SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 06.06.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.06.2022. godine od 8:00 sati do 06.06.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

– Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 24 pregleda

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
  • Snabdijevanje električnom energijom uredno, snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 06. 06. 2022. u 08 : 00 sati

Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila na autoputu A-1 od petlje Butila prema Briješću, saobraća se usporeno.

Kolovoz je pretežno suh, a frekvencija vozila u jutarnjim satima pojačanog intenziteta, posebno u gradskim centrima.

Zbog visokih dnevnih temperatura, preporučujemo da se na duža putovanja kreće u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima, a ukoliko se ipak putuje tokom dana, da se prave češće pauze. Savjetujemo maksimalno opreznu vožnju, obavezno držanje odstojanja između vozila, te izbjegavanje rizičnog preticanja.

Zbog radova na dionici Buna-Počitelj u mjestu Ševaš Njive, svaki dan osim nedjelje i praznika na snazi su dnevne obustave saobraćaja u vremenu od 09 do 12:15 sati, od 13:15 do 15:00 sati i od 17:00 do 19:00 sati. Za vrijeme obustave saobraćaj je preusmjeren na alternativne pravce (Tasovčići-Tromeđa-Mostar, Tasovčići-Masline-Buna i Tasovčići- Domanovići-Buna).

Zbog izvođenja radova na autoputu A-1 za saobraćaj su zatvorene preticajne trake u zonama petlje Sarajevo sjever i petlje Podlugovi, u oba smjera. Radovi se izvode i na vijaduktu Klopče na dionici A-1 Zenica sjever-Zenica jug, gdje se saobraća preticajnom trakom, dok je vozna traka zatvorena za saobraćaj.

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom. U noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj se obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Sporije, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Konjic-Jablanica (tunel Crnaja), Donji Vakuf-Travnik (Komar), Žepče-Zenica (Golubinja), Ripač-Dubovsko i Bosanski Šamac-Orašje (dionica Grebnice-Bazik).

Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.

Pojačan promet vozila bilježi se na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prelazima: Bosanska Kostajnica, Gradina, Bosanska Gradiška i Bosanski Brod.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

06.6.2022.

Jutros je umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Lokalno je kiša registrovana na sjeveru Bosne.

Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 14; Drvar 17; Bugojno, Ivan-sedlo, Jajce, Sokolac i Srebrenica 18; Livno 19; Bihać, Gradačac, Prijedor, Sanski Most i Sarajevo 20; Zvornik 21; Banja Luka, Doboj, Grude, Tuzla i Zenica 22; Bijeljina, Mostar i Trebinje 24°C.

Danas umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz prolazne pljuskove sa grmljavinom. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeverozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 25 i 30°C, na jugu do 34°C.

U Sarajevu sunčanije prije podne. Oblačnije od sredine dana kada je moguć prolazan pljusak sa grmljavinom. Najviša dnevna temperatura zraka oko 28°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 06.06.2022. godine

Biometeorološke prilike biće povoljnije u prvom dijelu dana, dok bi u poslijepodnevnim satima, pod uticajem nestabilnog i sparnog vremena, kod osjetljivih osoba moglo doći do pojačanih tegoba. Od meteopatskih reakcija moguće su glavobolja, nervoza, malaksalost, dekoncentracije. Preporučljivo je ne izlagati se pretjeranim aktivnostima. Opšta slika će se poboljšati sa noćnim satima.

U Moskvi je 1799. rođen ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin. Pjesnik buntovnog duha često je bio na udaru cenzure, a zbog stihova posvećenih slobodi prognan je na jug Rusije. Umro je u 38. godini od rana zadobijenih u dvoboju

<p>Aleksandar Sergejevič Puškin/</p>

1861. Umro italijanski državnik grof Camillo Benso Cavour, prvi premijer ujedinjene Italije (1861). Jedan je od osnivača lista Il risorgimento (1847), u kojem se zalagao za ustavne reforme i oslobađanje Italije od austrijske dominacije.

1871. Njemačka je anektirala Alzas nakon poraza Francuske u francusko-pruskom ratu.

1875. Rođen njemački pisac Thomas Mann, jedan od najznačajnijih njemačkih i svjetskih književnika 20. vijeka.

1901. Rođen indonezijski državnik Ahmed Sukarno, prvi predsjednik Indonezije (1949-1965), pod čijim je rukovodstvom zemlja stekla nezavisnost.

1903. Rođen armenski kompozitor Aram Iljič Hačaturijan, koji je u svom djelu spojio elemente folklorne muzike Jermenije sa savremenom evropskom muzikom (“Igre sablji”, “Gajane”).

image

1926. U Kotor-Varoši rođen Advan Hozić, bh. književnik: pripovjedač, romansijer, dramski pisac i pjesnik. Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada, a uvršten je i u školsku lektiru. Umro je u Sarajevu 12. februara 2012. godine.

1944. Savezničke snage u Drugom svjetskom ratu iskrcale se u Normandiji u najvećem desantu u historiji, nazvanom Dan D.

1946. U SAD-u osnovana NBA liga, tada pod nazivom Basketball Association of America.

1949. Objavljena knjiga Georgea Orwella “1984”, vizija svijeta kojim vlada Veliki Brat.

1954. Prenosom manifestacije Festival cvijeća iz Švicarske počela je s radom Evrovizija, televizijska mreža evropskih zemalja.

1967. Egipat zatvorio Suecki kanal, dan poslije izbijanja izraelsko-arapskog rata.

1972. U eksploziji u rudniku uglja u Rodeziji poginuo 431 rudar.

1981. U najtežoj nesreći u historiji željeznice poginulo je najmanje 800 ljudi kad je sedam vagona pretrpanog putničkog voza iskliznulo iz šina i palo u rijeku Kosi u državi Bihar u Indiji.

1982. Izrael počeo invaziju Libana u nastojanju da istjera pripadnike Palestinske oslobodilačke organizacije.

image

Amritsar Zlatni hram/

1984. U sukobu indijske vojske i ekstremističkih Sika koji su se zabarikadirali u kompleks Zlatnog hrama u Amritsaru poginulo je najmanje 250 Sika i 47 vojnika. Pojedini mediji su objavili da je poginulo oko hiljadu ljudi.

1985. Izrael je poslije trogodišnje okupacije povukao veći dio snaga iz Libana, ali je zadržao granični pojas unutar te zemlje.

1994. Srušio se kineski avion koji je letio na unutrašnjoj liniji iz turističkog centra Sijan. Poginulo je svih 160 putnika i članova posade.

1995. U Južnoj Africi ukinuta je smrtna kazna.

2003. Žena, bombaš samoubica, usmrtila sebe i još 17 ljudi, ulazeći u autobus u Vladikavkazu u ruskoj republici Sjeverna Osetija, koja graniči sa Čečenijom.

2004. Njemački kancelar Gerhard Schröder prisustvovao je svečanom obilježavanju 60-godišnjice iskrcavanja savezničkih snaga u Normandiji. To je prvi put da i Njemačka učestvuje na takvoj proslavi.

2008. Egipatski arheolozi pronašli su piramidu staru 4.300 godina u Saqqari, nekropoli vladara drevnog Memfisa.

By admin