine starog  gradskog jezgra.

1784 – Rođen je engleski državnik Henri Džon Templ, poznat kao lord Palmerston, dva puta premijer između 1855. i 1865. Organizovao je “Opijumski rat” protiv Kine i Krimski rat protiv Rusije i bio inicijator gušenja antikolonijalnih ustanaka u Indiji i Kini.

1854 – Rođen je francuski pisac Žan Nikolas Artur Rembo, preteča simbolizma. Većinu pjesama napisao je prije 20. godine, a  već u 17. čuvenu poemu “Pijani brod”.

1883 – Poslije “Pacifičkog rata”, Čile je mirom u Ankonu,  nedaleko od Lime, dobio znatne teritorije Perua.

1890 – Umro je engleski istraživač, pisac, prevodilac  i diplomata Ričard Barton, prvi Evropljanin koji je, predvodeći ekspediciju s Džonom Haningom Spikom, 1858. video jezero Tanganjika u Africi. Radio je pri britanskoj vojsci u Indiji i bio je britanski konzul u Brazilu, Siriji i Italiji. Kao izuzetan poliglota preveo je na engleski i “Hiljadu i jednu noć”, “Mirisni vrt šeika Nefzauija”,”Kama sutru”. Napisao je pedesetak putopisnih knjiga o različitim dijelovima svijeta, ispoljivši ogromnu erudiciju i nesputanu fantaziju. Glavna djela: “Sind i rase koje nastanjuju dolinu Inda”, “Sokolarstvo u dolini Inda”, “Hodočašće u Medinu i Meku”, “Prvi koraci Istočnom Afrikom”.

1891 – Rođen je engleski fizičar Džejms Čedvik,dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1935. pošto je 1932. otkrio neutron. U Drugom svjetskom ratu je kao glavni britanski instruktor od 1943. do 1945. radio na “Menhetn projektu” – razvoju atomskog oružja, u Los Alamosu, SAD.

1935 – Alijansa ženskih pokreta Kraljevine Jugoslavije organizovala je u više gradova zborove, zahtjevajući jednako, opšte, tajno, aktivno i pasivno pravo glasa za sve građane oba pola.

1935 – Kineske komunističke snage Mao Cedunga okončale su u provinciji Sjeverni Šensi “Dugi marš”, započet godinu dana ranije iz provincije Jangksi, tokom kojeg je probijena  četvorostruka blokada Nacionalističke armije Čang Kaj Šeka. U proboju ka sjeveru pod borbom pređeno je više od 11.000 kilometara i marš je završen spajanjem dijelova kineske Crvene armije.

1941 – Pred ofanzivom njemačke armije u Drugom svjetskom ratu sovjetska vlada je prešla u Kujbišev. Sam Staljin ipak nije napustio Moskvu.

1945 – Egipat, Sirija, Irak i Liban upozorili su SAD da bi, po njima, stvaranje jevrejske države moglo da izazove rat, a istog dana arapske zemlje su formirale organizaciju za borbu protiv cionizma Arapsku ligu.

1949 – Jugoslavija je izabrana za nestalnog člana Savjeta bezbjednosti UN.

1971 – Kancelar Zapadne Njemačke Vili Brant dobio je Nobelovu nagradu za mir.

1991 – U zemljotresu na indijskoj strani Himalaja poginulo je više od 340 ljudi i razoreno desetine hiljada kuća.

1995 – Belgijski političar Vili Klas podnio je ostavku na položaj generalnog sekretara NATO zbog umiješanosti u korupcionašku aferu.

2002 – Na ponovljenom referendumu Irci su prihvatili sporazum iz Nice o proširenju Evropske unije.

2003 – Umro je glumac Miodrag Petrović “Čkalja”, majstor komedije, jedan od najpopularnijih jugoslovenskih glumaca. Ostvario je oko 200 uloga u pozorištu, na radiju, televiziji i filmu, ali je posebno upamćen po likovima iz humorističko-satiričnih  TV serija “Servisna stanica”, “Muzej voštanih figura”, a nezaboravne  uloge ostvario je i u serijama “Ljubav na seoski način”, “Kamiondžije”, “Vruć vjetar”. Snimio je 20 filmova uključujući “Put oko svijeta” i “Silom otac”.

2011 – Ubijen je Moamer Gadafi. Na čelu Libije nalazio se preko četiri decenije, od 1969. do 2011.

 

 

By admin