Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 31.01.2021. godine od 8:00 sati do 01.02.2021. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno narušavanje javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 17 osoba
INFORMACIJA O SITUACIJI VEZANOJ ZA COVID-19 NA PODRUČJU OPĆINE BUŽIM
- Trenutan broj zaraženih 5
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje uglavnom uredno
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskom vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 01. 02. 2021. u 09 : 50 sati
Raskvašenog i ugaženog snijega na kolovozu ima na putevima u višim predjelima naše zemlje. Izdvajamo dionice: Bihać-Bosanski Petrovac-Ključ, Bosanski Petrovac-Drvar, Glamoč-Mlinište, Livno-Šuica-Kupres, Posušje-Jablanica i Strmica-Bosansko Grahovo-Drvar. Na ostalim dionicama kolovoz je pretežno mokar, a pažnju skrećemo na učestale odrone zemlje ili kamenja. Vozačima savjetujemo maksimalno opreznu vožnju i napominjemo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Radovi na izgradnji kružne raskrsnice izvode se na magistralnom putu Klašnice-Laktaši zbog čega se saobraćaj putničkih vozila i autobusa preusmjerava obilaznicom kroz Laktaše, dok se teretni saobraćaj preusmjerava na auto put.
Usporeno, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Stupari-Živinice, Živinice-Banovići, Drvar-Bosansko Grahovo, Rogatica-Ustiprača, Gromiljak-Blažuj i Šuica-Tomislavgrad.
Na GP Izačić, zbog loših vremenskih uvjeta u Hrvatskoj, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila sa prikolicom i šlepere.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
01.2.2021.
Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini pada slaba kiša. U Bosni je u ranim jutranjim satima padao slab snijeg.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bihać, Bjelašnica, Drvar, Gradačac i Ivan-sedlo -2; Tuzla -1; Bugojno, Livno i Zenica 0; Jajce, Sanski Most i Sarajevo 1; Mostar i Široki Brijeg 5; Grude 6; Neum 10°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 925Pa, za 18hPa je manji od normalnog i raste.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Na području Hercegovine će padati slaba kiša. U Bosni u jutarnjim satima lokalno može padati slab snijeg. Vjetar slab južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 2 i 7°C, na jugu zemlje od 8 do 12°C.
U Sarajevu djelomično vedro. Najviša dnevna temperatura zraka oko 6°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Ponedjeljak 01.02.2021. godine
Biometeorološka prognoza je relativno nepovoljna. Tmurno vrijeme, uz nešto izraženiji osjet hladnoće u jutarnjim satima, kod meteoropata može uzrokovati poteškoće u vidu glavobolje, promjene raspoloženja, malaksalosti. Danju, uz blagi porast temperatura, biće malo ugodnije. Sa dolaskom noći, negativni uticaj promjene trebao bi postepeno slabiti.
1888. U Sarajevu odlukom Zemaljske vlade osnovan Zemaljski muzej BiH. Nova zgrada muzeja po projektu Karla Paržika gradi se od 1909. do 1913, kada je Muzej i preselio. Tokom postojanja sakupljen je znatan dio kulturnog naslijeđa zemlje.
Zemaljski muzej BiH
1893. Thomas Edison u West Orangeu u Nju Džersiju otvorio prvi filmski studio u svijetu.
1896. Podstaknuti pobunom u Grčkoj, stanovnici ostrva Krit počeli ustanak protiv turske vlasti. Uz intervenciju evropskih sila, Krit je 1898. dobio autonomiju, a 1912. pripojen je Grčkoj.
1918. Topovskim pucnjem sa admiralskog broda Sankt Georg označen početak pobune oko 6.000 mornara u austrougarskoj ratnoj floti u Boki kotorskoj. Pobuna je ugušena 3. februara, uhapšeno je 800 mornara i podoficira, a pred prijeki sud u Kotoru izvedeno je 40, od kojih su četvorica osuđena na smrt i potom strijeljana. Veliki broj oslobođen je nakon suđenja u septembru, a krivični postupak protiv ostalih prekinut je slomom Austro-Ugarske u Prvom svjetskom ratu.
1924. Laburistička vlada Velike Britanije priznala je SSSR, što je znatno doprinijelo smanjenju diplomatske izolacije ove zemlje u svijetu.
1946. Norveški diplomata Trygve Lie izabran za prvog generalnog sekretara UN-a.
1974. U požaru koji je zahvatio novoizgrađeni soliter u brazilskom gradu Sao Paulo poginulo je 220 ljudi.
1979. Iranski vjerski vođa ajatolah Ruholah Homeini vratio se u zemlju iz Pariza poslije 15 godina izgnanstva.
1990. Da bi suzbila demonstracije kosovskih Albanaca, JNA izvela tenkove na ulice kosovskih gradova. U sukobima demonstranata i policije poginulo je 27 demonstranata i jedan policajac, a ranjeno oko sto ljudi.
1991. U zemljotresu koji je pogodio pogranične oblasti Afganistana i Pakistana poginulo više od 1.200 ljudi.
1992. Predsjednici SAD-a i Rusije George Bush i Boris Jeljcin potpisali u Camp Davidu deklaraciju o prestanku neprijateljstava dvije zemlje, čime je formalno završen hladni rat.
1995. Poplave u Nizozemskoj natjerale oko 250.000 ljudi da napuste domove, što je bio najveći egzodus u historiji te zemlje.
1996. Predsjednik Jacques Chirac objavio da je Francuska okončala nuklearne probe jednom zauvijek.
2002. Na suđenju u Rijeci za ratne zločine počinjene nad Srbima 1991-1992, bivši načelnik policije iz Gospića Ivan Dasović potvrdio da je tadašnji politički vrh Hrvatske znao za ubistva Srba u Gospiću.
2003. U nesreći spejs-šatla Columbia, koji se zapalio i raspao na visini od oko 60 kilometara iznad Teksasa, poginulo je svih sedam astronauta.
2004. U dvostrukom samoubilačkom napadu u Erbilu, na sjeveru Iraka, na kancelarije dvije glavne kurdske frakcije Patriotske unije Kurdistana i Demokratske partije Kurdistana, poginulo najmanje 117 osoba, među kojima i guverner Erbila Akram Mintik.
2004. Na hadžiluku u Mini, blizu Meke, u Saudijskoj Arabiji, u pometnji i jurnjavi poginuo 251 muslimanski vjernik.
2007. U Monaku umro Gian Carlo Menotti, slavni kompozitor i osnivač festivala Dva svijeta u gradu Spoleto u italijanskoj provinciji Umbrija 1957. Kasnije je osnovao festival Spoleto u SAD-u, te u Melbourneu u Australiji.
2009. U moskovskoj katedrali Krista Spasitelja ustoličen je mitropolit Kiril kao 16. patrijarh Moskve i cijele Rusije.
2013. Svjetski dan hidžaba ustanovljen je na prijedlog studentice Nazme Khan iz New Yorka koja je željela podstaknuti nemuslimanke da na jedan dan dožive iskustvo nošenja hidžaba.
Foto: Twitter: Nazma Khan