SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 04. 06. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 01.06.2018.godine od 08:00 sati do 04.06.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira
  • Dvije intervencije bužimskih vatrogasaca (veća materijalna šteta na dva zapaljena objekta)

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30. metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU DOM ZDRAVLJA BUŽIM

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 42 pacijenata, od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snadbjevanje s vodom s izvorišta Pivnice je uredno.
  • Snabdijevanje električnom energijom I telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 04. 06. 2018. u 08 : 40 sati

Zbog izvođenja sanacionih radova na magistralnom putu M-5 Kiseljak-Busovača, danas do 18 sati saobraća se jednom trakom-naizmjenično.

Radovi na sanaciji kolovoza izvode se i na magistralnom putu M-14 Srbljani-Bosanska Krupa, uz moguće povremene kratke obustave.

Na autoputu A-1 dionici Lepenica-Tarčin, zbog radova na potpornom zidu saobraća se preticajnom trakom, uz ograničenje brzine od 60 km/h.

Podsjećamo i na radove na sanaciji klizišta kod tunela Igman (dionica Sarajevo zapad-Lepenica) zbog čega je saobraćaj iz vozne preusmjeren u preticajnu traku, kao i na radove na lokalitetu Treševine (A-1 Sarajevo zapad-Sarajevo sjever), gdje je usporeno saobraćanje.

Zbog izvođenja neophodnih radova na dionici magistranog puta M-16.1 Klašnice-Prnjavor (u mjestu Hrvaćani), na ukrštanju magistralnog puta sa autoputem u zoni vijadukta Crkvište, obustavljen je saobraćaj i preusmjeren na privremenu zaobilaznicu u neposrednoj blizini. Uslovi za vožnju u povoljni, a intenzitet saobraćaja je pojačan u gradskim centrima.  Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Jutros je u našoj zemlji bilo sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Količine padavina u protekla 24 sata (mm): Mrkonjić Grad 68, Bjelašnica 3, Gradačac 2, Bosanski Novi i Foča 1. 

Temperature zraka u 08 sati: Bjelašnica 11 stupnjeva, Sokolac 13, Ivan Sedlo 14, Bugojno 15, Jajce, Livno i Sarajevo 17, Zvornik 18, Bihać, Grude, Sanski Most i Tuzla 19, Banja Luka, Doboj, Prijedor, Široki Brijeg, Stolac i Trebinje 20, Bijeljina, Gradačac i Mostar 22, Brčko 23 stupnja. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 941 milibar, za 1 milibar je niži od normalnog i sporo opada.

Danas će u našoj zemlji preovladavati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Poslije podne i u večernjim satima porast oblačnosti, u većem dijelu naše zemlje, će uvjetovati kišu, pljuskove i grmljavinu. Na jugu Hercegovine bez padavina. Vjetar slab do umjeren u Hercegovini i na zaopadu Bosne jugozapadni, a u ostalim područjima sjeverni i sjeverozapadni. Najviša dnevna temperatura od 26 do 32 stupnja. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 04.06.2018. godine Jutarnji sati će biti ugodniji od drugog dijela dana, kada su pod uticajem nestabilnog i sparnog vremena, kod hroničnih bolesnika i meteoropata moguće tegobe poput nervoze, glavobolje i iscrpljenosti, zbog čega je poželjno reducirati aktivnosti. Učesnici u saobraćaju također trebaju biti oprezniji u poslijepodnevnim satima.

NA DANAŠNJI DAN

1783 – Francuski pronalazači braća Etjen i Žozef Mongolfje prvi put su javno demonstrirali letenje balonom punjenim zagrijanim vazduhom.

1798 – Umro je italijanski avanturista Ðakomo Ðirolamo Kazanova de Seingal, sinonim latinskog ljubavnika, jedna od najslikovitijih ličnosti Evrope 18. st.

1867 – Rođen je finski maršal i državnik Karl Gustav Emil fon Manerhajm, predsjednik Finske od 1944. do 1946.

1878 – Velika Britanija je sa Osmanskim carstvom sklopila tajni sporazum protiv Rusije, na osnovu kojeg je Britanija okupirala Kipar, a zauzvrat se obavezala da pomogne Turcima u slučaju ruskog napada.

