SERVISNE INFORMACIJE ZA PETAK 27.05.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 26.05.2022. godine od 8:00 sati do 27.05.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

– Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 86 pregleda

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
  • Snabdijevanje električnom energijom uredno, snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 27. 05. 2022. u 06 : 20 sati

Na magistralnom putu Buna-Počitelj u mjestu Ševaš Njive, svakog dana, osim nedjelje i praznika, na snazi su dnevne obustave saobraćaja i to u tri termina: od 09 do 12:15 sati, od 13:15 do 15:00 sati i od 17:00 do 19:00 sati. Za vrijeme obustave saobraćaj se preusmjerava na alternativne pravce (Tasovčići-Tromeđa-Mostar, Tasovčići-Masline-Buna i Tasovčići- Domanovići-Buna).

Zbog izvođenja neophodnih radova na autoputu A-1 za saobraćaj su zatvorene preticajne trake od naplatnog mjesta Sarajevo sjever do petlje Sarajevo sjever i obratno (u dužini od 400m). Preticajne trake zatvorene su i u zoni petlje Podlugovi u oba smjera.

Na magistralnom putu Banja Luka-Prijedor (dionica Ivanjska-Lamovita), zbog radova na asfaltiranju saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativni pravac preko Bistrice.

Zbog održavanja Svjetskog prvenstva u raftingu, do 29.05.2022.godine dolazi do obustave saobraćaja u kanjonu “Tijesno”, na magistralnom putu Karanovac-Crna Rijeka. Danas je obustava na snazi od 08 do 19 sati, sutra (28.05.) od 08 do 18 sati i 29.05. u vremenu od 11 sati do ponoći. Za vrijeme obustave saobraćaj će se preusmjeriti preko Čađavice.

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Zbog aktuelnih radova izdvajamo i puteve: Konjic-Jablanica (tunel Crnaja), Donji Vakuf-Travnik (Komar), Žepče-Zenica (Golubinja), Ripač-Dubovsko, Bosanski Šamac-Orašje (dionica Grebnice-Bazik) i Stolac-Hutovo (u mjestu Cerovica).

Zbog klizišta, na dionici magistralnog puta Foča-Goražde (u mjestu Filipovići) saobraća se usporeno, jednom saobraćajnom trakom.

Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.

Na graničnim prelazima ne čeka se duže od 30 minuta.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Sunčanije prije podne, ali i dalje nestabilno vrijeme. U drugoj polovini dana širom Bosne i sjeveru Hercegovine se očekuju lokalni pljuskovi sa grmljavinom. Jače naoblačenje sa sjevera tokom noći na subotu. Vjetar slab do umjerene jačine, u Bosni sjevernog i sjeverozapadnog smjera. U Hercegovini vjetar južnog i jugozapadnog smjera. Uz grmljavinske oblake će biti i jačih udara vjetra. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 11 i 16°C, na jugu zemlje do 20°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 27 i 32°C, na jugu zemlje do 35°C.

U Sarajevu sunčanije prije podne. U poslijepodnevnim satima se očekuje pljusak sa grmljavinom. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 15°C, a najviša dnevna oko 30°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Petak 27.05.2022. godine

Biometeorološke prilike postepeno će biti lošije sa odmicanjem dana. Prolazno pogoršanje praćeno padavinama, kod većine hroničnih bolesnika uzrokovaće pojačane tegobe, izraženije sa poslijepodnevnim satima. Moguće su meteopatske reakcije u vidu glavobolje, promjena raspoloženja, iscrpljenosti, reumatskih i bolova na mjestima ozljeda, u noći problemi sa snom. Preporučljivo je umanjiti aktivnosti.

U Mostaru je 1868. rođen pjesnik Aleksa Šantić, autor više antologijskih pjesama. Pripadao je mostarskom krugu oko književnog lista Zora, koji je pokrenuo sa Jovanom Dučićem i Svetozarom Ćorovićem

1564. Umro švajcarski teolog francuskog porijekla Jean Calvin, vođa frakcije protestantizma u Genevi (kalvinizam).
1679. Engleski parlament usvojio je Habeas Corpus Act, zakon koji štiti građane od nezakonitog hapšenja i utamničenja. Osnovni principi tog zakona ugrađeni su kasnije u Ustav SAD-a.
1703. Ruski car Petar Veliki osnovao je novu prijestonicu Rusije na ušću rijeke Neve u Baltičko more Sankt Peterburg (od 1924. Lenjingrad, od 1991. ponovo Sankt Peterburg). Glavni grad Rusije bio je do 1918.
1806. Francuska vojska ušla u Dubrovnik, čime je Dubrovačka republika izgubila viševjekovnu nezavisnost.
1905. U rusko-japanskom ratu Ruska flota doživjela je težak poraz u bici kod Cushime izgubivši 26 od 45 brodova.
1910. Umro njemački bakteriolog Robert Koch, jedan od osnivača bakteriologije. Otkrio je 1882. bacil tuberkuloze (Kohov bacil), izolovao je i bacil antraksa i pronašao izazivača kolere.

image

Henry Kissinger / EPA

1923. U Fürthu u Njemačkoj rođen Heinz Alfred Kissinger, poznat kao Henry Kissinger, jedna od vodećih ličnosti u poslijeratnoj američkoj diplomatiji. Zaslužan je za otopljavanje odnosa SAD-a sa SSSR-om i Kinom.

1937. U San Franciscu pušten u saobraćaj Golden Gate, jedan od najvećih mostova na svijetu.
1941. Britanska mornarica, uz pomoć avijacije, potopila je u Drugom svjetskom ratu njemački ratni brod “Bismarck”. Poginulo je oko 2.300 ljudi.

image

Jawaharlal Nehru/

1964. U Nju Delhiju umro indijski državnik Javaharlal Nehru, prvi premijer nezavisne Indije i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja. Kao premijer gradio indijsko društvo na sintezi tradicije i modernih pogleda.

1988. Sirijske trupe ušle u južna predgrađa Bejruta i okončale trosedmične ulične borbe između rivalskih muslimanskih šiitskih milicija.
1992. U redu za hljeb u Ulici Ferhadija u centru Sarajeva od eksplozije granate ispaljene sa srpskih položaja oko grada 16 osoba je poginulo, a 144 su ranjene.
1993. Na Svjetskom kongresu novinskih izdavača u Berlinu, Oslobođenje dobilo još jedno priznanje, izrečene su brojne pohvale njegovim novinarima koji su uspijevali pripremiti i izdavati list uprkos svakodnevnim bombardovanjima. Na Kongresu je priređena izložba Oslobođenja, a glavnom uredniku Kemalu Kurspahiću uručeno je posebno priznanje.
1993. U eksploziji automobila bombe ispred galerije Ufici u Firenci poginulo je petoro ljudi.
1999. Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu optužio je predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića i još četvoricu najviših funkcionera Jugoslavije i Srbije za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene na Kosovu.
2006. U snažnom zemljotresu koji je pogodio indonezijsko ostrvo Java poginule su 5.782 osobe, a više od 130.000 ljudi ostalo je bez domova.
2014. Na predsjedničkim izborima u Egiptu pobijedio bivši komandant vojske Abdel Fatah el-Sisi, koji je predvodio svrgavanje islamističkog predsjednika Muhameda Mursija, jula 2013.
2015. Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je Rezoluciju 2222 kojom se osuđuje svako nasilje i zloupotreba protiv novinara, medijskih profesionalaca i povezanog osoblja u situaciji oružanih sukoba i pozivaju države da ispune obaveze u pogledu njihove zaštite.

By admin