Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 19.12.2019. godine od 8:00 sati do 20.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 25 pacijenata, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Amra dr. Nanić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 20. 12. 2019. u 07 : 40 sati
Zbog nestabilnog vremena, te povremene kiše u pojedinim krajevima, savjetujemo oprezniju vožnju prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima. Na širem području Glamoča, Kupresa i Šujice upozoravamo na povremene jake udare vjetra. Povećana je opasnost od odrona na dionicama koje vode kroz usjeke. Podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Polusatne obustave saobraćaja, uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, a do 15 sati i kroz tunel Skela na magistralnom putu Donji Vakuf-Jajce.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Ključ-Bosanski Petrovac (Lanište), Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica) i Doljani-Metković (između graničnih prelaza).
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
VREMENSKA PROGNOZA (FHMZ)
20.12.2019.
Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica 0 stupnjeva, Sokolac 4, Doboj 5, Banja Luka, Srebrenica i Zenica 6, Bijeljina, Ivan Sedlo, Prijedor i Zvornik 7, Drvar, Livno i Sanski Most 8, Bugojno i Tuzla 9, Bihać i Trebinje 10, Gradačac i Sarajevo 11, Grude, Mostar i Široki Brijeg 12, Stolac 13, Neum 15 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 942 milibara, u noramli je i sporo opada.
Danas se u jutarnjim satima očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom u Hercegovini, zapadnim i djelimično centralnim područjima Bosne. U ostatku dana, u većem dijelu Bosne postepeno razvedravanje i prestanak padavina, a u Hercegovini pretežno oblačno sa slabom kišom povremeno. Vjetar umjeren južni i jugozapadni. U večernjim satima jaki udari juga na zapadu i sjeverozapadu Bosne. Najviša dnevna temperatura od 10 do 16, u sjevernim područjima Bosne i u Hercegovini do 18 stupnjeva.
U Sarajevu prije podne pretežno, a poslije podne umjereno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima i prije podne sa kišom. Najviša dnevna temperatura oko 13 stupnjeva.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Petak 20.12.2019. godine
Opšta slika će biti lošija u prijepodnevnim satima, ponajviše zbog promjenljivog vremena praćenog padavinama, izraženije u Hercegovini i na zapadu. Drugi dio dana ugodniji, uz stabilizaciju u većem dijelu zemlje, stoga će se i tegobe kod hroničnih bolesnika umanjiti. U Krajini su mogući jači udari juga, što će uzrokovati probleme osjetljivim osobama.
1582 – U Francuskoj je prihvaćen Gregorijanski kalendar.
1912 – U Londonu je počela mirovna konferencija Turske i balkanskih zemalja, poslije pobjede balkanskih saveznika i osvajanja gotovo svih turskih posjeda u Evropi. Konferencija je završena potpisivanjem Londonskog mirovnog ugovora 30. maja 1913, kojim se Turska odrekla evropskih provincija do linije Enos-Midija, ali su sukobi medju balkanskim saveznicima oko razgraničenja vodili u novi rat.
1937 – Umro je njemački general Erih Ludendorf (Erich Ludendorff) jedan od ključnih njemačkih komandanata u Prvom svjetskom ratu. Smijenjen je 1918. nakon neuspjelih ofanziva u proljeće i ljeto te godine. Bio je poslanik nacionalsocijalističke stranke u Rajhstagu (1924-28) i jedan je od ideologa kasnije nacističke agresivne vojne doktrine i pobornik totalnog rata.
1945 – Karl Rener (Renner) je izabran za prvog predsjednika austrijske Druge republike.
1960 – Osnovan je Front nacionalnog oslobodjenja Južnog Vijetnama, komunističko političko krilo antiameričkih gerilskih snaga Vijetkong.
1968 – Umro je američki pisac Džon Stajnbek (John Steinbeck) dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1962. Postao je slavan tridesetih godina 20. vijeka s romanima koji se bave posljedicama velike ekonomske krize i pobunom nekonformističke mlade generacije («Plodovi gneva» «Zima našeg nezadovoljstva», «Istočno od raja»).
1973 – U Madridu je ubijen španski premijer i blizak saradnik generala Franka, Luis Karero Blanko (Carrero Blanco), u eksploziji bombe aktivirane kad je naišao njegov automobil.
1982 – U 95. godini umro je Artur Rubinštajn (Rubenstein) američki pijanista poljskog porijekla, jedan od najčuvenijih u 20. vijeku, posebno poznat po interpretacijama Šopena (Chopin) i novije španske klavirske muzike.
1986 – U najvećim demonstracijama od početka Kulturne revolucije u Kini, preko 30.000 studenata protestovalo je u Šangaju tražeći demokratske slobode.
1987 – U najtežoj mirnodopskoj nesreći na moru, sudar filipinskog feribota «Dona Paz» i jednog tankera preživjelo je samo 11 od 4.397 putnika i članova posade feribota. Feribot «Dona Paz» je bio registrovan za prevoz najviše 1.500 ljudi.
1989 – SAD su počele invaziju Paname s 12.000 vojnika, kojima se pridružilo još toliko američkih vojnika stacioniranih u Panami, radi zbacivanja bivšeg američkog štićenika premijera Manuela Antonija Norijege (Antonio Noriega).
1990 – Šef sovjetske diplomatije Eduard Ševardnadze, ključna ličnost sovjetskih reformi koje su dovele do okončanja hladnog rata, podnio je ostavku upozorivši parlament na opasnost uspostavljanja diktatorskog poretka u zemlji.
1995 – Američki avion «Boing 757» sa 164 putnika i člana posade, koji je letio od Majamija ka kolumbijskom gradu Kali, srušio se u planinama jugozapadne Kolumbije. Nesreću je preživjelo četvoro ljudi i jedan pas.
1998 – Amerikanka nigerijskog porekla Nkem Čukvu (Chukwu) rodila je osmorke, što je bio prvi takav poznat slučaj. Najmanja beba umrla je sedam dana kasnije.