1916 – Kod Lvova (tada Lemberg) je u tokom Prvog svjetskog rata počela ruska ofanziva protiv austrougarske armije, nazvana “Brusilovljeva ofanziva” prema komandantu Jugozapadnog fronta generalu Alekseju Brusilovu, koja je olakšala položaj saveznika na zapadnom frontu i u Italiji. Austrijanci su izgubili oko 250.000 vojnika i nisu se oporavili do kraja rata. Kad su Rusi stigli do Karpata, Rumunija je ušla u rat na strani sila Antante.

1920 – U dvorcu Trijanon kod Pariza sile Antante su posle Prvog svjetskog rata potpisale mirovni ugovor s poraženom Mađarskom i oduzele joj neke teritorije koje su se u okvirima Austro-Ugarske nalazile u sastavu Ugarske. Čehoslovačkoj su pripale Slovačka (Gornja Ugarska) i prikarpatska Ukrajina, Rumuniji Transilvanija (Erdelj) i istočni Banat kao i neke druge teritorije, a Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca – Slavonija, Srem, Hrvatska, Međumurje, Prekmurje, delovi Baranje, Banata i veći deo Bačke. Oko 3 miliona Mađara ostalo je van matične zemlje, najviše u Rumuniji (preko 2 miliona), a desetak miliona dotadasnjih građana Ugarske – nemađara, više se nije nalazilo pod mađarskom vlašću.

1941 – Umro je bivši njemački car i pruski kralj Fridrih Vilhelm II Viktor Albert, tvorac politike prodora na istok i izazivač niza vojno-diplomatskih kriza. Na pijresto Njemačkog carstva stupio je 1888, a 1918. je, posle poraza Njemačke, primoran da abdicira. Pobjegao je u Holandiju, koja je odbila da ga izruči saveznicima radi suđenja za ratne zločine.

1942 – Počela je četvorodnevna bitka za pacifička ostrva Midvej, u kojoj su Amerikanci nanijeli prvi ozbiljan poraz Japancima u Drugom svjetskom ratu.

1943 – Vojska je zbacila s vlasti predsjednika Argentine Ramona Kastilja.

1944 – Osma britanska i Peta američka armija ušle su u Rim u Drugom svjetskom ratu. Njemački komandant u Italiji feldmaršal Albert Keserling odustao je od odbrane Rima, ali savezničke armije nisu iskoristile trenutak da nastave napredovanje i zadaju odlučujući udarac njemačkim trupama.

1946 – General Huan Peron izabran je prvi put za predsjednika Argentine.

1970 – Pacifička kraljevina Tonga, do tada britanski protektorat, postala je nezavisna država, uz zadržano članstvo u Komonveltu.

1989 – Tjenanmen centralni treg Pekinga, na kojem su nedjeljama ranije demonstrirale hiljade građana, zahtijevajući političke promjene, bio je u ranu zoru poporište oštre vojno policijske akcije čime su skršeni protesti koji su se događali na tom mjestu. Prema tadašnjim  izvještajima zapadnih medija tokom akcije bilo je, po jednima stotine, po drugima hiljade žrtava. Tamošnje vlasti to su negirale. Dvije decenije kasnije objelodanjena diplomatska prepiska potvrdila je tvrdnje zvaničnog Pekinga.

1989 – Gasovod pored Tranšibirske pruge je eksplodirao i zapalio dva putnička voza, u kojima je poginulo 575 ljudi.

1993 – Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija proglasio je rezolucijom Sarajevo, Goražde, Tuzlu, Bihać, Srebrenicu i Žepu za zaštićene zone u Bosni i Hercegovini. Snage UN su ovlašćene da upotrijebe silu radi njihove odbrane.

1996 – Evropska raketa “Arijana 5” eksplodirala je 40 sekundi posle lansiranja.

2000 – U zemljotresu na indonežanskom ostrvu Sumatra poginulo je više od 100 ljudi.

2011 – Umro je Lorens Iglberger, istaknuti američki  diplomata. Obavljao je niz važnih funkcija u američkoj diplomatiji, među kojima i dužnost državnog sekretara. Od 1977. do 1980.

By admin