Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 21.01.2021. godine od 8:00 sati do 22.01.2021. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 15 osoba
INFORMACIJA O SITUACIJI VEZANOJ ZA COVID-19 NA PODRUČJU OPĆINE BUŽIM
- Trenutan broj zaraženih 7
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje uglavnom uredno
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskom vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 22. 01. 2021. u 06 : 30 sati
Usljed porasta temperature i topljenja snijega, povećana je opasnost od odrona, kao i od sniježnih lavina. Saobraća se po pretežno vlažnom ili mokrom kolovozu, a u jugozapadnim krajevima upozoravamo na mjestimično jače udare vjetra. Vidljivost je zbog magle smanjena na putevima Kupres-Šuica i Glamoč-Priluka, kao i na širem području Goražda. Napominjemo vozače da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Zbog aktuelnih radova izdvajamo i puteve: Klašnice-Laktaši, Stupari-Živinice, Drvar-Bosansko Grahovo, Rogatica-Ustiprača, Gromiljak-Blažuj i Šuica-Tomislavgrad.
Na magistralnom putu Livno-Šuica (na prevoju Borova Glava) upozoravamo na izlaske divljih konja na kolovoz, posebno u večernjim i jutarnjim satima.
Na graničnim prelazima trenutno nema dužih zadržavanja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
22.1.2021.
Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Lokalno pada slaba kiša.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica -2; Tuzla 3; Bijeljina i Zenica 5; Ivan-sedlo 6; Bugojno, Doboj i Livno 8; Gradačac, Mostar i Trebinje 9; Drvar, Grude, Jajce, Sarajevo i Široki Brijeg 10; Banja Luka 11; Sanski Most 12; Bihać 13; Neum 14°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 939Pa, za 5hPa je manji od normalnog i opada.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Kiša će padati većinom na području Hercegovine, zapada i jugozapada Bosne. Lokalno u centralnim i sjeverozapadnim područjima može padati slaba kiša. Vjetar umjerene jačine južnog smjera, povremeno sa jakim udarima juga. U noći na subotu mogući su lokalno i olujni udari juga. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 9 i 15°C.
U Sarajevu pretežno oblačno. Slaba kiša je moguća u večernjim satima. Najviša dnevna temperatura zraka oko 12°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Petak 22.01.2021. godine
Opšta slika će biti nešto lošija usljed promjenljivih vremenskih prilika. Nakon ugodnijeg prohladnog jutra, uz povremeno jači jugo i temperature koje će postepeno rasti do neuobičajeno visokih za ovaj period, kod osjetljivih osoba moguće su poteškoće poput reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, glavobolje, malaksalosti, promjene raspoloženja i nesanice, izraženije u drugom dijelu dana i tokom noći. Poželjno je ne pretjerivati sa aktivnostima. Na sjeveru zemlje, sa više sunca.
1440. Rođen Ivan III Vasiljević, veliki knez moskovski, a od 1462. i svih Rusa, nakon što je ujedinio veliki broj kneževina. Oslobodio je dijelove zemlje od Mongola, ojačao centralnu vlast, a 1497. izdao je prvi ruski zbornik zakona “Sudbenik”. Zbog ženidbe s vizantijskom princezom Zoe, smatrao se nasljednikom Istočnorimskog carstva i u njegovo vrijeme prvi put se javila ideja o misiji Ruskog carstva kao zaštitnika pravoslavlja u kojem bi Moskva bila “treći Rim”.
1517. Vojska turskog sultana Selima I potukla je u bici kod Rajdanije blizu Kaira memelučke snage i sedam dana potom ušla u Kairo, priključivši Egipat Otomanskom carstvu.
1771. Španija ustupila Foklandska ostrva Velikoj Britaniji.
1775. Rođen francuski fizičar i matematičar Andre-Marie Ampere, osnivač elektrodinamike.
1840. Prvi britanski doseljenici stigli na Novi Zeland.
1901. Umrla britanska kraljica Viktorija. Tokom njene dugogodišnje vladavine od 1837, koja je obilježila epohu – viktorijansko doba, Britanska imperija bila je na vrhuncu privredne i političke moći.
1905. Carske trupe pucale u Petrogradu na demonstrante, uglavnom radnike, koji su u maršu krenuli na carski Zimski dvorac, zahtijevajući demokratske slobode, kraj rata s Japanom i uspostavljanje ustavotvorne skupštine. U krvavoj nedjelji, kako je kasnije nazvan taj dan, ubijeno je najmanje 500, a ranjeno više hiljada ljudi.
1973. Umro bivši predsjednik SAD-a Lyndon Baines Johnson. Potpredsjednik od 1960. za vrijeme mandata Johna Kennedyja, postao je predsjednik kada je Kennedy ubijen u Dallasu 1963, a ponovo je izabran 1964. Tokom njegovog mandata došlo je do eskalacije rata u Vijetnamu, što je u svijetu i u SAD-u izazvalo oštre kritike njegove politike.
1980. Sovjetski disident fizičar Andrej Saharov, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1975, uhapšen je, oduzete su mu počasti i protjeran je iz Moskve u Gorki.
1998. Američki vojnici iz sastava SFOR-a uhapsili su u Bijeljini Gorana Jelisića, optuženog za ratne zločine počinjene na području Brčkog 1992. Haški tribunal ga je osudio na 40 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.
2002. BiH je postala punopravni član Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.
2004. U San Juanu umro Billy May, čuveni američki muzički aranžer, koji je tokom šest decenija duge karijere aranžirao pjesme Franka Sinatre i Nata Kinga Colea. Pisao je i muziku za značajne džez-pjevače Ellu Fitzgerald, Louisa Armstronga…
2004. Vaseljenski patrijarh Vartolomej, duhovni vođa Pravoslavne crkve, posjetio je Kubu, gdje je otvorio prvu pravoslavnu crkvu izgrađenu od revolucije 1959. godine.
2012. Na referendumu o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji, građani Hrvatske i hrvatsko iseljeništvo izjasnili su se dvotrećinskom većinom za ulazak u EU, u čije je članstvo pristupila 1. jula 2013.